Uživatelům datových schránek, kteří podají přiznání k dani v běžné „papírové“ podobě, hrozí pokuta. Od prvního ledna se totiž rozšířil okruh firem a živnostníků, kteří mají povinnost podávat přiznání výhradně elektronicky.
Majitelé datové schránky tak už nemohou podat daňové přiznání ve fyzické podobě, ale musí s úřadem komunikovat elektronicky. V případě nedodržení zákona hrozí pokuta ve výši 2 000 korun. „Nové nařízení se navíc netýká jen společností či fyzických osob, které mají datovou schránku zřízenou povinně ze zákona, ale také osob, které si schránku zřídily dobrovolně. A to i v případě, že si je založily před několika lety a použily třeba jen jednou,“ upozorňuje Jana Janoušková ze společnosti Kodap.
Problém ale mají také finanční úřady. Z nové právní úpravy totiž jasně nevyplývá, jestli musí pokuty ukládat automaticky nebo zda o pokutování rozhoduje sám úřad.
Pokuty hrozí zejména OSVČ
Většina velkých společností je již na datové schránky zvyklá. „Za velkou část podnikatelů navíc podává daňová přiznání účetní firma, čímž odpadá problém, zda klient využívá či nevyužívá datovou schránku,“ vysvětluje Jana Janoušková. V takovém případě pokuta samozřejmě nehrozí. Jinak tomu ale může být například u OSVČ. Pokud má podnikatel zřízenou datovou schránku, odborníci doporučují podat přiznání elektronicky.
Zároveň může dojít k situaci, kdy OSVČ již daňové přiznání odevzdal, a to v tištěné podobě. „V takovém případě je stále ještě možnost podat takzvané opravné přiznání v elektronické formě, a to nejpozději do 1. dubna. To samozřejmě platí jen pro přiznání dani z příjmu, nikoli u přiznání k silniční dani či dani z nemovitých věcí, které měly lhůtu do konce ledna,“ doplňuje Jana Janoušková.