V lednu loňského roku stavební spořitelny půjčily svým klientům 2,85 miliard korun, letos je to dokonce o 18 % více. A zájem by se podle Asociace českých stavebních spořitelen měl ještě zvyšovat.
„Dlouhodobě tvrdíme, že je stavební spoření nejvýkonnější v dobách, kdy nečelí změnám podmínek. V posledních třech letech se stabilizovalo, v roce 2015 začalo znovu růst a letošní rok bude opět lepší,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS.
Co může za zájem o stavební spoření?
Mimo jiné by to mohly být nízké úrokové sazby. Lidé také začali více rekonstruovat modernizovat své domy či byty. A právě k financování těchto rekonstrukcí využívají stavebního spoření. Dobrý vliv má i konec ekonomické krize. I když lidé nechtěli hned riskovat a zadlužovat se, nyní vidí, že už to není tak „nebezpečné“ a začali investovat do lepšího bydlení. Proto AČSS čeká v letošním roce růst úvěrových obchodů, a to až na výši 12 %.
„Zatímco nákup nového bydlení je často otázkou nutnosti, rekonstrukci většinou odložit lze. Totéž platí také o vylepšování bydlení. Odrazem toho je dnes stavební spoření. Rekordně nízké úrokové sazby vedou k vyšší poptávce po penězích na lepší bydlení, a to i za cenu zadlužení,“ vysvětluje Šedivý.
Měl by růst i počet uzavřených smluv o stavebním spoření, přibližně o 5 %.