FinExpert.e15.cz

Migranti jako spása EU

V současnosti obývá naši planetu více než 6,1 miliardy lidí. Před 30 lety žilo v zemích současné evropské pětadvacítky 12 % světové populace. Před pěti lety to bylo už jen 8 % a za čtvrt století klesne tento podíl na 6 procent.

Potvrzují se dlouholetá varování sociologů a demografů, že populace v hospodářsky vyspělých státech stárne. Populace se přirozeně obnovuje při poměru přibližně 2,1 dítěte na jednu ženu. Průměr Evropské unie je v současnosti kolem 1,5 dítěte a v některých zemích, včetně České republiky, je to ještě méně.

Současný vývoj ukazuje, že ne každá silná ekonomika má nepříznivý vliv na natalitu: například ve Spojených státech amerických se očekává v příštích desetiletích spíše nárůst obyvatelstva. Evropská unie tak zřejmě bude zase jednou pokořena od svého největšího rivala.

V USA přibývá obyvatel mimo jiné také díky přílivu nových obyvatel z chudších států světa. Tyto menšiny se zřejmě v některých místech stanou většinami, a to i proto, že jejich porodnost je vyšší než porodnost bílých Američanek.

I Evropa počítá s několika vlnami migrace. Sociologové a statistici očekávají, že tento trend skončí přibližně kolem roku 2025. Z nynějších 458 milionů obyvatel Unie by se mělo k tomuto datu stát asi 469,5 milionu a o pět let později 468,7 milionu. Nejvýrazněji v těchto letech poklesne počet osob v aktivním pracovním věku, tedy lidí do 64 let.

Z probíhající migrace budou ale skutečně profitovat jenom dva státy, a to Velká Británie a Francie, tedy země, kde již dnes můžeme sledovat velký příliv obyvatel z jejich bývalých kolonií. Obě země tak mohou počítat s pozvolným, leč neustálým růstem počtu obyvatel. Postupně se ze zorného úhlu migrantů dostane Německo.

Musíme se tedy připravit na to, že stále častěji se v jedné rodině setkáme nejen se soužitím čtyř generací, ale především s tím, že se neustále bude posouvat důchodová hranice. Zároveň bude zapotřebí absolventy středních a vysokých škol zapojit rychleji do pracovního procesu a odstranit překážky, které v tom momentálně brání.

Změnit se bude muset rovněž pohled na generaci lidí nad 65 let. Mezi lety 2010 až 2030 stoupne jejich počet v EU o více než 37 procent a díky neustále rostoucí důchodové hranici budou tvořit nezanedbatelnou zaměstnaneckou skupinu. Velké procento z této skupiny bude prožívat velmi aktivní stáří, a to nejenom proto, že budou chodit do práce.

Zdroj: www.svethospodarstvi.cz

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená