FinExpert.e15.cz

MASTERCARD: Ján Čarný jmenován generálním ředitelem na Ukrajině

Český manažer tak bude řídit tři klíčové trhy ve střední a východní Evropě – Ukrajinu, Českou republiku a Slovensko.

Ukrajina s počtem 36 milionů vydaných platebních karet představuje pro karetní asociace i pro celý bankovní sektor obrovský potenciál. V počtu karet na jednoho obyvatele převyšuje Ukrajina například i Polsko.

Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko se s platností od 1. září 2007 stal generálním ředitelem zodpovědným také za řízení aktivit na Ukrajině. Společnost MasterCard Europe založila v letošním roce pobočku v zemi s největším potenciálem v rámci východní Evropy. Tento potenciál vychází nejen z velikosti země, ale také z množství disponibilních přírodních i lidských zdrojů. Studie společnosti The Economist Intelligence Unit zpracovaná v dubnu 2007 předpokládá v následujících několika letech (2007 - 2009) stabilní růst HDP Ukrajiny v průměrné výši 6 % ročně.

Dle statistik Národní banky Ukrajiny je v zemi vydaných v tuto chvíli necelých 36 milionů platebních karet, což při počtu obyvatel 47 milionů představuje téměř 0,8 karty na jednoho obyvatele. Jen pro srovnání, v Polsku připadá na jednoho obyvatele zhruba 0,5 karty a na jednoho Čecha představuje tento poměr necelých 0,9 platební karty.

Ján Čarný pracuje u společnosti MasterCard od roku 1999, kdy se stal ředitelem pobočky MasterCard Europe zodpovědným za Českou republiku, Slovensko a vybrané banky v rámci regionu střední a východní Evropy. Od ledna 2005 do května 2007 pracoval Ján Čarný ve Varšavě a jeho zodpovědnost v rámci MasterCard Europe zahrnovala rovněž Polsko. S finančními trhy ve střední a východní Evropě má tedy již řadu zkušeností.

Ke svému novému působení na ukrajinském trhu Ján Čarný poznamenal: „Platební karty nejsou na Ukrajině neznámým produktem, což potvrzují i konkrétní čísla o počtu doposud vydaných karet. Velmi důležitá pro nás však bude edukace směřující k jejich používání. Doposud byly platební karty především prostředkem, jak se dostat k penězům (příjmům) uloženým na běžném účtu v bance a většina transakcí tak měla zatím podobu výběrů hotovosti z bankomatů. Jednou z našich priorit na Ukrajině tak bude především podpora a popularizace přímého placení kartami.“

„Doposud nevyužitý potenciál představují na Ukrajině především karty kreditní jakožto prostředek k nezajištěným půjčkám. Z údajů Národní banky Ukrajiny vyplývá, že zhruba 80 % vydaných karet na Ukrajině tvoří zatím karty debetní. Velký potenciál vidíme rovněž v co-brandových platebních kartách, které nejen že přináší svým držitelům dodatečné výhody a slevy, ale zároveň napomáhají v jejich edukaci. Co-brandové platební karty totiž přesouvají používání platebních karet od výběrů z bankomatů k transakcím za zboží a služby u obchodníků,“ dodává Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Ing. Ján Čarný se narodil 8. června 1959. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, Fakultu národohospodářskou. V první polovině 90. let 20. století absolvoval postgraduální studium na University of Wisconsin v USA a na INSEAD ve Francii. Zároveň absolvoval půlroční stáž u renomovaných britských bank. V letech 1990 až 1994 pracoval jako ředitel odboru finančních trhů v Komerční bance a v letech 1994 až 1999 působil jako ředitel úseku investičního bankovnictví ING Barings. Od roku 1999 je ředitelem pobočky MasterCard Europe (dříve Europay International) zodpovědným za Českou republiku, Slovensko a vybrané banky v rámci regionu střední a východní Evropy. Od ledna 2005 do května 2007 pracoval Ján Čarný ve Varšavě a jeho zodpovědnost v rámci MasterCard Europe zahrnovala rovněž Polsko. K 1. září 2007 se Ján Čarný stává generálním ředitelem zodpovědným také za řízení aktivit na Ukrajině.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená