FinExpert.e15.cz

Máte zajímavý podnikatelský nápad? Přihlaste se do soutěže

Máte zajímavý podnikatelský nápad? Přihlaste se do soutěže

Pokud máte nějaký zajímavý podnikatelský nápad, zkuste se přihlásit do soutěže Nápad roku, jejíž další ročník nyní startuje. Do soutěže se mohou přihlásit studenti i široká veřejnost. Vedle finančních i věcných odměn vítěz získá možnost investice až pět milionů korun a rovněž mentoring a rady od zkušených podnikatelů a investorů.

Přihlášky je možné posílat až do 18. května 2012 přes web www.napadroku.cz. Součástí přihlášky musí být podnikatelský záměr, nápad na rozšíření firmy či projekt pro investory, který dosud nebyl realizován nebo je ve stádiu přípravy realizace po dobu kratší než dva roky. Vyhlášení výsledků pátého ročníku soutěže proběhne 6. června 2012.

Přivýdělek při studiu

U příležitosti zahájení dalšího ročníku soutěže, pořadatel provedl průzkum mezi studenty. Z něj vyplynulo, že přes 62 procent vysokoškoláků si při studiu nějakým způsobem přivydělává.

Nejčastěji formou přivýdělku je brigáda formou dohody (56,3 procenta), zaměstnání formou hlavního či vedlejšího úvazku (23,2 procenta) a přivýdělek prostřednictvím vlastního podnikání (20,6 procenta). Celkově tak dnes při studiu podniká okolo 13 procent studentů.

„Po studiích chce podnikat přes 45 procent studentů, v praxi má však předpoklady svůj podnikatelský sen nakonec uskutečnit maximálně třetina z nich. Nejčastěji se do podnikání nepustí kvůli obavám z neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Průzkum dále zjišťoval, jakou pomoc by začínající podnikatelé z řad studentů ocenili. Ještě více než finance by ocenili mentoring od zkušeného podnikatele či investora (34,7 procenta). Finanční prostředky by nejvíce ocenilo 28 procent z nich, 16 procentům by prý pomohlo hlavně zviditelnění a medializaci jejich projektů, 9 procentům pak cenově zvýhodněné poradenství a služby. Naopak například fyzické prostory pro podnikání jsou nejvíce důležité jen pro 2,2 procenta z nich.

Podle průzkumu je malý podíl studentů, kteří své podnikatelské nápady a sny uvedou během školy nebo po škole do praxe, dán i výchovou samotných škol. Podle téměř 68 procent všech oslovených vychovávají české školy spíše zaměstnance, jen 5 procent studentů si myslí, že školy vychovávají spíše podnikatele. Stejně tak 61,3 procenta studentů si myslí, že výuka na českých vysokých školách je nedostatečně obohacena o poznatky z praxe.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Ve Vodafone nápad roku polovinu projektu ani jen neč...
anonym
1. 6. 2012, 09:19
S474N má zajímavý nápad - jak si ve snu založit 30 ú...
zigeunerschnitzel
16. 4. 2012, 13:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená