FinExpert.e15.cz

MasterCard a Citibank přinášejí do ČR karty pro bezkontaktní placení

Platební metoda PayPass se již osvědčila po celém světě. Kartu stačí jen přiložit k terminálu a je zaplaceno.
MasterCard a Citibank přinášejí do ČR karty pro bezkontaktní placení

Společnosti MasterCard a Citibank u nás jako první představují platební karty s kterými lze platit bezkontaktně. Konkrétně bude technologie MasterCard PayPass zabudována v Shell MasterCard kreditní kartě, kterou již nyní vydává Citibank.

Platební metoda PayPass se již osvědčila po celém světě, včetně Slovenska, kde PayPass funguje již od roku 2008. Licenci bezkontaktní technologie PayPass vlastní společnost MasterCard. Můžete se však setkat i s názvem payWave. Tak si nazvala bezkontaktní platební metodu společnost Visa, která tuto licenci jen využívá. Snímače PayPass a payWave jsou vzájemně kompatibilní.

„Kartu stačí jen přiložit k bezkontaktnímu platebnímu terminálu a je zaplaceno. Kartu držíte během platby v ruce, tudíž ji máte neustále pod kontrolou. Bezkontaktní technologie je benefitem jak pro držitele karty, kdy kartu pouze přiloží ke čtečce a odchází, ale také pro obchodníky. Těm tyto platby ulehčují především manipulaci s hotovostí a umožňují rychlejší pohyb front u pokladen,“ říká Brian Lang, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Bez PINu

U nákupů v hodnotě nižší než 500 Kč není vyžadován PIN ani podpis držitele karty. Pokud však karta zaznamená několik po sobě následujících bezkontaktních transakcí, držitel karty bude vyzván k vložení karty a zadání PINu.

PayPass je tak ideální v místech, kde je důležitá rychlost, např. ve fastfoodech, trafikách, parkovištích či v městské hromadné dopravě. O popularitě této technologie svědčí i fakt, že k prvnímu čtvrtletí 2011 bylo ve světě vydáno přes 92 miliónů PayPass platebních karet.

Na bezkontaktní kreditní kartě Shell MasterCard od Citibank zůstávají všechny dosavadní funkce a parametry beze změn. S touto novou kartou můžete stále platit obvyklým kontaktním způsobem.

V České republice budou první bezkontaktní platební terminály uvedeny do provozu v druhé polovině roku 2011 a v příštích letech se podle Citibank očekává jejich významné rozšíření. Do té doby mohou zákazníci platit bezkontaktně téměř po celém světě, což se může hodit právě v letních měsících. Celkový počet obchodníků, kteří akceptují MasterCard PayPass, je přibližně 311 tisíc ve 37 zemích světa.

Platební terminály, kde lze platit bezkontaktní platební kartou, budou označeny tímto symbolem:

Klepněte pro větší obrázek

Bezkontaktně se speciálními nálepkami

Citibank slibuje další novinku spojenou s platebním řešením PayPass. Tuto revoluční technologii bude banka nabízet i ve formě speciální bezkontaktní platební nálepky, kterou vám na požádání vydá jako dodatkovou kartu k vaší hlavní kartě. Tato nálepka se dá nalepit například na zadní kryt mobilního telefonu, čímž získáte pohodlný platební nástroj.

Jak funguje bezkontaktní platba:

  • Obchodník zadá částku transakce a bezkontaktní čtečka vyzve majitele kreditní karty, aby předložil svou kartu s bezkontaktní platební technologií.
  • Zákazník přidrží kreditní kartu před čtečkou  terminál vzápětí viditelně i zvukem potvrdí, že karta byla přečtena. Během okamžiku dojde k autorizaci platby. V případě transakcí, které nepřevyšují stanovenou částku (500 Kč), stačí kartu pouze přiložit a jít, a to bez zadávání PIN kódu. Větší transakce je třeba autorizovat PINem či podpisem držitele kreditní karty. 
Zdroj: Citibank
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

A vy dneska platíte poplatek když platíte u obchodní...
Jirka
2. 7. 2011, 16:17
pekne, u nas Tatrabanka dava tiez take karty (bezpla...
pocitujlasku
30. 6. 2011, 20:38
Pěkný článek na toto téma vyšel dva týdny tomu na Mě...
brk
30. 6. 2011, 18:47
Jenže..... Jsme v čechách,tudíž Poplatek. Nebo sna...
Cyp
30. 6. 2011, 18:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená