FinExpert.e15.cz

mBank – poplatková bouře na poklidném českém moři

O mBank se mluví. Banky vyčkávají, co se bude dít, klienti se ptají, zda nulové poplatky jsou skutečně nulové.
mBank – poplatková bouře na poklidném českém moři

Internetová mBank zahájila svou činnost v České republice v neděli 25. listopadu. Už během pondělí byla na jejích webových stránkách registrována více než tisícovka klientů. mBank zavádí radikální snížení základních poplatků. Tradiční bankovní ústavy jako Česká spořitelna, ČSOB či Komerční banka se k tomu zatím vyjadřují zdrženlivě a vyčkávají. Také např. ING na otázku, zda se cítí být ohrožena vyšší úrokovou sazbou, již u spořícího účtu nasadila mBank, se ústy svého ředitele životního pojištění Jiřího Bětáka k věci vyjádřila opatrně. Podle názoru finančních ústavů vyžadují klienti kvalitní servis např. v podobě rozvětvené sítě poboček. Zda však dají zákazníci přednost kvalitnímu – avšak drahému – servisu před nízkými náklady internetového konta, to ukáží až následující měsíce.

S čím mBank přichází

mBank je retailovou divizí polské BRE BANK SA, která patří německé Commerzbank. Po spuštění nabízí tyto tři základní produkty: běžný účet mKonto, spořící účet eMax a mHypotéku. Založit a spravovat je pomocí internetu a telefonu může každý, kdo dovršil 18 let, výše základního vkladu není stanovena.

Doplňkem virtuálního bankovnictví budou finanční centra (do konce roku 2008 jich bude 12) a mKiosky, které budou postupně vznikat ve větších městech a obchodních centrech.

Nespornou výhodou nové internetové banky je, že její model byl už úspěšně aplikován v sousedním Polsku, kde mBank zahájila svoji činnost v roce 2000. Od té doby se jí podařilo získat úctyhodných 1,6 miliónů klientů a zaujmout přední místo mezi internetovými bankami v Polsku. Jen od počátku letošního roku mBank otevřela 415 tisíc účtů, což znamená, každý třetí v Polsku.

Pomocí hesla a přihlašovacího jména (pohyb v internetbankingu je jištěn pomocí potvrzovací smsky, jak je to např. u České spořitelny) budou moci klienti převádět prostředky mezi účty, vklady a fondy, sledovat stav zadlužení, splácet úvěry a nakupovat po internetu. „Navíc budou mít přístup k online nabídce pojistných produktů bez nutnosti hradit provizi zprostředkovatelům“, dodává k tomu Sławomir Lachowski, předseda představenstva BRE Bank SA, který autorem koncepce mBank.

mKonto

mKonto je základní produkt mBank. V ČR dosud neexistovalo klientské konto, které by nabízelo nulové poplatky u všech těchto základních služeb: založení a správa konta, poplatky za příchozí a odchozí platby, platební karta Visa Classic k účtu, výběr z bankomatů v zahraničí, a tři první výběry zdarma z jakéhokoliv bankomatu v ČR.

Nulová cena uvedených úkonů navíc není podmíněna minimálním vkladem, takže nezáleží na tom, kolik peněz leží na vašem účtu.

Úročení účtu je pohyblivé a odvíjí se od sazby PRIBOR, která je dána rozhodnutím ČNB. V okamžiku spuštění nabízí mKONTO úrok 0,3%.

Výběr ze sazebníku osobního konta   
Druh činnostiInternetové bankovnictvíAutomatická mLinkaOperátor mLinky
1. Správa konta   
zřízení osobního účtu mKONTO0 Kč
vedení osobního účtu mKONTO0 Kč/ měsíc
zrušení osobního účtu mKONTO0 Kč
zadání / změna názvu účtu0 Kč
2. Bezhotovostní platební styk   
účetní položka, vzniklá zaúčtováním jakékoliv odchozí / příchozí platby na osobní účet mKONTO0 Kč
realizace převodu prostředků z osobního účtu mKONTO na spořící účet eMAX0 Kčx12 Kč
realizace platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na jiný účet v mBank ČR0 Kčx12 Kč
realizace platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na účet v jiné bance v ČR0 Kčx12 Kč
zřízení, změna nebo zrušení šablony plateb z osobního účtu mKONTO0 Kčx12 Kč
zřízení, změna nebo zrušení trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO0 Kčx12 Kč
realizace trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na jiný účet v mBank ČR0 Kč
realizace trvalého platebního příkazu z osobního účtu mKONTO na účet v jiné bance v ČR0 Kč  
3. Výběry   
výběr z bankomatu v ČR3 výběry měsíčně / 0 Kč 4.a každý další výběr / 19 Kč
výběr z bankomatu v zahraničí0 Kč

 

Spořící účet eMAX

Jedná se o spořící účet (na žádost s debetní kartou), který umožňuje stálý přístup k hotovosti a platby na prodejních místech po celém světě. V současnosti nabízí nejvyšší úročení na českém trhu - 3 %, přičemž přístup k prostředkům není časově omezen. Úroky jsou vypočítávány denně, připisovány měsíčně (viz sazebník).

mHypotéka

U mHypotéky je posouzení i zpracování žádosti zdarma, úvěr může být poskytnut až na 45 let. Zdarma je také předčasné splacení úvěru, otevření a správa úvěrového účtu. Úrok začíná od 4,52% p.a.

Zajímavou novinkou, kterou banka v rámci mHypotéky nabízí, je bilanční mechanizmus. Jedná se o to, že úroky platíte pouze z rozdílu mezi průměrným zůstatkem na vašem účtu a aktuální výší hypotéky. Jinými slovy každý vklad na účet snižuje výši zadlužení a úroky se počítají výhradně ze skutečně využité částky, nikoli z celého přiznaného limitu.

Co můžeme očekávat dál?

Banka chce do roku 2010 získat 160 tisíc klientů a od roku 2012 být zisková. Soudě podle jejích úspěchů v Polsku, lze předpokládat, že se jí to může povést. Pro informaci: v současné době služby mBank využívá přes 1,6 milionu Poláků. Výše vkladů Klientů mBank činí 7 miliard PLN. Hodnota aktiv (vklady a prostředky investované ve fondu a na burze) Klientů spravovaných prostřednictvím banky mBank činí 8,7 miliard PLN.

Na závěr uvádíme ukázku z produktové nabídky mBank v Polsku. Jedná se o bankovní konto pro mladé s názvem izzyKonto. Založit si ho může každý, kdo dovršil 13. rok života, otevření a správa konta jsou bezplatné. Ovládat ho lze přes internet, telefon, sms, WAP + existuje možnost obdržení speciální karty pro platby na internetu. K tomu bezplatné výběry z vybraných bankomatů. Úročení je stejné jako u běžného účtu mKonto.

Další článek


 

Související články


celkem 98 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Jak se dá vydělat
MoB
26. 2. 2008, 16:54
Jak se dá vydělat
IIV
26. 2. 2008, 11:48
mbank
Petr
15. 12. 2007, 22:34
Re: Zalozeni konta - muzu mit na ucte treba prvni
Johny
10. 12. 2007, 18:46
Re: tady je někdo paranoidní
10. 12. 2007, 03:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená