FinExpert.e15.cz

Mikrofinancování podporuje vznik nových pracovních míst

Praha, 18. listopadu 2015

Odborníci na zaměstnanost a nebankovní úvěry představili veřejnosti strategii podpory sociálního podnikání a rozvoje zaměstnanosti Karlovarského kraje. A to během semináře v Karlových Varech, který se  na tamní krajské pobočce Úřadu práce ČR uskutečnil v rámci projektu Šance pro rozvoj. Realizuje ho společnost OCCASIO ve spolupráci s Bankovním institutem vysokou školou (BIVŠ), financován je z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. 

„Projekt Šance pro rozvoj mimo jiné podporuje vznik nových pracovních míst,“ říká předseda správní rady společnosti OCCASIO Petr Vaškovic a dodává: „Propojuje totiž investory s živnostníky a sociálními podniky do devíti zaměstnanců, kteří na základě mikropůjčky nebo mikroúvěru mohou rozjet či posílit svůj byznys, a zaměstnat tak lidi, kteří na trhu práce těžko hledají uplatnění. Tedy handicapované, sociálně vyloučené nebo ty, kteří nemohou dlouho najít práci.“ 

Mikropůjčkou nebo mikroúvěrem se rozumí částka do 25 000 Eur. Jde o v České republice méně známý finanční nástroj souhrnně označený jako MikroFin, nebo-li mikrofinancování, který má jasná a etická pravidla nebankovního financování.

„Před dvaceti lety stál náš rektor František Pavelka u zrodu hypoték v České republice. I proto je logické, že BIVŠ je nyní u zavádění mikrofinancování u nás,“ říká generální ředitelka Bankovního institutu vysoké školy Martina Mannová a dodává: „Je pravděpodobné, že stejně jako si dnes neumíme představit koupi bytu bez hypotéky, k sociálním podnikům i podpoře zaměstnanosti v budoucnosti bude neodmyslitelně patřit právě mikrofinancování.“ 

Karlovarský kraj patří mezi oblasti s vyšší nezaměstnaností. Zatímco podíl nezaměstnaných v celé ČR byl ke konci října 5,9 %, v Karlovarském kraji se jednalo o 6,7 %. Z toho Sokolov patřil mezi města s nejvyšší nezaměstnaností - 8,5 %. Na jedno volné pracovní místo připadali 4 uchazeči. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (15,4), Bruntál (15), Karviná (14,8), Most (12,2) a Sokolov (11,1).  Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich bylo ke konci října 10 014 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Celkem 31 774 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým. 

„V říjnu měli zaměstnavatelé největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře či nástrojáře. Tradičně velká poptávka přitom bývá po technických profesích,“ říká ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR Kamil Řezníček a dodává: „Lidé s nízkou kvalifikací, zdravotním postižením, sociálně vyloučení nebo dlouhodobě nezaměstnaní často hledají práci hůř. Pomoci jim může podporovaná nabídka práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Přitom je zásadní spolupráce státu se zaměstnavateli a investory tak, aby finanční prostředky šly tam, kde jsou skutečně potřeba.“   

V rámci projektu „Šance pro rozvoj“ už mimo jiné vznikla platforma, propojující žadatele, kteří realizují sociální rozvojové projekty, s investory, tedy poskytovateli filantropického kapitálu. Sociální podniky, živnostníci a drobní zemědělci mají díky MikroFin také více možností, jak získat etickou podporu pro rozvoj sociálního podnikání, nebo jak řešit stabilitu podniku ve složitých podmínkách. Další informace k mikrofinancování najdete v brožuře Mikrofinance, která vyšla v rámci projektu.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená