FinExpert.e15.cz

Minimální mzda: bude mít její navýšení vliv na růst nezaměstnanosti?

Pokud dostáváte minimální mzdu, budete mít 66 korun na hodinu.
Minimální mzda: bude mít její navýšení vliv na růst nezaměstnanosti?

Vláda schválila opětovné navýšení minimální mzdy. Od ledna příštího roku stoupne minimální mzda o 1100 korun, tedy na 11 tisíc. Pokud dostáváte minimální mzdu, budete mít 66 korun na hodinu. Odborům to ale nestačí, žádají navýšení ještě o dalších 500 korun. Zaměstnavatelům se to samozřejmě nelíbí. 

Cílem minimální mzdy je nalézt jistou rovnováhu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. „Minimální mzda má zajistit, aby pracující člověk nepadl až na dno chudoby a byl schopný hradit základní výdaje. Minimální mzda je předmětem zásadního politického sporu. Politická pravice zdůrazňuje možné negativní dopady minimální mzdy na zaměstnanost. Trh práce je podle tohoto typu kritiky minimální mzdy deformován jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. Pokud je minimální mzda nastavena příliš vysoko, snižuje se poptávka po práci na straně zaměstnavatelů a zároveň se zvyšuje nabídka práce na straně uchazečů. Minimální mzda sice zajistí vyšší mzdy, ale ve výsledku pro menší počet zaměstnanců,“ uvádí Úřad vlády ČR.

Levice naopak zdůrazňuje hlavně funkci ochrannou. Měla by motivovat k práci. Pro lidi musí být výhodnější chodit do zaměstnání než pobírat sociální dávky. Je tato částka ale opravdu motivující?

„Zvýšení minimální mzdy na 11 000 korun je velmi významné pro posílení příjmové motivace lidí k výkonu práce. Zároveň přispěje ke zvýšení kupní síly zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří pracují a pečují o děti, jsou ještě významným způsobem podporováni systémem slev na dani (případně tzv. daňovým bonusem) daným zákonem o daních z příjmů, na které nemají osoby bez práce nárok. Samozřejmě ale platí, že minimální mzda musí i dále růst. Chceme docílit toho, aby se minimální mzda dostala zhruba na úroveň 40% mzdy průměrné,“ řekl nám Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV.

Výpočet čisté měsíční mzdy

Výpočet čisté měsíční mzdy

Zaměstnanci na účet obdrží čistou mzdu, která je nižší kvůli odvodům.

Je jasné, že v navyšování minimální mzdy se odráží aktuální ekonomická situace. A to je nejspíš právě to, co ovlivnilo poměrně velké navýšení minimální mzdy. V roce 2015 totiž došlo k růstu HDP, zaměstnanosti a naopak poklesu nezaměstnanosti. V loňském roce se HDP meziročně zvýšilo o 4,5 %. To byl nejvyšší růst od roku 2007. 

Historie minimální mzdy

Minimální mzdu v dnešní podobě máme zavedenou od roku 1991, kdy byla na částce 2 tisíce korun měsíčně a 10,8 korun na hodinu. V roce 2017 by měla stoupnout na 11 tisíc korun a hodinovou mzdu 66 korun.                                                                                                                                                  

V minulých letech se politici odvolávali na to, že zvyšování minimální mzdy má negativní vliv na nezaměstnanost. Možná právě proto došlo ke stagnaci minimální mzdy mezi lety 2007 až 2012. Toto „zmražení“ minimální mzdy přispělo k poklesu kupní síly zaměstnanců. „V souvislosti s úpravou minimální mzdy ale nebyl v ČR nikdy zaznamenán přímý vliv na růst nezaměstnanosti. Tím spíš se to nestane v současné době, kdy se ekonomice daří. Růst ekonomiky ale musí pocítit také zaměstnanci na svých mzdách,“ doplnil Petr Habáň.

Jak navyšování ovlivní zaměstnavatele?

Podle Úřadu vlády ČR by navyšování nemělo pro zaměstnavatele představovat riziko se zvýšenými náklady na zaměstnance. Svaz průmyslu a dopravy to vidí jinak. Navýšení odmítá. „Vzhledem k extrémně se zvyšujícímu nedostatku pracovníků v ČR se nedá očekávat výrazný dopad na okamžité propouštění v ohrožených oborech. Problémy by spíše než v průmyslu mohly dopadnout na služby.

Zvýšení minimální mzdy dopadá zejména na obory jako je oděvní a textilní průmysl, obchod a cestovní ruch, pohostinství a stravování, na bezpečnostní agentury a další služeb. Na nepříznivé dopady zvýšení minimální mzdy poukazuje i Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), který je členem SP ČR. Skokové navyšování minimální mzdy by mohly negativně pocítit zejména menší firmy. Podle zjištění SP ČR zaměstnanci pracující v malých firmách do deseti zaměstnanců můžou být dotčeni změnou úrovně základní sazby minimální mzdy, protože 52 procent těchto zaměstnanců pobírá mzdu nižší než dvě třetiny mediánu,“ řekl nám Milan Mostýn, tiskový mluvčí SP ČR.

Jaké by tedy podle SP ČR mělo být navyšování minimální mzdy?

„Průmysl minimální mzdu nepotřebuje, ale jsme jednou z 22 zemí EU, která ji stanovuje zákonem. Neakceptovatelná je však pro nás podoba nastavování její výše prostřednictvím přetahování v rámci tripartity. Zatím se nepodařilo prosadit, aby se úprava minimální mzdy stala standardním procesem, který by zhodnotil dopady minulých změn a posoudil aktuální ekonomické podmínky.

Domníváme se, že navyšování minimální mzdy by se ročně mělo pohybovat, pokud to stav ekonomiky dovolí, zhruba na 700 korunách. SP ČR dlouhodobě požaduje, aby zvyšování minimální mzdy bylo postupné a pro firmy předvídatelné. Navrhuji, aby se s ohledem na některé sektory po dosažení úrovně 40% k průměrné mzdě minimální mzda zafixovala,“ uzavřel Milan Mostýn.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Ale pozor! Pokud by se minimální mzda zvýšila více n...
luba
4. 12. 2016, 14:39
hmm 21 000 hrubeho to pisou, realita bude jinde. 13c...
Ladoslav
13. 10. 2016, 09:04
Nebude. Neznám jediného člověka, který by pracoval z...
.
12. 10. 2016, 19:40
Minimalni mzdu povazuji za paskvil a zasahovani do e...
Bedrich
12. 10. 2016, 15:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená