FinExpert.e15.cz

Medvědi nevědí…

Medvědí nebo býčí trh, medvědi proti býkům – i takové termíny patří do finančního světa. Čtěte, ať víte co znamenají.

Označení medvědi patří investorům, kteří spekulují na pokles ceny. Tedy půjčí si akcie, prodají je a později, až jejich cena klesne je koupí zpět za nižší cenu. Nakoupené akcie vrátí a zisk si nechají. Naproti tomu označení býci patří investorům, kteří spekulují na vzestup. Tedy nakoupí akcie a doufají, že jejich cena poroste, aby je mohli se ziskem prodat. Častěji bývá používán výraz „short“ či „short selling“ nebo počeštělé „krátké pozice“ pro medvědí spekulace a výrazy „long“ nebo „dlouhé pozice“ pro býčí spekulace.

Proč medvědi a býci?
Jedna krásná legenda říká, že je to pro způsob, jakým obě zvířata útočí: medvěd vede úder tlapou shora dolů, kdežto býk svými rohy útočí zespoda nahoru. Hezké, leč nepravdivé. Označení medvědi má svůj původ ve rčení „neprodávej kůži medvěda, který ještě běhá po lese“ a v 18. století opravdu sloužilo k označení obchodníků-spekulantů, kteří prodávali (nejen) kůže z medvěda, které neměli. Býci přibyli později, možná proto, že byli populární vzájemné souboje býků s medvědy v aréně, a protože medvědi a býci spekulují na naprosto rozdílná očekávání, byla tato soupeřivost přejata. O rozšíření pojmů se zasloužil i kreslíř Thomas Nast, který používal postavičky medvěda a býka, aby vykreslil situaci na trzích. Koneckonců krásná socha býka je i před New York Stock Exchange.

Nemají to jednoduché
Medvědi mají svůj investorský život těžší, než býci. Mají v souhrnu obvykle méně peněz k investování (poměr až 1:100), lidé je nemají zrovna v lásce (to víte – vaše akcie klesají a oni na tom ještě vydělávají) a nemají je rádi ani politici, kteří se na medvědy snaží občas svalit vinu za poklesy trhů. Navíc se medvědi ještě snaží porazit síly ekonomického růstu.

„Hony na medvědy“ se stávají populárními zvláště v období krizí a prudkých poklesů trhů. V roce 1609 zorganizoval Isaac Le Maire medvědí spekulaci na akcie holandské Východoindické společnosti, a přestože skutečným důvodem poklesu byla finanční slabost podniku, byl označen za viníka a short selling byl na amsterodamské burze zakázán. Napoleon nesnášel právě „medvědy“, byl přesvědčen, že spekulace na pokles je nevlastenecká. Koneckonců odpor francouzů ke svobodě trhů v anglosaském pojetí přetrvává dodnes. Když Georg Soros zaútočil na britskou libru a donutil anglickou centrální banku devalvovat a vystoupit ze směnného mechanismu, komentoval to tehdejší francouzský ministr financí Sapin poznámkou, že v dobách francouzské revoluce by byl takový spekulant o hlavu kratší. Být spekulantem prostě není jen tak.

V každém případě je nutné si uvědomit, že zatímco býk může v zásadě přijít „jen“ o všechny peníze, za které nakoupil (nebudeme si to komplikovat marží a deriváty), ztráta v případě špatného medvědího obchodu není ohraničená žádným stropem…. Pokud budete investovat, pamatujte na staré přísloví z Wall Street: Medvědi vydělávají, Býci vydělávají, prasata jdou na porážku. Nebuďte hamižní!

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená