Ministerstvo financí vede s mBank správní řízení kvůli velkému množství problémových účtů, které si údajně založili podvodníci pomocí ukradené identity klientů banky. Prostřednictvím těchto účtu by podvodníci mohli prát špinavé peníze, kvůli čemuž hrozí mBank pokuta. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Deníku to potvrdila také mluvčí banky Ivana Buriánková.
„Takových účtů bylo celkem 14, banka je sama díky svým kontrolním mechanismům a monitorovacím systémům odhalila, prostředky na nich zablokovala a věc ohlásila příslušným orgánům,“ uvádí Ivana Buriánková.
Podle HN existují dva způsoby podvodů při zakládání účtu on-line – buď podvodník obelstí kurýra, který rozváží smlouvy k účtům založeným přes internet, nebo pod falešnou záminkou půjčky vyláká z klienta osobní údaje a kopii dokladů, na které si účet založí. Obelhaného člověka následně přesvědčí, aby na nový účet poslal minimální platbu ze svého běžného účtu, třeba jen korunu. Tím účet ověří. Slíbenou půjčku nedostane, ale protože ho vše stálo jen korunu, dál nic neřeší. A podvodníkovi zůstane účet.
Podvodníci podle údajů ministerstva ukradli identitu pro založení účtů desítkám klientů internetových bank, jako je mBank, AirBank, Equa bank nebo Zuno Bank. Právě mBank nejvíce takových problémových účtů.
Hrozí pokuty
MF chce kvůli podvodům změnit zákon. Falešné účty mohou podle ministerstva sloužit k praní špinavých peněz a mBank tak kvůli tomu hrozí pokuta v řádu milionů korun.
Equa a Zuno Bank prý o žádném problému neví, Air Bank mluví jinak. Speciální software Air Bank, který aktivně vyhledává potenciálně nebezpečné účty, pár takových možných případů už indentifikoval. Air Bank o tom hned informovala FAÚ.
Lidem, na jejichž jméno jsou účty vedeny, by mohly hrozit i exekuce. A to v případě, kdyby si podvodník na falešný účet vzal úvěry nebo objednal služby, které by nezaplatil.
Zdroj: ČTK, HN