FinExpert.e15.cz

Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty...
Máte děti? Využijte těchto slev

Pokud máte děti, nezapomeňte využívat rodinných slev při různých příležitostech. Pokusíme se vám nastínit, kdy se dají díky tomu, že jste rodina, ušetřit nemalé částky.

 

Cestování vlakem

Pokud si vyjede čtyřčlenná rodinka na výlet, nemalé výdaje dá už na počátku cesty, a to za dopravu. Nezapomeňte tedy užívat slev, které vám poskytnou České dráhy. V případě, že s sebou máte děti do šesti let, pojedou zdarma.

Na jednu dospělou osobu totiž připadají dvě děti v této věkové kategorii, které neplatí za jízdenku. Podmínkou je, aby na dvě děti připadlo pouze jedno místo k sezení. Co se týče dětí ve věku od 6 do 15 let, budou mít slevu na jízdném 50 %. Pokud jim je ale nad 10 let, musí se prokazovat průkazem s fotografií.

„Celá rodina, resp. skupina s dětmi může využívat další slevy. Například skupinovou slevu, kterou nabízíme od 2 osob. U skupinové slevy nemusí děti nad 10 let prokazovat věk průkazem. Například rodina o dvou dospělých a dvou dětech nad 6 let zaplatí za cestu z Prahy do Českých Budějovic (169 kilometrů) 644 Kč, t.j. 161 Kč na osobu. Obyčejná jízdenka bez slev stojí pro 1 osobu nad 15 let 234 Kč. Sleva je větší hlavně v případě cest se staršími dětmi, a nebo ve větší skupině, např. výlet více rodin,“ uvádí České dráhy.

Dalších slev můžete využít u skupinových víkendových jízdenek, cenově velmi dobře dostupné jsou také tzv. akční nebo včasné jízdenky, které se prodávají pro vybrané relace. Jestliže se tedy někam chystáte cestovat vlakem, ptejte se dostatečně dopředu, co vás vyjde nejlevněji.

Rodinné vstupné

Když jdete s rodinou do ZOO, na zámek či kamkoliv jinam, neberte rodinnou vstupenku automaticky, ale dobře počítejte. Bude totiž dost záležet na tom, jak staré děti s sebou máte. Pokud jim je do tří let, mohlo by se stát, že u rodinného vstupného byste za ně platili zbytečně, protože často mají takto malé děti vstupné zdarma. Dost často je to i tak, že rodinné vstupné vyjde úplně stejně, jako byste platili vstupenku pro každého zvlášť.

V případě, že jste ještě o Rodinných pasech neslyšeli, zbystřete. Podstatou tohoto projektu je vytvoření a realizace systému poskytování slev a dalších výhod rodinám s dětmi do osmnácti let věku. Protože jsou Rodinné pasy aktivitou jednotlivých krajů, nemůžete je využívat po celé České republice. Momentálně jsou do projektu zapojeny Jihomoravský, Pardubický, Olomoucký, Ústecký, Královéhradecký kraj. Dále pak Kraj Vysočina a město Kroměříž.

Slev můžete využívat po registraci na http://info.rodinnepasy.cz. Registrace je zdarma. Poté je vám vystavena karta Rodinných pasů, kterou vám pošlou poštou. Je úplně jedno, jestli je vaše rodina úplná, neúplná, zda jste sezdáni, atd. Podmínkou je pouze trvalé bydliště v zapojeném kraji či městě a alespoň jedno dítě v rodině ve věku do 18 let.          

Slevy pokrývají opravdu široké spektrum. Od nákupu v obchodech, přes vstupné, až po slevy na různé dovolenkové pobyty. Mnohdy jsou do projektu zapojeny obchody, kde byste to nečekali, například obuv. Proto se pozorně dívejte, jestli neuvidíte znak Rodinných pasů. Slevy jsou nabízeny ve výši 5 % – 20 %, u volnočasových aktivit až 50 %.                                                                                    

Držitelé Rodinných pasů mohou využívat slevy nejen na území celé České republiky, ale i vybraných subjektů v Dolním Rakousku nebo na Slovensku. Projekt využívá vlastní sítě RP.

Nezapomeňte na banky

Ty mnohdy nabízí majitelům účtu možnost přidání disponentů zdarma (např. AirBank). Třeba u Raiffeisenbank mohou rodiče na mateřské využít vedení účtu Ekonto Smart zdarma již při kreditním obratu 5 tisíc korun měsíčně namísto původních 15 tisíc Kč. Podmínkou jsou tří odchozí platby.

Sberbank nabízí rodinnou výhodu u hypoték. „Rodinná spolupráce se vyplatí u spotřebitelských úvěrů. U spotřebitelských Fér půjček je možnost přidat spolužadatele z řad rodinných příslušníků a dosáhnout tak na vyšší úvěr. Nebo pokud má rodina více půjček, rozhodně se vyplatí sloučit půjčky členů blízké rodiny  do jedné půjčky, která je výhodnější,“ uvedla Hana Drápalová ze Sberbank.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

V porodnici jsem na rodinny pas usetril nejake tri t...
Rezza
26. 3. 2017, 21:36
no nevím, když jsem kupovala dvoje boty a prodavačka...
čtenář
26. 3. 2017, 14:11
Aneb "Nechci slevu zadarmo". Většinou jsou to jen um...
Marty
25. 3. 2017, 18:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená