FinExpert.e15.cz

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje originální způsob použití hotovostních přebytků zdravotních pojišťoven

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a jeho tým představil hlavní teze transformace zdravotních pojišťoven, který je součástí balíku reformních zdravotnických zákonů.

Zdravotní pojišťovny jsou dnes provozovány ve zcela specifické právní formě. Za jejich hospodaření nikdo pořádně neručí – jejich majetek není majetkem ani státu, pojištěnců a plátců pojistného, ale ani původních žadatelů (zakladatelů) o jejich založení. To by se mělo připravovanou transformací změnit a hospodaření zdravotních pojišťoven se výrazně zprůhlední,“ zdůrazňuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Stávající právní forma zdravotních pojišťoven neumožňuje přímou transformaci, proto nový zákon počítá s jejich převedením na novou dceřinou společnost založenou současnou zdravotní pojišťovnou. Jediným majetkem původní zdravotní pojišťovny budou akcie nově založené společnosti. Akcie všech zdravotních pojišťoven kromě VZP budou předmětem transparentního a veřejného převodu na nové vlastníky s tím, že jejich původní zakladatelé budou zohledněni, budou mít právo dorovnat nejlepší nabídku. Výjimkou bude Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, která zůstane v rukou státu a její akcie získá stát.

Ministerstvo zdravotnictví dále navrhuje originální způsob použití hotovostních přebytků zdravotních pojišťoven a výnosů z privatizace těch pojišťoven, kterých se týká. „Jak hotovostní přebytky, tak veškeré výnosy z prodeje akcií zdravotních pojišťoven budou soustředěny na zvláštním účtu u ČNB a po vypořádání případných nároků původních žadatelů o jejich založení budou rozděleny všem pojištěncům na speciální účty,“ vysvětluje 1.náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ministerstvo odhaduje takto získanou a rozdělovanou částku na 20 až 25 miliard korun, v závislosti na výsledcích transformace, která proběhne v roce 2009. Znamená to, že na počátku roku 2010 by průměrná rodina dostala až 10 tisíc korun. Pojištěnci však nebudou moci s těmito prostředky nakládat libovolně. „Tyto prostředky budou účelově vázány a bude možno jimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím, tedy doplatky na léky, regulační poplatky, nehrazené či částečně hrazené zdravotní služby, nebo se lidé za ně budou moci připojistit na nadstandard,“ upřesňuje Marek Šnajdr.
 
Ministerstvo tak jednoznačně vyvrací obavy, že transformací pojišťoven přijde systém o zdroje. V současnosti ministerstvo zdravotnictví připravuje paragrafové znění všech reformních zákonů, do kterého zakomponuje připomínky odborníků, univerzit i koaličních partnerů.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co dostane pojistenec kdyz setri naklady a zbyte
xyz
22. 4. 2008, 13:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená