FinExpert.e15.cz

Microsoft vyplácí dividendy

Pravidelný akciový přehled informuje, jak trhy zahýbalo zveřejnění výsledků významných firem.
Microsoft vyplácí dividendy

Minulý týden trhy s napětím očekávaly roztrhnutí pomyslného pytle s hospodářskými výsledky předních firem. „Very busy“ měly být zejména dny úterý, středa a čtvrtek. Nicméně ani v pondělí nechyběly kurzotvorné informace: JP Morgan snížila doporučení na Dell, CSFB zase udělila horší posudek na Motorolu. Naopak firma Salomon Smith Barney den před oficiálním zveřejněním výsledků společnosti Intel zvýšila odhady hospodaření pro Intel (na 4. kvartál, i na celý rok 2003).

A opravdu se analytici ze Salomon Smith Barney nemýlili, jelikož výsledky Intelu přebily očekávání. Za 4. kvartál činil zisk 16 centů, dva centy nad odhady, při obratu 7,16 mld. USD vs. odhady 6,92 mld. USD. Až potud vše v nejlepším pořádku. Bohužel Intel nezapomněl dodat, že očekává nižší kapitálové výdaje na rok 2003 ve výši 3,5 až 3,9 mld. USD, přitom se kalkulovalo se 4 mld. USD. V reakci na zprávu oslabovaly akcie výrobců polovodičových zařízení. K tomu se přidaly negativní zprávy z makrosféry a ve středu zakončily hlavní indexy s více než 1% ztrátou. Výsledky Intelu se tak nestaly růstovým stimulem.

V podobném duchu, tedy hospodaření za minulý kvartál v linii očekávání/nad očekávání, nicméně s ne příliš úchvatným výhledem, skončilo reportování firem jako Apple, Yahoo! či IBM. Na druhou stranu překvapil provozovatel internetových aukcí eBay (zvýšeny odhady zisku na rok 2003).

Smíšené pocity přichystal investorům softwarový gigant Microsoft. Společnost oznámila zisk 47 centů na akcii vs. odhady 46 centů, při obratu 8,54 mld. USD vs. odhady 8,61 mld. USD. Na probíhající kvartál se očekává zisk 47 až 48 centů vs. odhady 47 centů, při obratu 7,7 až 7,8 mld. USD vs. odhady 7,9 až 8 mld. USD. Horší mají být i výsledky za celý fiskální rok 2003. Novinkou u Microsoftu je předpokládané vyplácení dividend – vůbec poprvé v historii. Na jednu současnou akcii to má být 16 centů. Navíc softwarový gigant oznámil záměr štěpit akcie v poměru 2:1. Ani tyto dvě novinky však nepřevážily negativní sentiment z horších výhledů. Prvotní reakce ukazovaly na propad akcií o dva dolary pod 54 USD.

Vývoj trhů v tomto týdnu bude kromě tradičních faktorů (makrodata, geopolitika) ovlivněn právě zveřejňovanými výsledky a výhledy firem, ohlašují např. Motorola, PeopleSoft, Lucent Technologies, Qualcomm, Siebel Systems, EMC, Amazon a další.

Doma: Telecom, KB v plusu
2 300 Kč. Přesně tolik si museli připravit zájemci o koupi jedné akcie Komerční banky. Jen za letošek akcie zhodnotily o více než 200 Kč. Nicméně s optimismem velmi opatrně, je jen otázkou času, kdy dojde ke korekci, alespoň krátkodobé. Probudil se také Český Telecom, když akcie úspěšně atakovaly hladinu 280 Kč a od minulého pondělí posílily o 30 Kč, tj. přes 11 %.

Na rozhodnutí privatizovat Unipetrol trhy výrazně nereagovaly, akcie se obchodovaly kolem 35 Kč při minimálním zájmu investorů. Propad pod 11 000 Kč zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, při dalším poklesu se dají akcie doporučit k nákupu, zejména s ohledem na dividendový výnos.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená