FinExpert.e15.cz

Mimořádné splátky zdarma u hypotéky končí. Ideální fixace? Na 5 let

Znojmo, 29. Září 2014

Klienti, kteří si sjednávají hypotéku, většinou volí nabídku s fixovaným úrokem. Ti, kdo se rozhodli pro plovoucí úrok, měli až doposud možnost mimořádné splátky zdarma. Od prvního října tato možnost končí. Hypoteční specialistka finančně poradenské skupiny DataLife Sylva Herichová proto radí, na jak dlouho hypotéku fixovat.

Rozdílné úroky podle délky fixace

Banky nabízejí fixaci úroku na různě dlouhá období. Většinou na 3, 5 a 7 let. A některé banky nabízejí i možnost fixace na celou dobu splácení. „Klient by měl při výběru zohlednit především to, v jakém časovém horizontu získá peníze na mimořádnou splátku nebo celkové splacení hypotéky. To jde bez pokuty totiž pouze při končící fixaci úrokové sazby,“ informovala Sylva Herichová z finančně poradenské společnosti DataLife. Kromě toho je velmi důležitým kritériem i výše úrokové sazby. Ta se liší právě podle toho, na jak dlouho chce klient sazbu fixovat. „Nejnižší je většinou u pětiletého období,“ doplnila Herichová. 

Nejvýhodnější sazba u pětileté fixace

Díky rekordně nízkým úrokovým sazbám klienti nyní více než jindy přemýšlejí, na jak dlouho si sazbu zafixovat. „Určitě nedoporučuji méně než pět let. Je totiž jisté, že úroky už se příliš snižovat nebudou, naopak v budoucnu porostou,“ upozornila Sylva Herichová z finančně poradenské společnosti DataLife. Fixaci na sedm let a déle příliš nedoporučuje, protože banky při ní nabízejí úrok vyšší až o 2 %. „Pokud by si ji i tak klient vybral, musí pak dodržet celou dobu splácení bez možnosti refinancování,“ doplnila Herichová.

Mimořádné splátky zdarma končí

Kromě fixních úroků nabízejí banky i takzvané variabilní sazby. Jejich výhodou je nižší úroková sazba i to, že po dvanácti měsících splácení může klient kdykoliv zaplatit mimořádnou splátku. „Bohužel největší poskytovatel těchto sazeb, UniCredit Bank, tuto službu od prvního října zpoplatní dvěma procenty z výše mimořádné splátky. Proto si myslím, že při současných nízkých sazbách je výhodnější si úrok zafixovat,“ poradila Sylva Herichová z finančně poradenské společnosti DataLife.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená