FinExpert.e15.cz

Milionové nápady: Ledové kostky s ovocem i minivůz do města

Pokud nosíte v hlavě podnikatelský nápad, máte možnost s tím něco udělat.
Milionové nápady: Ledové kostky s ovocem i minivůz do města

Výmluvy na nedostatek kapitálu a další poraženecké myšlenky můžete hodit za hlavu. Soutěží na rozjezd byznysu je hned několik.

Jednou ze soutěží je i Poštovní spořitelna Milionový nápad, za kterým stojí Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické. Do právě skončeného druhého ročníku se přihlásilo 174 projektů, z nichž ti nejlepší nyní bojují o pozornost investorů.

Vítězem se stal Petr Froněk s projektem Flexicat. Jeho nápadem je vývoj a výroba nástrojů pro úpravu velkých a zakřivených ploch. „Možnost využití je hlavně v loďařském průmyslu, výrobě a opravárenství dopravní techniky, výrobě modelů a forem, autoopravárenství, zpracování kompozitních materiálů a podobně. Z geografického hlediska není trh nijak omezen,“ řekl Petr Froněk, předkladatel projektu Flexicat. Technologii a prototypy nástrojů poprvé představil na veletrhu lodí Boot 2007 v Německém Düsseldorfu, kde si získal pozornost odborné i laické veřejnosti. S prototypem rovněž uspěl v mezinárodní soutěži Red dot design awards 2008.

Druhý se umístil František Churý s projektem Keepinhead.com, který pomáhá dostat do hlavy slovíčka cizích jazyků či cokoliv, kde je možné se učit systémem otázky a odpovědi. Aplikace navíc funguje v počítači, na internetu i v mobilu. Díky vzájemné synchronizaci se tak každý může učit i na cestách, například v MHD nebo ve vlaku. Produkt je možné používat zdarma díky propojení s reklamou a využívá i napojení na sociální sítě Facebook, MySpace a další.

Na třetí místo porota vybrala Stanislava Richtera s projektem školního svačinového systému Snacker, který rozesmál porotu – maminka, která zanedbávala svačiny, se stala inspirací pro podnikatelský záměr. Úsměv na tváři nyní Snacker dodává i jeho autorovi, ve zkušebním provozu se osvědčuje a rodiče objednávají dětem přes internet svačiny, které dostanou jejich děti druhý den.

Na dalších místech v první desítce se umístily například projekty internetového portálu pro automatickou analýzu pravosti digitálních obrazových dokumentů, pěstování biomasy za účelem výroby tepla a elektrické energie v elektrárnách, nové patentované směsi z plastů nahrazující beton a další.

„Při hodnocení projektů jsme neposuzovali formální zpracování, ale pouze obsah, takže se mohl zúčastnit úplně každý člověk se zajímavým nápadem i bez předchozích podnikatelských zkušeností. Díky partnerům soutěže a spřízněným investorům jsme mohli vítězným projektům nabídnout nejen zpětnou vazbu na jejich projekty, ale i finanční a materiální podporu pro uvedení jejich nápadů do praxe,“ řekl Miroslav Křížek, ředitel Institutu rozvoje podnikání.

Cílem soutěže Poštovní spořitelna Milionový nápad je podporovat podnikavého ducha u vysokoškolských studentů i u celé české veřejnosti. Nedávný průzkumu Institutu rozvoje podnikání mezi vysokými školami ukázal, že téměř polovina vysokoškolských studentů by chtěla po skončení studia podnikat. Brání jim v tom však nedostatek peněz a zkušeností. To je i důvodem, proč okolo 84 % z nich raději při studiu pracuje v rámci hlavního nebo vedlejšího úvazku či brigády.

Potřebujete peníze na podnikání?

  • Den D České televize – pět investorů v reality show vybírá podnikatelské nápady, které následně podpoří. Výhodou je mediální podpora podnikatelů, kteří v pořadu neuspějí, ale investoři je osloví následně. Termín přihlášek: 30. červen 2009. Web: www.ceskatelevize.cz/program/dend
  • Milionový nápad Poštovní spořitelny - Přihlásit je možné libovolný podnikatelský záměr, nápad na rozšíření firmy či projekt pro investory, který dosud nebyl realizován nebo je ve stádiu rozjezdu - společnosti do 2 let své existence. Termín přihlášek: květen 2010 (odhad). Web: www.milionovynapad.cz
  • Nejlepší podnikatelský záměr roku 2009 – soutěž pro inovativní nápady, kde můžete možnost 1 rok zdarma v Podnikatelském inkubátoru Vysoké školy báňské v Ostravě. Termín přihlášek: 2. listopadu 2009. Web: www.nejlepsipodnikatel.cz
  • Andělští investoři – jedná se o podnikatele či manažery, kteří chtějí podpořit svými penězi začínající podnikatele, za což požadují podíl ve firmě. Setkat se s nimi můžete na různých podnikatelských akcích, která se pravidelně pořádají – například platforma Tuesday Business Network.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Milionové nápady: Ledové kostky s ovocem i min
Mino
30. 8. 2009, 00:24
Milionové nápady: Ledové kostky s ovocem i minivůz
Mino
30. 8. 2009, 00:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená