FinExpert.e15.cz

Mění se životní styl: žijeme sami, ubývá rodin. Budou potíže?


Martin Hanák  |  18. 10. 2005 09:13

je to v poslednim odstavci "funkční rodina bez problémů by představovala významnou hodnotu na společenském žebříčku hodnot". Dekuji za clanek

 | 
t  |  18. 10. 2005 12:11

Me to nijak zvlaste nevadi, ubytek neni nijak drasticky a bude vyrovanavan migraci - myslim tu rizenou, kdy si muzemu pristehovalce vybrat podle presne nastavenych kriterii - znalost ceskeho jazyka (aby se jim alespon bez problemu domluvil) bude jednou z podminek.

Naopka by mi vadil, jakykoliv zvysovani populace do nasi male a pomerne jiz zabydlene zemicky - jsem rad ze se to podarilo zastavit - ten neuveritelny prrust obyvatel za socialismu.

Stejne se tak bude muset ucinit co nejrychleji - svet se se podivuje kolik lidi umira v Africe hlady (samozrejme umirani jako takove je vazny problem - ale melo by se to resit jiz pri kontrole porodnosti), ale neuvedumuji si - ze tam je zcela bezne, kdyz ma zena 10-15 deti, ktere pak nemuze zcela jiste sama uzivit. Takze pocet prezivsich deti se zredukuje prirozenym vyberem (stejny princip jako u zvirat) na hodnotu jeste o neco vetsi nez v Erope - vic jak 3 tusim.  

  

 | 
Ja  |  18. 10. 2005 12:46

Trh vse vyresi! - to bude taky asi tvoje oblibene heslo, ne? Zajimalo by me, kolik mas deti a jake jsou tvoje zivotni cile? Mit spoustu penez a poradne si zasu*at bez zavazku? .. bohuzel jak psano v clanku, tak tohle dneska leti

 | 
t  |  19. 10. 2005 11:50

Rozhodne nehodlam slychat od nadrizeneho jako pred rokem 1989 , ze me moje pracovni problemy nezajimaji, nebot pro nej "je u nas lidi moc" a tudiz mu vubec nevadi, kdyz to nekdo nevydrzi a zhebne - prirozeny vyber populace je podle nej nejslepsi zpusob vyberu obyvatelstava.

A v listopadu 1989 zadal povolat na Vaclavak armadu s tanky a vsechny demostrnty do posledniho tam postrilat - rikal, co nejkej 100 000 popravecnych z 15 milionu je zanedbatelne cislo pro udrzeni klidu a stejne budou zabiti jen "nepratele socialismu", kteri jiz davno meli byt zavreni.

 | 
Obyvatel  |  18. 10. 2005 12:05

Osobne vidim problem v tom, ze privadet potomky do prostredi kde je vicemene jedinou nadeji prestehovani se do jine (vyspele) zeme neni z meho pohledu prilis zodpovedne. Za 15 let vyvoje v CR je zcela zrejme kam se to zde bude dale ubirat a opravdu nevim co bych odpovedel detem na potencialni otazku "A proc jste me vlastne privedli na tento svet ?" (kdyz se tu stejne neda normalne zit).

Takze toho je asi hlavni vec ktera se musi zmenit, nicmene je take asi nejnarocnejsi a vyzadovala by zasadni zmeny ve vedeni statu a celkove politicke kulture.

 | 
joshik  |  18. 10. 2005 17:21

Myslim ze se mylite. Proc maji nejvice deti prave chudsi rodiny? (ted nepocitam romy atd.) Je to prave i problem sobeckosti lidi. Dite by mne stalo x tisic mesicne, chci dite + starosti s nim, nebo radsi novou televizi/mobil/3 x rocne dovolenou? Hadejte co si dnesni lide vyberou?

 | 
Obyvatel  |  18. 10. 2005 18:30

Chci mit dite nebo alespon penize na zaplaceni cerneho pronajmu bytu na dalsi mesic, za ktery platim 3x tolik (a sotva se tam vejdu) nez duchodce bydlici sam hned vedle jenz ma 5x vetsi byt s reg.najmem ? Zkuste se nad tim zamyslet.

 | 
Jarmila  |  18. 10. 2005 14:24

K rozbití funkčních rodin stačilo jen málo:

1. prodloužit věk odchodu do důchodu nejprve na 63 let, teď se uvažuje o 65 létech. Nikdo z moudrých ale neuvažuje nad tím, že důchodci nejsou neproduktivní příživníci, ale pomáhají v rámci svých možností, např. hlídáním vnoučat. Protože jsou jejiích služby zdarma, nějak to našim sociálním inženýrům uniklo.

2. zrušit a zpoplatnit školky a školní družiny. Au-pair není řešení. Česká republika nebude jejich cílovou zemí a tato služba je dražší než funkční síť školek a družin, takže rodiny s dětmi na au-pair prostě nemají.  

3. neuvolnit trh s byty. Co by bránilo tomu, aby rodiče-důchodci bydleli o pár ulic dál než jejich děti, popř. ve stejném domě, jen v menším bytě? Brání tomu přídělový systém bytů, kdy není možno si najmout byt podle možností a potřeb a ani v lokalitě, kde by rodina byt potřebovala.

4. říci všem, že na důchod si musí naspořit ze svého. To je asociální systém, který vyhnal ženy mimo rodinu do placeného zaměstnání. Bohužel by neměly na důchod. Nikdo už ale neřekl, kdo se bude starat o děti, popř. o staré členy rodiny. V případě starých členů rodiny nejde o celodenní péči, ale jen o vykonání těžších prací, na které starší člověk fyzicky nestačí (nákup, složení uhlí - ne všichni mají dálkové topení nebo topí plynem, atd.).

5. neustále omílat nesmyslnou tezi, že důchodci jsou neproduktivními členy společnosti, kteří jen spotřebovávají zdroje. Pravda, jejich práci není vidět ani není započítávána do HDP, je vykonávána zdarma, ale nákup služeb pro rodinu na trhu je drahý (již zmíněné hlídání dětí, vaření, úklid, žehlení a ostatní drobné domácí práce a obstaravatelské služby) a někdy zcela nemožný (menší města, vesnice).     

 | 
Obyvatel  |  18. 10. 2005 18:25

Bezva, takze diky 3 nemaji mladi spolu vubec kde bydlet.

 | 
t  |  19. 10. 2005 11:43

"nejprve na 63 let, teď se uvažuje o 65 létech." Jezne ten duchodce se diky mnohem lepsi stavu kardiologickych pracovist dozije mohem vetsiho veku nez drive  a tak se to proste vyrovna  !!! - bude se starat proste o deti az od 65 let, a mladi si alepson vic uziji svodbody a CR nebude mit jeden z nejvetsich poctu rozvodu(jako za socialismu) a konecne zmizi ze deti (v 18 letch) jiz meli deti a ve 40 byla babickou (takze stejne musela makat a ne hlidat potomky) !!!

" Bohužel by neměly na důchod" Proste si bude pripracet na duchod ze zdroju manazela - jinak nebvim co se nad tim zastavujete - ja dobre vim , ze za socilamu byly zeny v zamestani a my az do 16 hod v druzine !!!

 | 
Jarmila  |  19. 10. 2005 12:22

Jistě, odchod do důchodu je možný i v 70. letech. Problémem je stále větší nezaměstnanost, hlavně ve starším věku. Mladí si užijí svobody. Tu jim nikdo nebere. Jen starší člověk si pořizuje dětí méně, pokud si je vůbec pořídí, a když už tak maximálně jedno, to mu s ohledem na zdroje stačí. S věkem bohužel také klesá plodnost. Takže lidi, co by si děti pořídili v poněkud mladším věku, se následně nejprve léčí na neplodnost, dále od 35. roku věku je každé těhotenství považováno za rizikové a bohužel vzrůstá riziko, že se narodí postižený jedinec. Když už se postižený jedinec narodí, budeme ho nákladně udržovat, aby dospěl, ten pak využije svého "práva mít svoje děti" a po několika generacích, kdy se budou množit stále postiženější jedinci, se ti zdraví už nedoplatí, protože zdravotnictví tu legraci neutáhne. Když budu hodně neslušná, tak na čistokrevného psa jsou při chovu kladeny daleko přísnější podmínky, zatímco my tu neustále meleme o jakýchsi právech.

Rozvody nebudou, protože nebudou ani svatby, proto přibývá singles. Těch přibývá proto, že se lidi holt nechtějí vázat na nějaké děti, neb z nich nic kromě citových pocitů nemají. Děti jsou nejen zvýšením přímých výdajů a omezením příjmů, ale váží se na ně i jiné výdaje, o kterých se normálně nemluví: větší byt, úbytek volného času, jiná organizace volného času, velká zodpovědnost. 

Pořád slyšíme, jak národ vymírá, rodí se méně dětí. Nikde jsem zatím neslyšela: to nevadí, je třeba se taky zaměřit na kvalitu. Když už se dětí rodí míň, aby teda měly alespoň dobré vzdělání. Společnost na to zvysoka dlabe. Jediné, co dokázala, je oddělit ty slabé a dát je do zvláštních škol, a to už za socialismu. Plán vytvořit školy pro ty bystřejší padl, společnost nepřekousla, že ty děti mají prostě dáno od přírody, že se v normální škole nudí a spustil se povyk o nějakých "elitách", místo aby se do dětí nasypaly znalosti a vědomosti. Důsledkem toho je řada dětí, znuděných ve škole, protože zvládly učivo rychleji a kterým rodiče soukromou školu nemůžou zaplatit, protože na ni a) nemají, b) není v dosahu (rodina z menšího města, vesnice). Přemýšlel jste i nad tímhle?

 | 
Zuzana  |  18. 10. 2005 16:38

Stejně je člověk přemnožen,tak o nic nejde.

 | 
Obyvatel  |  18. 10. 2005 18:26

Ano, konecne rozumny nazor.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená