FinExpert.e15.cz

Měli dobrý nápad a uspěli – malí čeští podnikatelé dobývají svět

Zkusili se postavit na vlastní nohy a vyplatilo se...
Měli dobrý nápad a uspěli – malí čeští podnikatelé dobývají svět

V práci to řadu lidí nebaví, chodí do ní jen pro peníze a stěžují si na věčný stereotyp. Ale jsou i takoví, kteří se rozhodnou všeho nechat a postavit se na vlastní nohy. Mají jeden dobrý nápad a doufají, že s ním uspějí. Podívejme se na několik zajímavých příběhů Čechů, kteří všeho nechali a šli za vlastním snem.

Nebyli to žádní podnikatelé, neměli předchozí zkušenosti, velký základní kapitál ani touhu vydělat miliony. Dostali jen zajímavý nápad, a to leckdy úplnou náhodou. Zkusili ho proměnit v realitu, dali do toho spoustu energie, někdy si i hodně peněz do začátků půjčili. A se svými výrobky teď oslňují davy nadšených kupujících.

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Pět nejčastějších mýtů o podnikatelích

Podnikání bývá opředeno spoustou mýtů a polopravd.

Bagobago pro seniory i nemocné

Začalo to úplně obyčejně – Roman Hudeček byl po operaci zlomené nohy a ta ho při delší chůzi stále bolela. Jenže kam si sednout, aby se neušpinil? A nosit s sebou na procházky rozkládací židličku? To mu připadalo jako nesmysl. Proto s rodinou začal vymýšlet, jak tuto zapeklitou situaci vyřešit. A vznikl první prototyp batohu s rozkládací stoličkou, která je zabudovaná přímo uvnitř.

Na první pohled jde o běžný batoh o objemu 22 litrů, do kterého si můžete uložit všechno potřebné na rodinné výlety i túry. Když jste unavení, jednoduše si z batohu uděláte stoličku, odpočinete si a opět ji složíte, aniž byste museli mít obavy, že se od ní cokoliv uvnitř batohu ušpiní.

Tento vynález rodina Hudečkových pojmenovala Bagobago, unese až 130kilového člověka a přitom váží jen 1,6 kila. Batohy se nejprve proslavili přes web Hithit, pak malá firma začala dostávat i objednávky ze zahraničí – Francie, Polska, Kanady či USA. Prodávají několik barevných variant, kus za více než 2 500 Kč, přičemž výroba probíhá výhradně v Česku a z kvalitních materiálů. A i za tuto cenu mají zakázek více než dost a chystají nejrůznější vylepšení.

Obnovila mandlovou tradici

V Hustopečích, zhruba dvě desítky kilometrů jižně od Brna, byly dříve rozlehlé mandloňové sady. Jenže po roce 1989 začal zájem o mandle upadat a tradice vymizela. Až v roce 2012 ji obnovila Kateřina Kopová, která založila Hustopečskou mandlárnu. Využila starého receptu a začala vyrábět pálenku z mandlí. A to v době, kdy všechny děsila metylalkoholová aféra. Přesto se její podnikání začalo rychle rozvíjet, a kdokoliv její výrobky ochutnal, zamiloval si je.

Opustila proto svou práci v mateřské škole a pustila se do toho na plný úvazek a s půlmilionovou půjčkou na povinnou kauci. Už v roce 2014 prodala přes 17 tisíc lahví mandlovice a čísla prodejů jí neustále stoupají. Přitom nezůstává jen u  alkoholu – vyrábí i dort Hustopečský mandlovník, nabízí kávu s příchutí mandlí, paštiku s mandlovicí či sušená rajčata s mandlemi.

Ceny alkoholických nápojů se přitom pohybují okolo 350 korun za půl litru, další pochutiny jsou do sto korun. Za vyšší ceny prodává třeba dárková balení nebo pamětní trička. Své originální výrobky nabízí turistům v Hustopečích a dodává je i do restaurací, vináren a desítek obchodů po celé republice.

Z domácích šneků živnost

Radek Koňárek chtěl svým dětem pořídit nenáročné domácí mazlíčky a koupil jim proto v roce 2011 tři šneky. Jenže ti se začali velmi rychle množit, a tak musel řešit, co s nimi a s jejich vajíčky. Po krátkém pátrání dostal nápad na výrobu šnečího kaviáru a dalších specialit ze šnečího masa. Vybudoval tedy na zahradě šnekům „výběhy“, pořídil si nové chovy a začal s manželkou ve vlastních prostorách stavět zpracovnu na šnečí produkty.

Trvalo jim to tři roky, pak založili společnost Barkona Snails a na vánočních trzích a různých jarmarcích začali nabízet doma vyrobené šnečí pochutiny. Spousta lidí se zdráhalo je ochutnat, ale pak prý byli příjemně překvapeni. A firma začala růst. Dnes mají širokou nabídku, prodávají své výrobky převážně přes internet a jsou již v zisku.

Můžete si tu pořídit třeba šneky po burgundsku (60 kusů za 719 Kč), šnečí paštiku (45 gramů za 75 Kč), šnečí kaviár, maso nebo například šneky v zeleninovém vývaru. Kromě toho se Koňárkovi dali i do pěstování léčivých hub a houbových sadeb. A díky účasti na různých Food festivalech o nich ví čím dál víc lidí.

Ponožkoboty nadchly svět

Jedním z nejúspěšnějších českých projektů se v poslední době staly ponožkoboty Skinners. Jde o jakéhosi křížence mezi ponožkami a botami, který sice nemá kvalitu bot, ale nabízí velmi pohodlnou chůzi po trávníku, cestách a podobně. První sérii firma před časem zpropagovala na již zmíněném Hithitu a získala na výrobu od podporovatelů půl milionu korun (původně přitom chtěla šestkrát méně).

Nyní druhou sérii propagovala na americké obdobě webu, Kickstarteru, kde chtěla vybrat nějaké peníze na výrobu. Úspěch byl nečekaný – firmě poslalo peníze 9 624 lidí, kteří si tak předobjednali vždy minimálně jeden pár ponožkobot. Celkově se tak prodalo přes 17 tisíc párů. Společnost tím získala v přepočtu 16 milionů korun a rozjíždí tak velkovýrobu. Firma má teď několik měsíců co dělat a doufá, že se zakázky budou i nadále rozrůstat.

Trička s příběhem zaujala

Koho by napadlo vyrábět a prodávat trička? Může to vůbec mít úspěch? Obchody jsou přece plné, valí se sem tuny levných výrobků z Číny a dalších asijských zemí. Přesto do toho risku v roce 2013  tři odvážní mladí lidé šli – designér a grafik Jan Tamchyna s Karolínou Jurečkovou a Janem Fišerem. Udělali trika s příběhem.

Tisknou na ně výjimečné příběhy osobností z české i světové historie, na které bychom neměli zapomínat, ale přitom o nich často nevíme. Soustředí se na příběhy vojáků, závodních jezdců, letců. Na webu přitom ke každému tričku a jeho motivu přidávají jeho děj. A i když se ceny pohybují kolem 600 korun za kus, mají se svým projektem úspěch nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená