FinExpert.e15.cz

Ministr Říman vyzkoušel elektronické ohlášení živnosti

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman včera na Živnostenském odboru MČ Praha 6 osobně vyzkoušel elektronické ohlášení živnosti.

Tato služba je součástí novely živnostenského zákona, která vstoupila v platnost od 1. Července 2008. Jeho zkušenosti jsou pozitivní:"Když jsem si doma zkoušel vyplnit starý papírový registrační formulář, trvalo mi to zhruba hodinu a půl. Elektronicky jsme to zvládli za dvacet minut. U komplikovanějších případů to bude samozřejmě trvat o něco déle." řekl ministr Říman.

Uskutečnit rozsáhlé změny, které přináší novela živnostenského zákona, bylo možné především díky elektronizaci rejstříku živnostenského podnikání. Úpravy se v tomto elektronickém systému realizují od roku 2007 a jeho plná elektronizace byla dokončena k 1. červenci 2008. mimo jiné umožní, aby podnikatel mohl oznámit změny ve svém podnikání na kterémkoli živnostenském úřadě v republice. Doposud to bylo možné pouze na úřadě, ke kterému podnikatel místně příslušel.

Ulehčení administrativy

Při elektronickém ohlášení živnosti podnikatel nově také nemusí nahlašovat své osobní údaje. Po zadání rodného čísla provede informační systém Registru živnostenského podnikání dotaz do databáze evidence obyvatel a všechny potřebné údaje stáhne.

Podobně již od roku 2007 nemusí podnikatel na živnostenském úřadě předkládat výpis z rejstříku trestů. Pracovník živnostenského úřadu si jednoduše vyžádá výpis prostřednictvím informačního systému RŽP v elektronické podobě, díky čemuž podnikateli odpadne část nadbytečného papírování. Jen v roce 2007 bylo takto zpracováno více než 115 tisíc výpisů.


Tip: Co obnáší živnost konstruktéra?


Elektronizace živnostenského rejstříku hrála významnou roli také při jedné z největších transformací dat, kterou doposud česká veřejná správa realizovala. Zavedení pouze jedné volné živnosti namísto dosavadních 126 si koncem června vyžádalo úpravu zhruba 85 procent údajů v živnostenském rejstříku. Celkem se automaticky změnily údaje u 1,9 milionů živnostenských oprávnění. Zbývajících cca 100 000 bude zapotřebí transformovat klasickým úředním postupem.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Mohlo by vás zajímat: Na poštách lze nově požádat o výpis z Rejstříku trestů a založit živnost

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená