FinExpert.e15.cz

Měním zdravotní pojišťovnu

Změna zdravotní pojišťovny není problém, ale je řeba dodržet zákonný postup, jinak uhradíte penále.
Měním zdravotní pojišťovnu

Jednotlivé zdravotní pojišťovny mají v současné době omezené možnosti nabízet oproti konkurenci určité výhody, přesto najdeme již v základní nabídce rozdíly.

Změnit pojišťovnu lze jednou za rok

Výběr zdravotní pojišťovny je plně v rukou každého občana a jenom na něm záleží, kterou zdravotní pojišťovnu si vybere. Ze zákona č. 48/1997 v platném znění může každý občan měnit zdravotní pojišťovnu jednou za rok – vždy k 1. dni následujícího čtvrtletí. Nová zdravotní pojišťovna potom sama provede odhlášení u staré zdravotní pojišťovny.

Všechny změny hlásit do osmi dní

Důležité ovšem je nahlásit změnu zdravotní pojišťovny do 8 dní svému zaměstnavateli, protože ten v případě opožděné změny pojišťovny může obdržet penále. Toto penále je oprávněn dle zákona požadovat od svého zaměstnance. Je proto výhodné podat zaměstnavateli změnu zdravotní pojišťovny písemně a nechat si toto oznámení potvrdit. K přihlášení v nové pojišťovně stačí ve většině případů pouze občanský průkaz. Změnu nahlaste i svým lékařům; ti mnohdy postupují automaticky a chtěli by proplatit svůj zdravotní úkon po špatné zdravotní pojišťovně.

Penále = 0,05 % denně

Za neodvedení zdravotního pojištění v daném termínu (např. kvůli zmíněnému odvodu jiné zdravotní pojišťovně, protože to zaměstnanec zaměstnavateli neoznámil včas) si příslušná zdravotní pojišťovna účtuje penále ve výši 0,05 % za každý den prodlení (roční úroková míra tedy činí 18,25 %). Právě takto vypočtené penále musí potom zaměstnavatel zaplatit a jeho náhradu si nárokovat po zaměstnanci, protože mu včas neoznámil změnu zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovny však v těchto případech penále vyměřují ojediněle.

Klepněte pro větší obrázek

Proč je důležité nahlásit změnu zaměstnavateli včas?

Nástupem do zaměstnání je zaměstnanec povinen sdělit zaměstnavateli svoji zdravotní pojišťovnu. S ohledem na placení zdravotního pojištění, jehož výše je v Česku vysoká (4,5 % z hrubé mzdy odvádí zaměstnanec, a 9 % odvádí zaměstnavatel), se jedná o nutnou informaci pro mzdovou účtárnu. Změnu zdravotní pojišťovny je nutné nahlásit ve mzdové účtárně. Okamžitým sdělením o změně zdravotní pojišťovny zaměstnavateli se předejde špatnému vypočtení a odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Zaměstnavatel může včas přesměrovat platby ve prospěch správné zdravotní pojišťovny. Zaměstnavatel dále totiž ze zákona musí prostřednictvím formuláře „hromadné oznámení zaměstnavatele“ svého zaměstnance odhlásit o staré zdravotní pojišťovny a přihlásit u nové zdravotní pojišťovny.

Jsem zaměstnanec a podnikám, jak postupovat?

Roste počet občanů, kteří současně jsou v zaměstnaneckém poměru a současně podnikají. Při změně zdravotní pojišťovny musí tito občané ohlásit změnu zdravotní pojišťovny nejenom svému zaměstnavateli, ale současně musí změnu nahlásit sami jako OSVČ. Je samozřejmé, že u všech vykonávaných činností je občan pojištěn u jedné zdravotní pojišťovny.

Prameny:

  • Zákon o veřejném zdravotním pojištění v platném znění 48/1997 Sb.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená