FinExpert.e15.cz

Města mají ve světové ekonomice strategickou úlohu

Podle zprávy společnosti MasterCard světová města mají své nezastupitelné místo v centrech globální ekonomiky.

Zpráva jmenuje padesát měst, která jsou centry nové globální ekonomiky. Na prvním místě se umístil Londýn, čtyři města z první desítky leží v asijsko-tichomořské oblasti.

Společnost MasterCard Worldwide v červnu zveřejnila první výsledky výzkumného programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce™, který se zabývá úlohou světových měst v globálním obchodě. Výzkum má prozkoumat a zhodnotit, jak nejvýznamnější města ovlivňují globální ekonomiku. Nejdůležitější součástí výzkumného programu je první výroční index světových center obchodu, přinášející dosud nejkomplexnější analýzu a srovnání velkých měst. jak vyplývá z této zprávy, na indexu pracovala skupina předních ekonomů, která řadila padesátku center obchodu na základě šesti ukazatelů, hodnocených celkem více než stovkou bodů.

Globální propojení zvyšuje úspěchy měst

Na prvním místě se umístil Londýn, za ním následuje New York, Tokio, Chicago a Hongkong. V první desítce se dále umístil Singapur, Frankfurt, Paříž, Soul a Los Angeles.
K úspěchu na dnešním globálním trhu je však nezbytně nutné pochopit, jak jsou města navzájem propojena a jak rostou. Význam měst roste také díky tomu, že stoupá důležitost znalostí na úkor vybavenosti materiály. Díky tomuto trendu se města stala uzly ve složitých sítích, na jejichž základě funguje globalizovaná ekonomika. Mohou tak zajišťovat spojení, jehož prostřednictvím probíhá skutečný globální obchod, uvádí zpráva.

Londýn je první

Jde o nejdůležitější centrum obchodu na světě. Díky pružnému prostředí pro podnikání, silným globálním finančním svazkům a mimořádně vysoké úrovni mezinárodního obchodu, cestovního ruchu a konferencí získal Londýn na indexu center obchodu první příčku. Londýn překonává New York ve čtyřech ze šesti hodnotících ukazatelů a vede si výrazně lépe než ostatní evropská města.

New York jen jako dvojka

Umístil se až za Londýnem kvůli celostátním hospodářským faktorům a tržní regulaci. Někdejší bezkonkurenční hlavní město finančního světa přišlo kvůli Londýnu o vedení. V hlavním ukazateli hodnotícím finanční transakce obsadil New York druhé místo, a to především proto, že regulace newyorského trhu s dluhopisy ovlivňuje objem kótovaných prodejů. Pozice New Yorku je také ovlivněna méně stabilní americkou ekonomikou a větším kolísáním amerického dolaru.

Amerika s Asií jsou inovativní

Americkou dvojkou je díky financím a inovaci Chicago. Čtvrté nejdůležitější globální centrum obchodu, které za sebou nechalo i města jako Hongkong a Los Angeles, boduje v oblasti finančních toků díky svým komoditním a finančním trhům. Chicagské prvotřídní instituce pro vyšší vzdělávání zajistily městu vysoké skóre v oblasti inovací a vytváření vědomostí.

To nejlepší pro podnikání najdete v Kanadě

Města, kde se nejsnáze podniká - Montreal, Toronto a Vancouver. Kvalitní systém státní zdravotní péče, vynikající infrastruktura, nízká hustota dopravy a snadný přístup k veřejné dopravě – to vše přispělo k tomu, že Montreal, Toronto a Vancouver jsou pro podnikatele těmi nejatraktivnějšími městy. 

Finanční bašta ve Španělsku


Madrid, evropská brána pro jihoamerické firmy, se stává finančním lídrem.  Madrid se umístil celosvětově na 16. a v Evropě na šestém místě, především díky mimořádně silnému trhu dluhopisů, nízké inflaci a nízké míře výkyvů HDP a směnných kurzů.

Východní a západní evropská propast

Ekonomická propast mezi východní a západní Evropou přetrvává. Nejhůře se ze západoevropských měst na seznamu umístil Řím, který získal téměř stejné hodnocení jako Budapešť – nejlépe umístěné město východní Evropy. Rozdíl mezi západní a východní Evropou přetrvává napříč všemi šesti hodnotícími ukazateli.

Asie stále udává krok


Tokio táhne ekonomiku asijsko-tichomořské oblasti. Tokio, lídr ve svém regionu a celosvětově třetí místo, se může chlubit indexem Nikkei 225, nejvyšším počtem vytvořených patentů na světě a leteckým uzlem, který překonává už jen Hong Kong.

V první desítce se umístili tři někdejší „asijští tygři“. Mezi 10 nejdůležitějších center obchodu se dostal Hongkong, Singapur a Soul. Soul boduje díky svému systému vyššího vzdělávání a produkci patentů, zatímco Hongkong a Singapur získaly nejvyšší hodnocení za kvalitu svého obchodního klimatu a za svůj význam v rámci globální finanční sítě. Singapur navíc získal dobré hodnocení za vládní politiku, která podporuje mezinárodní podnikání a obchod.

Lídr Blízkého východu

Dubaj lídrem v oblasti Blízkého východu díky kvalitnímu podnikatelskému klimatu. Dubaj, která je nejdůležitějším uzlem letecké i nákladní dopravy ve svém regionu, má navíc flexibilní podnikatelské klima, díky němuž je optimální pro rozvíjející se firmy.

Latina dotahuje

Roste míra globalizace a konkurenceschopnosti Latinské Ameriky. Tři města z Latinské Ameriky, která se umístila mezi 50 celosvětovými centry obchodu, potvrzují, že úloha tohoto regionu v globální ekonomice je čím dál důležitější.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená