FinExpert.e15.cz

Máte životní pojištění? Využijte toho pro snížení základu daně

Placením některých pojištění máte možnost snížit si daňový základ.
Máte životní pojištění? Využijte toho pro snížení základu daně

Jedná se o životní pojištění a penzijní připojištění, tedy ta, se kterými si spoříme na penzi. Záměrem zákonodárců při stanovování daňových odpočtů je motivace lidí k tvorbě úspor na stáří. Kdo a kolik může na daních ušetřit?

Ustanovení o daňových výhodách platí pro:

  • Fyzické osoby, které si sjednají nebo v minulosti sjednaly soukromé životní pojištění,
  • Zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům na jejich pojištění přispívají.

Životní pojištění

Jestliže si platíte životní pojištění, můžete si jako fyzická osoba odečíst vámi zaplacené pojistné za zdaňovací období, maximálně 12 000 Kč ze základu daně. Lze odečíst pojistné zaplacené na různé smlouvy u různých pojišťoven. Tato pojištění ale musí splňovat následující podmínky:

  • Pojistník musí být shodný s pojištěným, na pojistných smlouvách, kde lze sjednat pojištění pro dva pojištěné dospělé, musí být pojistník shodný s 1. pojištěným;
  • Pojistná doba musí být minimálně 5 let (60 měsíců) a současně alespoň do 60 let věku pojištěného.

Pro životní pojištění s garantovanou pojistnou částkou při dožití platí ještě jedna podmínka:

  • U smlouvy uzavřené na pojistnou dobu 5–15 let musí být minimální pojistná částka 40 000 Kč.
  • Pokud je smlouva uzavřena na pojistnou dobu 16 a více let, je minimální pojistná částka 70 000 Kč.

Ze základu daně si můžete odečíst i pojistné na jednorázově placenou smlouvu. V tomto případě se zaplacené pojistné poměrně rozpočítá na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny. Například když smlouva je uzavřena s počátkem 15. 12. na 5 let s jednorázovým pojistným 60 000 Kč, můžete si odečíst v jednotlivých letech postupně 500 Kč, 12 000 Kč, 12 000 Kč, 12 000 Kč, 12 000 Kč a 11 500 Kč.

Penzijní připojištění

Pokud máte penzijní připojištění, můžete snížit svůj základ daně o zaplacené příspěvky na penzijní připojištění, a to o částku převyšující 6 000 Kč ročně. Maximálně můžete odečíst 12 000 Kč za zdaňovací období. Jedná se tedy o měsíční příspěvky nad 500 Kč, maximálně 1 500 Kč. Při spoření nad 1 500 Kč měsíčně (18 000 ročně) přestává být penzijní připojištění daňově výhodné.

Daňové výhody se vztahují na všechny smlouvy bez ohledu na datum jejich uzavření a věk pro nárok na starobní penzi z penzijního připojištění. Jestliže vám přispívá na penzijní připojištění zaměstnavatel, nemůžete tuto částku zahrnovat do daňových odpočtů.

Když přispívá zaměstnavatel

Pojistné, které vám zaplatí zaměstnavatel na vaše soukromé životní pojištění, a příspěvek zaměstnavatele na vaše penzijní připojištění jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, tj. od zdanění na straně zaměstnance, do celkové výše 24 000 Kč ročně společně za životní pojištění a penzijní připojištění. Přitom nezáleží na tom, v jakém poměru na příslušný produkt zaměstnavatel přispívá. Tuto výhodu můžete využívat u všech zaměstnavatelů, které máte, tím se vaše daňová výhoda zvyšuje.

Příspěvky zaměstnavatele vyšší než 24 000 Kč ročně na jednoho zaměstnance mohou být také daňově uznatelným nákladem zaměstnavatele. Nebudou však již osvobozeny od daně z příjmů u zaměstnance a budou podléhat i platbě sociálního i zdravotního pojištění, a to jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance.

Jak na to

Svému zaměstnavateli byste měli předložit každoročně nejpozději do 15. února smlouvu o soukromém životním pojištění a potvrzení pojišťovny o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění v uplynulém zdaňovacím období. Nárok na daňový odpočet u penzijního připojištění se prokazuje stejným způsobem.

Fyzické osoby, které jsou povinny podávat daňové přiznání (např. OSVČ), prokazují nárok stejným způsobem, ale uplatňují jej v rámci svého daňového přiznání.

Pozor na zrušení pojištění

Pokud životní pojištění zrušíte nebo zkrátíte dobu jeho trvání, přestane pojištění splňovat podmínky daňové uznatelnosti a nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká.

V takovém případě pak musíte podat daňové přiznání za zdaňovací období, ve kterém jste pojištění zrušili či změnili, a uvést v něm jako příjem částky, o které jste si za dobu trvání pojištění z důvodu zaplaceného pojistného snížili základ daně. V daňovém přiznání to uvádíte jako ostatní příjem, dle §10 zákona o daních z příjmů.

Obdobná situace nastává i v penzijním připojištění, kdy v případě předčasného ukončení smlouvy výplatou odbytného musíte dodanit všechny dosud využívané částky pro odpočet daně.
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na snížení daně při...
Michal Hynek
26. 11. 2012, 12:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená