FinExpert.e15.cz

Máte státní příspěvek k hypotéce? Pozor na kontroly!

Pokud čerpáte hypoteční úvěr se státním příspěvkem, dejte si pozor na kontroly z finančního úřadu. Vyplacená státní dotace, která je použita jiným způsobem než stanoví podmínky, může znamenat vrácení již vyplacených finančních příspěvků.
Máte státní příspěvek k hypotéce? Pozor na kontroly!

Státní finanční podpora k hypotečnímu úvěru může o pár stokorun snížit měsíční splátku, ale finanční úřady stále častěji kontrolují, zda vyplacená dotace na výstavbu či koupi bytu nebyla použita jiným způsobem, než jak stanoví podmínky pro její poskytování.

Kolik činí státní finanční podpora?
Nárok na státní finanční příspěvek k hypotečnímu úvěru mají fyzické osoby, družstva i obce (nesmějí ale v domech, na jejichž výstavbu dostaly státní dotaci, podnikat). V případě fyzických a právnických osob používajících nemovitost k podnikání lze dotaci získat také, ale není na ni právní nárok.

Ještě do února letošního roku byla státní finanční podpora 1 % k úrokům z hypoték na nové nemovitosti. V současnosti se na nové byty a domy žádná dotace neposkytuje, protože průměrná tržní sazba hypoték loni klesla pod sedm procent a podle platného modelu tak státní podpora klesla na nulu. V současnosti ale mohou státní podporu (2 % p. a.) získat lidé do 36 let, kteří hodlají využít hypotéku k pořízení starší nemovitosti. Finanční podpora může v budoucnu opět stoupnout a pokud o ni nepožádáte (i když je nyní nulová), tak na ni po zvýšení nebudete mít nárok. Podle vyjádření samotných bank nemá nulový finanční příspěvek poskytovaný (spíše neposkytovaný) k hypotékám na nové nemovitosti na růst smluv o hypotečních úvěrech vliv (hlavně kvůli nízkým úrokovým sazbám, zvláště pak u pětiletých fixací).

Mladí mají výhodu - nařízení vlády č. 249/2002 Sb.
Dotaci mohou mladí lidé získat k hypotečnímu úvěru na pořízení starší nemovitosti (bytu nebo rodinného domu s jedním bytem) k bydlení. Žadatel o poskytnutí příspěvku musí být mladší 36 let, nesmí být vlastníkem objektu k bydlení a starší kupovaný rodinný dům či byt se musí stát jeho výlučným vlastnictvím. V případě manželů musí věkovou podmínku splnit také partner. V případě pořízení bytu bude poskytnuta dotace na hypoteční úvěr do výše max. 800 tis. Kč a na domek s jedním bytem na výši hypotéky max. 1,5 mil Kč. Příspěvek se poskytuje na dobu splácení, nejdéle po dobu deseti let a kupovaný rodinný dům nebo byt musí být nejméně dva roky po kolaudaci.

Výše úvěru 750 000 Kč
Úroková sazba 5,3 %
Doba splácení 15 let
Státní finanční příspěvek 0 %
Měsíční splátka 5 973 Kč

Výše úvěru 750 000 Kč
Úroková sazba 5,3 %
Doba splácení 15 let
Státní finanční příspěvek 2 %
Měsíční splátka 5 256 Kč
Poznámka: Výpočty jsou pouze orientační.

Kontroly jsou přísnější
Podle Evy Novákové z tiskového oddělení Ministerstva financí ČR berní úřady opravdu stále častěji kontrolují příjemce státních dotací. Celkem bylo v roce 2002 provedeno 2 605 kontrol (ze strany finančních úřadů), což představuje asi 16,5 % zkontrolovaných příjemců z celkového počtu 15 938 pobírajících státní finanční podporu hypoték. Jelikož poskytovatelem příspěvku je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, předávají se výsledky kontrol právě této instituci. Vrácení již vyplacených dotací pak finanční úřad řeší přímo s klientem.

V roce 2002 se proti rozhodnutí neoprávněného užití státní dotace odvolalo zhruba sto klientů, přičemž asi 10 % z žádostí bylo vyhověno (plně nebo částečně), uvedla Nováková. Podle Davida Sahuly, PR specialisty jedné z největších hypotečních bank u nás, zaznamenala ČMHB od roku 1995 jen asi deset případů, kdy bylo zjištěno, že klient nevyužíval státní finanční podporu v souladu s danými podmínkami.

Jak kontrola probíhá?
Kontroly týkající se využívání státní finanční podpory (SFP) hypotečních úvěrů jsou finančním úřadem (FÚ) prováděny zpravidla přímo u klientů, tzn. o kontrole se může banka dozvědět pouze v případě zjištění porušení podmínek výplaty SFP a požadavku Ministerstva pro místní rozvoj na ukončení výplaty SFP. Finanční úřad nejprve pošle osobě čerpající hypoteční úvěr se státní podporou dopis, ve kterém oznámí plánovanou návštěvu. Podle zkušeností již kontrolovaných klientů je možné se s úředníkem dohodnout na přesném termínu a samotná kontrola pak trvá asi jednu až tři hodiny. Samozřejmě je nutné mít připravené všechny dokumenty (smlouvy o hypotéce, proplacené faktury atp.) Berní úředníci prověřují, zda nemovitost opravdu slouží k bydlení a nikoli k podnikání.

Pracovny jsou problém
Jak již bylo zmíněno, kontroly finančních úřadů nejvíce zajímá, zda není nemovitost využívána k podnikání. Právě z tohoto důvodu jsou největším problémem pracovny. Máte-li více počítačů a místnost označovaná jako pracovna má spíše charakter kanceláře, může tuto skutečnost brát úředník jako porušení podmínek pro poskytování státního finančního příspěvku. Nicméně záleží na úředníkovi, respektive finančním úřadu, který kontrolu provádí - s některými kontrolory lze o charakteru a využití pracovny diskutovat, jiní diskusi odmítají a jsou velmi přísní. Platí tak otřepané rčení: „Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

podle jakého nařízení mám umožnit úředníkovi z FÚ vs...
František Kroupa
30. 5. 2005, 14:12
chata a příspěvek pro mladé a na bydlení
ZDenek
19. 3. 2004, 12:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená