FinExpert.e15.cz

Mikroplatby dělají byznys na síti

Začalo to naturální směnou, kdy se prase měnilo za 5 slepic, které se potom vyměnily za 2 hamburgery a dvojitou porci hranolek s kečupem. Nyní firmy k platebnímu styku využívají tzv. SMS mikroplatby. Užívány jsou nejčastěji firmami provozujícími internetové projekty, které chtějí vytáhnout peníze ze svých uživatelů.


Představte si, že chcete prodat svou starou Audi A9 (přece jen už je to stará šunka, máte ji už celé 2 měsíce) a koupit si novou. Připojíte se k internetu, najdete internetový autobazar a chcete zadat nabídku k prodeji. Ale ejhle, po kliknutí na tlačítko Zadat inzerát na vás nevyskočí inzerátový formulář, ale následující zpráva: „Zadání inzerátu je placenou službou, odešlete prosím ze svého mobilního telefonu na číslo 123 456 78 SMS ve tvaru Inzerat, cena SMS je 10 korun.“ Pokud poslechnete pokynu a odešlete SMS, obratem vám přijde zpráva s kódem, který zadáte do příslušného pole na internetové stránce. Teprve po jeho odeslání můžete zadat inzerát. Právě jste se seznámili s tím, jak se v praxi využívají mikroplatby.

Klepněte pro větší obrázek
„Potenciál trhu se pohybuje někde mezi 150 a 500 miliony korun za rok v roce 2007,“ odhaduje vývoj českého trhu SMS mikroplateb Jakub Švestka (ComGate)

Na SMS mikroplatbách jsou v českých podmínkách zainteresovány tři subjekty – operátor, který zajišťuje zúčtování služeb, agregátor (tj. firma, které patří zmiňované telefonní číslo a která zajišťuje chod služby), třetí stranou je firma, která chce vydělat na své službě. V Česku jsou platby limitovány na částky v rozmezí od 3 do 79 korun prostřednictvím mobilního telefonu.  Definici mikroplateb by splňovaly i vyšší částky, „vybírání“ větších obnosů se však operátoři údajně brání. Jednou ze společností, která se živí poskytováním těchto služeb, je ComGate.

„Mikroplatební SMS nejčastěji využívají a budou využívat firmy z oblasti online zábavy a služeb.  Potenciál trhu se pohybuje někde mezi 150 a 500 mil. Kč za rok v roce 2007, což není vůbec špatná vyhlídka pro klienty, operátory a agregátory,“ tvrdí Jakub Švestka, Senior Account manažer ComGate.

Mikroplatby těží také ze stejného efektu jako kreditní a platební karty. Kdyby lidé měli jít na poštu se složenkou a službu zaplatit nebo si službu nějakým větším jednorázovým účetním převodem předplatit, často by si využití služby rozmysleli – přes SMS většinou zaplatí bez většího přemýšlení okamžitě.

„Díváme-li se na projekt z pohledu poskytovatele služby či obsahu, SMS mikroplatby mu umožňují jednoduše a dlouhodobě vydělávat víc než dřív pomocí karet či jiných platebních nástrojů. Poslat SMS umí opravdu každý a penetrace mobilů je takřka 100%, což o použití a rozšíření karet využitelných pro platby na internetu neplatí,“ tvrdí Jakub Švestka.

Na jednu stranu se firmám, které technologií mikroplateb zpoplatní své služby, podaří pravděpodobně vylákat z kapes svých klientů větší finanční obnos. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že významnou část takto získaných peněz se nikdy nedostane na firemní účet, neboť je spolykají operátor a firma, která provoz služby zajišťuje. Za nehty jim uvízne 30 až 60 % inkasované částky v závislosti na tom, o jak velkou částku se jedná. Podle představitelů ComGate platí, že čím menší částka je přes SMS zaslána, tím menší procento z ní klient vytěží.

Také zřízení takové služby něco stojí. Platit se mohou například startovní poplatky a měsíční paušály za provoz. Představitelé ComGate však platební politiku nechtěli komentovat ani na žádném modelovém příkladu. „Cenová politika je individuální. Záleží na typu projektu, cenové hladině SMS, objemu SMS komunikace a dalších aspektech,“ sdělil BIZu Jakub Švestka.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Skvělý odhad
Jackk
11. 7. 2005, 09:48
Skvělý odhad
x4all
10. 7. 2005, 01:37
Krok zpet!
studento
9. 7. 2005, 19:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená