FinExpert.e15.cz

MasterCard: Liga mistrů přinese městům i klubům milióny

Atény očekávají, že jim finále Ligy mistrů přinese 26 mil. eur. AC Milán nebo FC Liverpool si mohou vítězstvím v Lize mistrů vydělat až 100 miliónů eur.

Podle výzkumu zadaného společností MasterCard by pořadatelství středečního finále Ligy mistrů mezi AC Milán a FC Liverpoolem mohlo Aténám přinést zisk ve výši 26 mil. eur.
 
Oficiální sponzor Ligy mistrů, společnost MasterCard, ve svém nezávislém výzkumu  oslovila odborníky, kteří mají zkušenost s pořadatelstvím letošního i předchozích finálových utkání Ligy mistrů v Aténách (2007), Paříži (2006), Istanbulu (2005), Gelsenkirchenu (2004), Manchesteru (2003) a Glasgow (2002).

Před netrpělivě očekávaným opakováním instanbulského finálového souboje z roku 2005 se experti oslovení společností MasterCard shodují, že Atény budou těžit především z nárůstu spotřebitelských výdajů a turismu, zlepšení image, zvýšení povědomí o městě a růstu sponzoringu. Shodli se také, že pořadatelství finále Ligy mistrů by mohlo zvýšit šance města na hostování dalších významných sportovních a mezinárodních akcí v budoucnu.

Podle průzkumu společnosti MasterCard vydělají na akci nejvíce bary, restaurace, hotely, maloobchody, dopravci a správa Olympijského stadiónu. Odborníci se rovněž domnívají, že propagace kombinovaných nabídek kulturních akcí a hotelového ubytování před akcí by mohla povzbudit návštěvníky k prodloužení pobytu a přinést tedy místním podnikatelům další zisky.

„Liga mistrů UEFA patří mezi největší světové sportovní události a Atény jsou pro pořádání finále vynikajícím místem. Náš výzkum provedený ve spolupráci s několika předními experty ukázal, že finanční přínosy pro hostitele finále jsou obrovské a že přestože se jedná jen o jeden večer, v Aténách bude mít akce dlouhodobější ekonomický dozvuk,“ řekl senior viceprezident oddělení sponzoringu MasterCard Worldwide John Stuart. 

„Liga mistrů UEFA urychluje v Evropě ekonomický rozvoj. Společnost MasterCard se pyšní tím, že tuto soutěž podporuje již dvanáct let a nadále setrvává na pozici Oficiálního sponzora Ligy mistrů UEFA,“ dodal John Stuart.

Ne všechny ekonomické přínosy se ale projeví okamžitě. Sedm z devíti odborníků se shoduje v tom, že pořádání aténského finále by mohlo městu přinést nové obchody. Polovina z nich navíc souhlasí, že díky fanouškům, kteří se do Atén po úspěšném fotbalovém výletu vrátí na skutečnou dovolenou, velmi pravděpodobně dojde k dlouhodobějšímu nárůstu turismu.

„Jedním z důvodů, proč chtěly být Atény hostitelským městem finále Ligy mistrů, byl úspěch Olympijských her v roce 2004. Vzhledem k tomu, jak se Atény zhostily této obrovské akce, při níž si zlepšily image a získaly cenné zkušenosti s pořádáním velkých sportovních událostí, není důvod se obávat, že by město tentokrát neuspělo. Předpokládáme, že finále povzbudí turismus a spotřebitelské výdaje v hotelích, restauracích, barech a místních obchodech, kde fanoušci a další turisté stráví nejvíce času,“ uvedl Mihalis Tsapidis, který odpovídá za fotbalové akce v Aténách.

Nezávislý výzkum, zadaný společností MasterCard, rovněž došel k závěru, že špičkové evropské fotbalové kluby budou ve finále soupeřit o zisk až 100 mil. eur – to je odhadovaná částka, kterou může AC Milan nebo FC Liverpool vydělat na vítězství v Lize mistrů.

AC Milán nebo FC Liverpool si také polepší

Podle výzkumu společnosti MasterCard budou fotbalové kluby AC Milán a FC Liverpool, které se ve středu večer 23. května střetnou ve finále Ligy mistrů, bojovat o zisk až 100 mil. eur.

Společnost MasterCard, oficiální sponzor Ligy mistrů, oslovila v rámci průzkumu dvanáct předních evropských fotbalových a ekonomických expertů působících ve významných akademických a obchodních institucích v Anglii, Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Chorvatsku. O vyčíslení hodnoty případného vítězství v Lize mistrů UEFA 2007 se pokusili mj. Univerzita Johna Moora v Liverpoolu, Porýnská státní banka, Univerzita Limoges, Capitalia, Univerzita Vigo a fotbalový klub Dinamo Záhřeb.

Odborníci oslovení společností MasterCard se shodují, že vítězný klub bude mít možnost získat lepší sponzorské nabídky, zvýší se mu příjmy z televizních přenosů a vstupného a vzroste také hodnota jeho hráčů. Odhadovaný příjem v hodnotě přibližně 100 miliónů eur ovšem stále nedosahuje částky, kterou řada špičkových evropských klubů vydala během posledních sezón za přestupy a mzdy.

Výsledek výzkumu společnosti MasterCard je rovněž dobrou zprávou pro domovské město vítězného klubu. Odhaduje se, že když FC Liverpool vyhrál v roce 2005 finále Ligy mistrů, město Liverpool na vítězství svého klubu v následujícím roce vydělalo asi 70 mil. eur díky nárůstu spotřebitelských výdajů, turistiky, sponzoringu a obchodu. Výrazné finanční oživení zaznamenalo také domovské město FC Porta po výhře klubu v roce 2004 – navýšení příjmů města se odhaduje na 12 mil. eur.

„V sázce je mnoho – a to jak na hřišti, tak mimo něj. Náš průzkum, který jsme uskutečnili ve spolupráci s předními evropskými fotbalovými osobnostmi a ekonomy, ukazuje, že vedle mimořádné prestiže přinese vítězství v tak proslulé soutěži klubu i obrovské finanční zisky a že z něj mají prospěch i domovská města,“ uvedl senior viceprezident oddělení sponzoringu MasterCard Worldwide John Stuart.

„Liga mistrů UEFA je nejslavnější klubovou soutěží na světě, která hýbe fotbalovým obchodem v celé Evropě. Společnost MasterCard se pyšní tím, že tuto soutěž podporuje již dvanáct let a nadále setrvává na pozici Oficiálního sponzora Ligy mistrů UEFA,“ dodal John Stuart.

Výzkum společnosti MasterCard rovněž ukázal, že malá nebo relativně neznámá domovská města vytěží z úspěchu místního klubu více než větší města, jakými jsou např. Milán, Barcelona nebo Londýn.

Liga mistrů UEFA a Mistrovství Evropy UEFA se mohou od roku 1992, kdy asociace UEFA spojila své síly se společností MasterCard, pochlubit rychle rostoucí popularitou. V současné době patří mezi největší sportovní soutěže na světě – v sezóně 2004/05 byla téměř polovina diváků Ligy mistrů z mimoevropských zemí.

„Celosvětový zájem o soutěže pořádané organizací UEFA, která vystupuje jako globální značka s výrazným evropským dědictvím, je v dokonalém souladu se smyslem našeho podnikání,“ dodal John Stuart, senior viceprezident oddělení sponzoringu MasterCard Worldwide.

MasterCard sponzoruje evropská mistrovství od roku 1992 a v Lize mistrů působí od roku 1994. Podle nedávno prodloužené smlouvy o sponzorství s asociací UEFA bude mít výhradní práva v kategorii platebních služeb. Dodatek rovněž zahrnuje práva k dalším akcím UEFA, jako je Mistrovství Evropy v ženském fotbalu, mistrovství Evropy hráčů do 21 let a Mistrovství Evropy v sálové kopané.

Průzkum realizovala jménem oficiálního sponzora Ligy mistrů, společnosti MasterCard, společnost KRC Research.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená