FinExpert.e15.cz

Máte volný milion? Nenechávejte peníze pohromadě

Na jednom účtu vám za rok vydělá 8 tisíc, na čtyřech o 4,5 tisíce víc.
Máte volný milion? Nenechávejte peníze pohromadě

Nedávejte všechny vejce do jedné ošatky. Řečeno moderně – diverzifikujte své portfolio. A platí to i v případě, že máte řekněme milion a chcete ho zhodnotit na spořicím účtu, nebo třeba jen čekáte až se vyskytne vhodná nemovitost ke koupi. I když u spořicích účtů se můžeme bavit spíše o smazání inflace, než zhodnocení, dá se najít alternativa, která inflaci převýší. Pravda, pro banky v celé EU platí pojištění vkladů do 100 tisíc euro na osobu a banku, ale i tak je lepší udělat „hromádky“ a peníze rozdělit, protože slušný úrok na milion korun vám žádná tuzemská banka nedá.

Banky svedou bitvu o bankomaty, výběry možná podraží

Banky svedou bitvu o bankomaty, výběry možná podraží

Klienti malých bank vybírají levně u těch velkých. Těm se to nelíbí...

Zhodnotit milion korun tak bude obnášet trochu námahy nejen při sjednání bankovních produktů, ale i posléze každý měsíc, pokud si budete chtít vyšší úročení udržet. Je pravda, že uhlídat všechny podmínky může být po čase trochu otrava, ale odměnou vám bude více než tisícovka měsíčně na úrocích. V našem příkladu je to necelých 1 050 Kč měsíčně, tedy zhruba 12 500 Kč za rok. Neberte to prosím úplně na korunu přesně, nepočítáme ani s úroky z úroků. Pokud je započítat chcete, přičtěte si k ročnímu výnosu 50 Kč navíc.

Dospívá Air Bank v tradiční banku?

Než přejdeme ke konkrétním účtům a podmínkám, za kterých banky zhodnocení nabízejí, udělejme si malou odbočku k Air Bank, od jejíhož klienta vzešel tip na tento článek. Air Bank totiž zdá se pomalu dospívá do stádia tzv. tradiční banky, ze kterých si utahuje. Řeč je o zprávě z počátku srpna, kdy Air Bank ohlásila vyšší úrokové sazby pro všechny, kteří platí kartou. Ani slůvkem se ale noví bankéři nezmínili, že těm zákazníkům, kteří přišli do konce ledna 2014 úrok na spořicím účtu klesne.

Napsali pouze, že dojde je sjednocení podmínek. V praxi tak zákazníci Air Bank, kteří přišli do konce ledna 2014 už od září nebudou mít úrok 1,1 % do zůstatku jeden milion (úrokový lístek), ale jen do zůstatku 250 tisíc. Pokud provedou alespoň pět plateb v měsíci kartou, pak se jim úrok zvedne na 1,5 %. V každém případě ale budou tratit u zůstatků nad 250 tisíc korun, viz obrázek níže:

Klepněte pro větší obrázek
Od 1. září dojde ke „sjednocení“ podmínek. Pro zákazníky, kteří k Air Bank přišli do konce ledna 2014 to bude znamenat jejich zhoršení (obr.: airbank.cz)

Pro náš příklad použijeme čtyři spořicí účty: Sberbank, Air Bank, Equa a Zuno. Modelové rozdělení prostředků je následující:

Klepněte pro větší obrázek

Podmínky:

  • Sberbank: Fér spoření bez Fér konta nabízí sazbu 1,43 % p.a., za jeden měsíc zhodnotí částku 250 tisíc o 253 Kč (sazba platí pro vklady do 300 tisíc). Počítadlo najdete zde. Pokud byste chtěli či využíváte Sberbank jako hlavní banku, respektive máte kreditní příjem na účtu alespoň 15 tisíc korun měsíčně, pak dostanete na spoření úrok 1,63 % p.a. Více informací najdete na webu. Pro náš modelový příklad jsme ale zvolili základní Fér spoření, které je k mání bez podmínek. Sberbank sazby garantuje do 30. června 2016.
  • Air Bank: Jak už padlo výše, od září nabízí Air Bank bonusový úrok 1,5 % p.a. na spořicím účtu pro vklady do 250 tisíc korun. Stačí v měsíci provést pět plateb kartou. Objem utracených prostředků pro přiznání sazby není stanoven, stejně tak garance. V případě nesplnění podmínky klesne úroková sazba na 1,1 % p.a. V případě, že u Air Bank necháte například 240 tisíc a splníte podmínku, připíše vám banka k dobru 252 Kč měsíčně.
  • Equa bank: Equa nabízí od února spořicí účet s úrokovou sazbou až 1,5 %. Bohužel jen pro vklady do 200 tisíc a v daném měsíci je třeba zaplatit alespoň třikrát kartou nebo mít na běžném účtu kreditní obrat alespoň 10 tisíc. Equa tuto sazbu garantuje na celý letošní rok. Pokud jednu z výše uvedených podmínek nesplníte, klesne úrok na jedno procento. Pro potřeby naší modelové situace jsme u Equa uložili 190 tisíc. Při zřizování účtu se můžete nechat doporučit a získat 150 Kč jako bonus.
  • Zuno: Karetní galimatyáš dokoná Zuno, ale nenechte se odradit, pokud jste zvyklí platit kartou, jde o maličkost. U Zuna totiž můžete zhodnocovat až 300 tisíc sazbou 1,5 %, ale musíte mít Účet plus a Spoření plus. To znamená poplatek 68 Kč měsíčně (což nechceme) a nebo zaplatit kartou 3 000 Kč v měsíci. U Zuna platí ještě jedno omezení – banka vám nepřipíše úrok, pokud v daný měsíc ze „spořáku“ vyberete. Je tak nejlepší vybrat první den v měsíci. I u Zuna můžete mít něco do začátku, pokud se necháte doporučit, získáte 300 Kč k dobru.

Nestojí vám ta námaha za to? Pak se musíte smířit s nižším úrokem a tím i nižším výnosem. Například Sberbank nabízí sazbu 0,83 % p.a., Equa 0,8 % p.a., Air Bank rovněž 0,8 % p.a. při splnění podmínky placení kartou a Zuno 0,9 % p.a. V těchno případech se výnos pohybuje mezi osmi a devíti tisíci korunami. Podle zhodnocení té části úložky, která podléhá vyššímu úroku.

Máte lepší tip jak zhodnotit volný milion?

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Já už to tak u AirBanky udělal a po 1.9.15 převedl a...
Mirek
3. 9. 2015, 13:42
Těch 5 transakcí se vztahuje ke kartě nebo ke každém...
Geronimo
2. 9. 2015, 11:08
a také si nenechávejte radit od takových expertů, co...
Tomáš
27. 8. 2015, 15:33
Informace o AirBank nejsou zcela přesné. Tato banka ...
sirius
27. 8. 2015, 09:01
Penize si nechte doma. Muze se stat, ze banky vam ja...
ja
26. 8. 2015, 13:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená