Minimální mzda se od ledna zvýší ze současných 5700 na 6200 korun. Včerejší rozhodnutí vlády je kompromisem mezi zájmy zaměstnavatelů a odborů.
Minimální mzda tak v Česku dosáhne zhruba čtyřiceti procent průměrného platu - ten činí 15 442 korun. V řadě západoevropských zemí přitom dosahuje výše minimální mzdy až šedesáti procent, takže experti v příštích letech očekávají další růst.
Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek soudí, že firmy nejsou schopné zvýšení o pět set korun unést. Týká se to především menších společností, které budou proto nuceny propouštět. Drábek odhaduje, že nezaměstnanost vzroste až o procento. Na konci října bylo v Česku bez práce 9,3 procenta lidí.
Ekonomové se ale domnívají, že na celkovou nezaměstnanost bude mít zvýšení minimální mzdy jen zanedbatelný dopad. Minimální plat totiž pobírají zhruba dvě procenta lidí. „Velký bezprostřední dopad na podniky vládní rozhodnutí mít nebude,“ uvedl analytik Marek Fér z ČSOB.
Podle ekonomky České spořitelny Heleny Horské může vést zvýšení minimální mzdy k rozšíření černého trhu práce. „Firmy se budou chtít vyhnout vyšším mzdovým nákladům,“ řekla Horská. Nezaměstnaných podle ní přibude mezi nekvalifikovanými pracovníky.
Šéf odborů Milan Štěch navrhoval zvýšení na 6500 korun. „Výsledné rozhodnutí je kompromis, nad kterým nejásáme, ale ani za něj nebudeme vládu peskovat,“ řekl.
Ministr Škromach si od vyšší minimální mzdy slibuje, že přiměje nezaměstnané, aby si začali hledat práci. Nejnižší státem garantovaný plat totiž bude vyšší než sociální dávky.
Zdroj: HN