FinExpert.e15.cz

MasterCard Europe: Vzrůstá zájem o elektronické platby

Praha, 3. února 2011

Společnost MasterCard Europe oznámila své evropské provozní výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2010. Pozici jedničky mezi debetními kartami v Evropě potvrdila značka Maestro s 300 milióny vydaných karet na kontinentu – takového počtu nedosáhla žádná jiná značka debetních karet.

Za čtvrté čtvrtletí roku 2010 hlásí evropský region hrubý dolarový objem transakcí v hodnotě 225 miliardy USD, což znamená meziroční nárůst o 14,0 %. Objem nákupů byl 168 miliardy USD, tedy vzrostl o 13,0 %. V období od 1. října do 31. prosince uskutečnili evropští držitelé karet prostřednictvím karet značek MasterCard 2,1 miliard nákupních transakcí, což značí nárůst o 13,7 %.

K 31. prosinci 2010 vydaly evropské finanční instituce celkem 212 miliónů karet MasterCard (bez značek Maestro a Cirrus), což představuje nárůst o 6,9 % oproti stejnému čtvrtletí v roce 2009. Držitelé karet mohli své karty MasterCard používat v 9,1 miliónech akceptačních míst v Evropě a ve více než 31,7 miliónech míst na celém světě.

Značka Maestro se objevila na 300 milionech karet. Spotřebitelé nyní mohou s kartami Maestro nakupovat u více než 7,1 milionů obchodníků v Evropě a 13,1 milionů obchodníků ve světě.

„Elektronické platby si získávají stále větší oblibu mezi evropskými spotřebiteli. Čelní postavení společnosti MasterCard v oblasti debetních karet podpořila v roce 2010 značka Maestro, jediná globální debetní karta evropské platební oblasti SEPA.  Maestro si udržela pozici atraktivní debetní karty díky tomu, že spotřebitelé volí vyšší univerzálnost spojenou s bezpečím, přidanou hodnotu a širokou akceptací – a to nejen v kamenných obchodech, ale i při nákupech na internetu.

Nejaktuálnějším příkladem úspěchů v této oblasti je Belgie, která se může pochlubit více než 500 online obchodníky, přičemž téměř 100 % Maestro karet na trhu lze použít k elektronickým nákupům. Žádná jiná debetní karta není v tomto prostoru tak rozšířená,“ uvedl Javier Perez, prezident MasterCard Europe.

MasterCard v České republice a na Slovensku

„Jsem potěšen stabilně silnými výsledky, jichž společnost MasterCard dosáhla v Evropě, včetně českého a slovenského trhu. V roce 2010 jsme společně s bankami představili inovativní produkty v čele s bezkontaktními samolepkami s technologií PayPass na Slovensku, které se často připevňují na mobilní telefony. Dalším příkladem jsou karty World Card v České republice, které zahrnují inovativní marketingové a zážitkové výhody v rámci programu MasterCard Elite,“ říká Brian Lang, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

„Velmi nás těší, že se podařilo spustit projekt Bratislava City Card. Jedná se o špičkový produkt vytvořený společně s magistrátem a místními bankami, který zahrnuje magistrátem poskytované výhody a přístupy, platební funkci PayPass a kupóny na místní hromadnou dopravu – to vše na jediné kartě. Těšíme se rovněž na novinky roku 2011. Očekáváme rozvoj technologie PayPass v ČR a SR, inovace v oblasti mobilních telefonů, elektronických obchodů a další novinky, které Čechům a Slovákům usnadní placení,“ dodává Brian Lang.

K významným úspěchům společnosti MasterCard v posledním čtvrtletí 2010 dále patří:

  • V prosinci se Russian Standard Bank stala první bankou v Evropě, která ruským spotřebitelům nabídla službu vnitrostátních převodů peněz mezi jednotlivci na platformě MasterCard MoneySend. Tento průkopnický počin patří mezi čtyři pionýrské globální iniciativy spuštěné v tomto čtvrtletí, které mají Evropané možnost poprvé vyzkoušet, mezi něž se řadí rovněž další vývoj v oblasti NFC, bezkontaktních plateb a zabezpečovacích a podnikových kontrolních programů;
  • V Evropě pokračovalo rozšiřování systémů využívajících bezkontaktní technologii MasterCard PayPass. Systém Tap&Go mohou ke svým nákupům využívat spotřebitelé už v deváté zemi (Bulharsku) a Itálie má již 300 000 karet s funkcí PayPass. Žádná jiná bezhotovostní technologie není v Evropě tak rozšířená jako PayPass. Jako konkrétní příklady lze uvést spuštění Bratislavské městské karty na Slovensku, další rozšiřování využití technologie v Polsku, smlouvu s bukurešťským metrem v Rumunsku a další vývoj v Turecku, kde je PayPass již běžnou nabídkou pro spotřebitele. V Turecku se technologie PayPass využívá v mobilních telefonech a toto spojení je dalším světovým prvenstvím této země. V listopadu společnost MasterCard spojila síly s Garanti Bank, tureckým telekomunikačním operátorem Avea a společností Gemalto, aby jako první na světě uvedli technologii NFC pro platby mobilními telefony a pomohli tak tureckým spotřebitelům přizpůsobit jejich mobilní telefony pro bezkontaktní platby za nákupy;
  • V prosinci se Alitalia stala desátou leteckou společností, která pro své cestující zavedla co-brandovou kreditní kartu World MasterCard. Díky této i předchozím dohodám s leteckými společnostmi Lufthansa, ČSA, Swiss Air a dalšími uzavřeným v letošním roce se společnost MasterCard stala oblíbeným partnerem pro evropské národní letecké společnosti;
  • MasterCard zakončil rok podpisem historicky největší mimosportovní smlouvy o sponzorství MasterCard v Evropě týkající se šestileté strategické spolupráce se společnostmi Walt Disney EMEA & Russia a Euro Disney. Tato nová sponzorská smlouva otevírá řadu možností pro rodiny a jednotlivce, kteří jako držitelé karet MasterCard nebo Maestro budou moci využívat exkluzivních propagačních akcí v říši Disney. Smlouva se vztahuje i na filmová představení, více než sto obchodů Disney v celé Evropě a pařížský DisneyLand, který je nejvýznamnější evropskou turistickou destinací.
Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená