FinExpert.e15.cz

Matky tuzemských bank a poplatky: UniCreditBank a Komerční banka

UniCredit Bank Česká republika vybírá na poplatcích menší podíl než její matka, ale více než Komerční banka.
Matky tuzemských bank a poplatky: UniCreditBank a Komerční banka

V prvním článku jsme provedli analýzu výnosových ukazatelů České spořitelny a ČSOB a jejich zahraničních matek a celých finančních skupin. V druhém díle se podíváme na další dvě banky z české bankovní čtyřky, Komerční banku a UniCredit Bank.

Komerční banka

Srovnání podílu čistých úrokových výnosů a čistých výnosů z poplatků je u Komerční banky a její matky složité. Ne snad z důvodu, že by tuzemská Komerční banka řádně neprezentovala své výsledky, ze standardní výroční zprávy lze vyčíst vše potřebné. Banka v roce 2010 na úrokových výnosech očištěných o úrokové náklady vydělala 21,431 miliardy Kč.

Na čistých poplatcích si přišla na 8,038 miliardy Kč. Sledovaný podíl čistých poplatků na čistých úrokových výnosech tak činí 38 %. Srovnání s francouzskou retailovou sítí společnosti Société Générale není možné, stejně jako srovnání s celou skupinou SoGé. Tyto instituce totiž vykazují finanční výsledky v jiné metodice a na stránkách bank v příslušných výkazech nalezneme všeobjímající položku „net banking income“, čili čistý výnosy z bankovní činnosti.

Matky tuzemských bank a poplatky

Matky tuzemských bank a poplatky

Podíl poplatků na výnosech je ještě vyšší než v České republice.

Ty můžeme chápat jako výnosy ze všech aktivit spojených s bankovní činností (tj. i úroky a poplatky) očištěné o náklady. Ačkoliv Komerční banka patří mezi největší banky v České republice, v rámci finanční skupiny Société Générale tvoří pouze 4 procenta čistých výnosů z bankovní činnosti podíl francouzské retailové banky Société Générale činí daleko více, celých 29 %.

UniCredit Bank

U tuzemské UniCredit Bank již můžeme data porovnávat dle námi používané metodiky. Při diskusích o vlastníkovi UniCredit dochází velmi často k omylům. Za tuzemskou bankovní „čtyřkou“ totiž formálně nestojí italský, ale rakouský vlastník – UniCredit Bank Austria AG vlastní 100 % akcií české banky.

Za porovnáním podílu čistých výnosů z poplatků a provizí a čistých úrokových výnosů české UniCredit vzhledem k mateřské bance tedy musíme do Rakouska. Z této analýzy vychází lépe česká banka. Zatímco u ní tvoří poplatky na úrokových výnosech pouze 43 %, u rakouského zastoupení UniCredit je to o jeden procentní bod více, tedy 44 %.

Jelikož celou skupinu UniCredit bez debat ovládá italský kapitál, uvádíme pro přehlednost i podíl poplatkových a úrokových výnosů v italské instituci UniCredit S.p.A., pod kterou jsou sjednoceny všechny italské bankovní instituce spadající do skupiny UniCredit (více v tabulce).

Podíl poplatků a provizí vzhledem k úrokovým výnosům je v Itálii velmi vysoký a dosahuje 60 procent. Celá finanční skupina UniCredit pak na poplatcích vydělává relativně o něco méně, když poplatky tvoří přes polovinu v podílu k čistým úrokovým výnosům (54 %).

UniCredit Bank ČR a UniCredit

VýnosyUniCredit Austria (mil. Eur)*UniCredit S.p.A. (mil. Eur)**UniCredit Bank ČR (mld. Kč)Skupina UniCredit (mil. Eur)
čisté úrokové výnosy4 5435 0436,12915 756
čisté výnosy z poplatků a provizí1 9903 0132,6348 455
poměr čisté poplatkové výnosy vs. čisté úrokové výnosy44 %60 %43 %54 %

* Vlastníkem tj. mateřskou bankou tuzemské UCB je UniCredit Bank AUSTRIA AG.

** UniCredit Banca, UniCredit Banca di Roma, Banco di Sicilia, UniCredit, Corporate Banking, UniCredit Private Banking, UniCredit Family, Financing Bank, UniCredit Bancassurance Management & Administration v roce 2010 sfůzovali do jedné společnosti UniCredit, S.p.A.
Zdroj: Výkazy bank

 

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená