FinExpert.e15.cz

Miliardová bublina

Dobře vymyšlený podvod může připravit o peníze spoustu investorů. V historii Wall Street je takových případů hned několik.

V loňském roce jsme byli svědky mnoha událostí, které otřásly důvěrou investorů ve společnosti, brokery či banky na Wall Street. Ve světle obrovských krachů společností jako WorldCom či Enron si dnes jen málokdo vzpomene na pojišťovací společnost Equity Funding Corp. of America, která se nesmazatelně zapsala nejen do historie Wall Street, ale i do historie největších finančních podvodů a k letům 1972–1973 patří stejně jako Watergate.

Zdání klame
Příběh začal před rokem 1964, kdy pojišťovací společnost Equity Funding Corp. of America vstoupila na burzu. Pojišťovna byla velmi agresivní, vypadalo to, že její produkty se skvěle prodávají. Každé čtvrtletí reportovala pojišťovna další nárůst prodaných pojistek. V roce 1972 již patřila mezi deset největších pojišťovacích společností v zemi a podle magazínu Fortune jí patřil titul nejrychleji rostoucí společnosti v oblasti finančních služeb.

Když se sen na začátku roku 1973 rozplynul, přišlo se na to, že více než 64 000 pojistek uzavřených na hodnotu dvě miliardy dolarů je zfalšováno. Během devíti let, co podvodné schéma fungovalo, zmizelo sto milionů dolarů, cenné papíry na dalších 25 mil. USD byly padělány a investorům byly předloženy výkazy se smyšlenými zisky ve výši tehdejších 114 mil. USD (více než 460 mil. USD v dnešních cenách).

Dobrý začátek s nejistým koncem
Vše vlastně začalo dobrým nápadem – kombinací životního pojištění a investice do podílového fondu. Klient se zavázal investovat do fondu v kombinaci s životní pojistkou. Equity Funding Corp. mu proti zástavě akcií půjčila na pojistku a půjčka byla uhrazena z ročního zhodnocení investice do fondu. Schéma mělo jen jednu drobnou chybu – nevydělávalo peníze.

A tak se tomu rozhodli manažeři trochu pomoci a pohráli si s čísli. Princip byl jednoduchý: k prodaným pojistkám po telefonu občas přidat nějakou pojistku neexistujícího klienta. Balík pojistek pak stačilo přeprodat zajišťovnám a vyinkasovat provize i z neexistujících pojistek. Občas si vypůjčit peníze, ale uvádět je jako vybrané pojistné z těchto neexistujících pojistek, a tak stále dokola. Systém je ve své podstatě letadlo – musíte vyrobit každé čtvrtletí více falešných pojistek, aby bylo na splátky dluhů atd.
Drobný problém představoval auditor: musí kontrolovat pojistky uzavírané po telefonu. To vše ošetřoval Maple Drive Gang – skupina zaměstnanců, kteří nedělali nic. Tedy jen do té doby, než si auditor vyžádal spis ke zfalšované pojistce – to pak tento spis vyrobili.

Vedení Equity Funding Corp. bylo také přístupné inovacím. Když zjistili, že skupina čtyř zaměstnanců vymyslela svůj vlastní způsob, jak si přilepšovat na úkor společnosti díky falšování úmrtí na některých telefonních pojistkách, nejen, že je společnost nepropustila, ale poté, co jim byl zvýšen plat a rozdány bonusy, jim byl přidělen zodpovědný úkol: kontrola úmrtí v případech falešných pojistek.

Nic netrvá věčně
Informace od bývalých zaměstnanců vedly k rozkrytí celého systému a 21 osob z nejvyššího vedení společnosti včetně jejího prezidenta Stanleyho Goldbluma skončilo ve vězení. Tak skončil „zázrak z Wall Street“ – mnoho investorů přišlo o své peníze, řada zajišťoven musela odepsat vysoké ztráty. Své si samozřejmě vyslechly i auditorské společnosti, které na mimosoudních vyrovnáních utratily nemalé peníze. V souvislosti s touto aférou padlo jedno zajímavé soudní rozhodnutí, a sice, že stát Illinois, který vydal Equity Funding Corp. licenci, není zodpovědný za škody, které společnost svými podvody způsobila.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Super kuchařka
xxxx ppp
3. 11. 2003, 13:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená