FinExpert.e15.cz

MasterCard se v Bratislavě podílí na úspěšném projektu městské karty

Praha, 26. ledna 2011

Bratislava registruje velký zájem o svou městskou kartu, která spojuje běžné výhody městských karet (MHD kupon, slevy, vstupenka do knihovny apod.) s platební kartou. Bratislavskou městskou kartu zatím vydávají 3 slovenské banky, další už deklarovaly svůj zájem. Karta obsahuje i unikátní technologii MasterCard PayPass, která otevírá další možnosti jejího využití. Magistrát města investuje pouze do propagace karty, přípravu projektu financovaly banky.

Obyvatelé Bratislavy mohou od ledna 2011 žádat o Bratislavskou městskou kartu, která spojuje několik výhod a benefitů. Kartu je možné použít při nákupu zboží a služeb se speciálními slevami nebo jako vstupenku do knihovny. Díky spolupráci se společností MasterCard plní i funkce běžné platební karty včetně použití při mezinárodním platebním styku. Karta slouží jako předplacená jízdenka v bratislavské městské hromadné dopravě, přitom držitel karty získá 10% slevu z ceny předplaceného cestovného.

„Městské karty jsou lidé zvyklí používat především jako vstupenku do městských institucí, jako průkazku na MHD nebo jako slevovou kartu. Zapojením platebního systému ale dochází ke sloučení těchto funkcí s běžnou platební kartou. Navíc díky technologii MasterCard PayPass nabízí tato karta i řadu dalších využití, mezi které patří především rychlé platby za menší transakce (do 20 EUR) bez zadávání PIN nebo vkládání karty do terminálu,“ uvádí Milan Laitl, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Slovensko. „Bratislavská městská karta je jedna z prvních karet ve střední a východní Evropě, která v sobě spojuje platební a dopravní aplikaci,“ dodává Laitl.  

Bratislavský primátor Milan Ftáčnik požádal o vydání karty hned v první den spuštění projektu.
Stal se tak jedním z 5 400 obyvatel Bratislavy, kteří od ledna 2011 podali žádost o kartu.

Do celoměstského projektu jsou zatím zapojené tři banky – OTP Banka, UniCredit Bank a VÚB Bank, zájem potvrdily i Poštová banka a Volksbank Slovensko. „Prozatímní jednání vedení města s bankovními institucemi naznačují, že se v průběhu roku 2011 do projektu zapojí i ostatní bankovní domy působící na slovenském finančním trhu,“ uvedl Milan Ftáčnik, primátor města Bratislava.

Náklady na projekt jdou za bankami

Díky spolupráci s bankami nemusí město investovat do přípravy projektu. Počítá pouze s investicemi do propagace karty. Pro banky je projekt zajímavý především díky provázání na běžnou platební kartu a na mezinárodní systém MasterCard a technologii MasterCard PayPass.

Bezkontaktní technologie MasterCard PayPass nahrazuje platby v hotovosti především u menších nákupů. Transakce trvají méně než 5 vteřin, při platbě není potřeba vkládat kartu do terminálu ani zadávat PIN. „Technologie MasterCard PayPass vstoupila na slovenský trh v září 2008, kdy začala karty umožňující bezkontaktní platby vydávat Volksbank Slovensko.

Od té doby bylo na slovenském trhu vydáno přes 35 000 nosičů umožňujících platit touto technologií, včetně hodinek a předplacené nálepky. Na Slovensku bylo do dnešního dne nainstalováno přibližně 1500 terminálů akceptujících tento typ plateb,“ uvádí Milan Laitl, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Slovensko. 
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  11

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více