Odbory požadují od 1. ledna roku 2017 zvýšení minimální mzdy na 11 500 korun. Argumentují dobrým výkonem ekonomiky. Dále tím, že vláda má v programovém prohlášení dosáhnout 40 procent průměrné mzdy. Což by mělo být právě zmiňovaných 11 500 korun. Informují Finanční noviny. Připomeňme si, že aktuálně je minimální mzda na 9900 korunách. Pokud by v příštím roce došlo k dalšímu navýšení, překročila by minimální mzda hranici chudoby i sociální dávky.
Navýšení se moc nezdá zaměstnavatelům. „Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě prosazuje to, aby se výše minimální mzdy nastavila parametricky podle vývoje průměrných mezd, růstu HDP a míry inflace. Je nutné jednat o vzorci vývoje minimální mzdy, aby firmy mohly předvídat vývoj. Nemělo by jít o čistě politická rozhodnutí, kdy ten či onen politik vystřeluje určité částky,“ řekl ČTK prezident svazu Jaroslav Hanák.
I Hospodářská komora argumentuje tím, že zaměstnavatelé dobře vědí, kdy mohou svým zaměstnancům přidat a také jim přidávají. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by tak velké navýšení minimální mzdy mělo za následek to, že firmy by přišly o možnost nabírat nové zaměstnance. A dokonce by to mohlo vést k propouštění a nahrazení zaměstnanců s nejnižšími platy stroji.
„V podílu k průměrné mzdě jsme na tom úplně nejhůř ze všech zemí eurozóny,“ uvedl Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Například v Německu je minimální mzda 43 tisíc korun. Podle Středuly má ČR produktivitu práce na úrovni 62 procent Německa, ale mzdy jen třetinové. Takže i to by měl být důvod pro navýšení.