FinExpert.e15.cz

Mateřská dovolená: tohle potřebujete vědět

Připravili jsme pro vás souhrn těch nejdůležitějších informací.
Mateřská dovolená: tohle potřebujete vědět

Peněžitý příspěvek v mateřství, jinak mateřská, patří mezi nemocenské dávky a je upravena zákonem o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) Přiznání mateřské není automatické, musíte splnit zákonné podmínky. Ty se liší pro zaměstnankyni, i pro podnikatelku. Pokud podmínky nesplníte, nemáte nárok na mateřskou a ihned od narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek. 

Mateřská nebo rodičovská?

Dvě rozdílné dávky, které bývají často považovány za jednu totožnou. Přitom mateřskou neboli peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, jedná se o dávku nemocenskou. Nejdříve můžete peněžitou pomoc v mateřství čerpat osm týdnů před porodem. Pokud se vám narodí jedno dítě, na mateřské můžete zůstat 28 týdnů, pokud porodíte více dětí najednou, je mateřská dlouhá 37 týdnů.

Rodičovský příspěvek je dávkou sociální a je vyplácen Odborem státní sociální podpory při Úřadu práce. Od ledna 2012 je délka čerpání pružnější. Maximální délka zůstává na čtyřech letech, spodní je závislá na čerpání příspěvku, který je pro všechny stejný – 220 tisíc korun. Měsíčně vám však stát vyplatí maximálně 11 500 korun. Abyste vyčerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Co musíte splnit pro výplatu mateřské?

Jestliže jste zaměstnaná, můžete se spolehnout na výplatu mateřské, pokud v den nástupu splníte účast na nemocenském pojištění po dobu 270 dní v posledních dvou letech. V případě nesplnění – například při skončení pracovního poměru na dobu určitou – vám vznikne nárok i v případě, že na mateřskou nastoupíte v ochranné 180denní lhůtě.

Maminky podnikatelky musí být účastny na dobrovolném nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu 180 kalendářních dní v období jednoho roku před porodem.

O žádost požádejte lékaře

Mateřskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), nejjednodušší je nechat si zasílat dávku na bankovní účet. K jejímu vyřízení musíte předložit žádost o peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou), která je vystavena gynekologem. Zaměstnankyně předkládají potřebný tiskopis zaměstnavateli, který musí doplnit údaje o příjmech, aby bylo možné vypočítat mateřskou, a následně odešle na OSSZ. Maminky podnikatelky odevzdají žádost přímo na OSSZ samy.

V praxi nesplňuje zákonné podmínky pro přiznání mateřské např. žena v evidenci úřadu práce – pokud nenastupuje na mateřskou v ochranné lhůtě, studentka, podnikatelka, která si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, žena pracující na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc Kč. Nárok vám nevznikne ani v případě, že nesplníte podmínku doby pojištění v rozsahu 270 dní v posledních dvou letech. Lze dobu pojištění doplatit? Více se dozvíte v článku:

Pět případů, kdy mateřskou nedostanete

Pět případů, kdy mateřskou nedostanete

Některé maminky nesplní podmínky pro přiznání mateřské.

V některých případech může podmínky pro přiznání mateřské splnit i otec dítěte, který však musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, kde je uvedeno, že bude o dítě pečovat. Dohodu musíte doručit na místně příslušnou OSSZ. Otec dítěte může přitom maminku vystřídat nejdříve po šestinedělí. I na tatínky se však vztahují zákonné podmínky pro přiznání mateřské, tedy doba pojištění a účast na nemocenském pojištění.

Jak vysoká bude vaše mateřská?

Dávka mateřské se pobírá 28 týdnů, v případě vícečetného porodu 37 týdnů. Počítejte s tím, že na mateřskou dovolenou nastoupíte zpravidla od počátku osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Je-li vyčerpáno z mateřské dovolené méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů, případně 37 týdnů.

Výše vaší mateřské bude záviset na dosahovaném příjmu v předchozím období. Níže jsme pro vás připravili příklad výpočtu mateřské.

  • Paní Nováková má měsíční mzdu 21 350 Kč, jak vysokou měsíční mateřskou bude mít paní Nováková?

Výpočet mateřské u paní Novákové v roce 2014

Výpočetčástka
Měsíční mzda paní Novákové21 350 Kč
Neredukovaný DVZ (21 350 Kč x 12 měsíců: 365 dní)701,92 Kč
1. redukční hranice (do 865 Kč, ze 100 %) (701,92 Kč x 100 %)701,92 Kč
2. redukční hranice (od 865 Kč do 1 298 Kč, z 60 %)0,00 Kč
3. redukční hranice (od 1 298 Kč do 2 595 Kč, z 30 %)0,00 Kč
Redukovaný DVZ (701,92 Kč + 0 Kč + 0 Kč, zaokrouhleno na celá Kč nahoru)702,00 Kč
Denní mateřská (702 Kč x 60 %)492 Kč
Měsíční mateřská (492 Kč x 30 dní)14 760 Kč
DVZ - denní vyměřovací základ

Pokud jste již na rodičovské dovolené se starším dítětem a očekáváte narození druhého potomka, nemusíte mít strach, že nedostanete peněžitý příspěvek v mateřství na druhé dítě. V případě, že na druhou mateřskou nastoupíte do 4 let věku prvního dítěte, nemůže být mateřská na druhé dítě nižší než ta první. Mateřská bývá totiž v těchto případech vypočítaná ze stejného vyměřovacího základu.

Druhé těhotenství a mateřská: Jak postupovat?

Druhé těhotenství a mateřská: Jak postupovat?

Práce během mateřské

Pracovat můžete i během mateřské, je možné si přivydělat např. na dohodu o provedení práce. V případě, že jste zaměstnankyně, ale nemůžete současně pobírat mateřskou a nadále pracovat pro svého zaměstnavatele. Můžete však pracovat pro jinou firmu a pobírat mateřskou z původního zaměstnaneckého poměru.

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Jak si můžete přivydělat na mateřské

Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.

Jako zaměstnankyně jste během čerpání mateřské dovolené v ochranné lhůtě a nemůžete tedy obdržet výpověď od svého zaměstnavatele. Výjimkou je rušení zaměstnavatele, případně jeho přemístění.

Maminky OSVČ nemohou během pobírání mateřské osobně pokračovat v samostatné výdělečné činnosti, neboť během pobírání mateřské nelze fakturovat osobní činnosti. Více se dozvíte v článku:

Lze podnikat během mateřské?

Lze podnikat během mateřské?

Samostatná výdělečná činnost je pro maminky OSVČ omezena. Fakturovat může ale manžel.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobry den, mám dotaz ohledne mateřské. Já jako matka...
lalu
10. 7. 2017, 22:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená