FinExpert.e15.cz

Maroko

Především individuálním cestovatelům, ale také účastníkům hromadných zájezdů, přinášíme několik důležitých tipů pro cestování po Maroku.

Maroko bylo víc než 40 let kolonií Francie, jejíž vliv je zde rozhodně patrný. Díky tomu se praktiky všude domluvíte francouzsky a anglicky. Téměř po celou historicky zdokumentovanou dobu zde ovšem vládli Berbeři a při příjezdu určitě nezapochybujete, že jde o zemi ryze arabskou.

Žhavá poušť, mrazivé hory
V zimním období dosahují denní teploty v Tangeru a Casablance průměrně 12 °C, v době mezi červnem a zářím zde panuje příjemných zhruba 25 °C. Pobřeží Atlantiku má v průběhu roku teploty vyrovnanější – většinou neklesají pod 20 °C.
Vnitrozemská část Maroka je oproti pobřeží výrazně teplejší a například v Marakéši jsou letní teploty nad 40 °C spíše pravidlem než výjimkou. Pro návštěvu pouště a oáz je proto nejlépe zvolit jaro nebo podzim, ale pokud se chystáte na marocké pláže, můžete přijet prakticky kdykoliv. V horách může i na africkém kontinentu klesnout teplota ve vysokých nadmořských polohách výrazně pod bod mrazu.

Ani o den navíc
Občané ČR musí být pro vstup vybaveni cestovním pasem a vízem, které uděluje Velvyslanectví Marockého království v Praze. Společně s vyplněnou žádostí o vízum musíte předložit pas, občanský průkaz a 1 fotografii. Vízum na 1/3 měsíce stojí 568/851 Kč a obdržíte jej do sedmi dní. Nepočítejte s tím, že si vízum vyřídíte těsně před vstupem do země, protože jej nelze získat na žádném z marockých letišť, ani v přístavech. Marocké úřady přísně střeží počet pobytových dní. Pokud byste v Maroku museli zůstat o něco déle, než vám vízum dovoluje, je možné požádat o jeho prodloužení maximálně o 10 dní. Paradoxní ovšem je, že tuto žádost vyřizují marocké úřady přibližně jeden měsíc.

Suchým křídlem; mokrou nohou
I s přestupem na některém velkém evropském letišti se dá letecká cesta do Maroka zvládnout zhruba za 10 hodin. V polovině března stála měsíční letenka společnosti Air France z Prahy do Rabatu (včetně letištních poplatků) 17 950 Kč. S velkou dávkou štěstí se vám možná u některé z velkých cestovních kanceláří podaří získat místo v charterovém letu, což je výrazně levnější varianta (asi 12–13 tisíc Kč).
Pokud do Maroka cestujete po zemi přes západoevropské země (ať už vlastním autem nebo jinak), volte cestu přes jižní Španělsko, odkud plují na sever Afriky trajekty.

Dirham, riál?
Marocká měna dirham (DR) se dělí na 100 centimů. Orientační kurz mezi dirhamem, hlavními světovými měnami a českou korunou vypadal koncem února takto: 1 USD =  9,7 DR; 1 EUR = 10,4 DR; 1 GBP = 15,5 DR; 3 Kč = 1 DR.
Na některých tržištích vás může překvapit i původní marocká měna riál, kterou však raději nepřijímejte, protože v některých oblastech a ve většině kamenných obchodů se jí nezbavíte. Dovoz i vývoz dirhamů je zakázán, ale na zahraniční měny se žádná omezení nevztahují. Směna v bankách funguje bezproblémově. Rozhodně ale nevyhazujte potvrzení o výměně, protože v případě zpětné výměny dirhamů po vás bude v bance požadováno. Cestovní šeky jsou v bankách přijímány, ale za výměnu jednoho šeku je požadován jednorázový poplatek – většinou 10 DR. Kreditní karty jsou běžně přijímány v hlavních turistických centrech, jinde uspějete pouze s hotovostí.

Hvězd raději méně
Když budete spát v levných neklasifikovaných hotelích, jíst v obyčejných restauracích a dopravovat se pouze autobusy nebo vlaky, můžete vystačit s ekvivalentem zhruba 20–25 USD na osobu a den včetně vstupného do muzeí a spropitného. Jestliže chcete pokoj s teplou sprchou, občas se naobědvat v kvalitní restauraci a svézt se taxíkem, počítejte s částkou 35–45 USD.
V zemi existuje řada oficiálních kempů, kde zaplatíte většinou 10 DR za osobu a stejnou částku za stan. Kempování je ovšem povoleno prakticky všude – stačí pokud s ním souhlasí majitel pozemku. V hostelech, které najdete především ve velkých městech, se vyspíte asi za 20–30 DR. Velmi levně lze přenocovat také v neklasifikovaných hotelech, které si účtují asi 30/50 DR za jednolůžkový/dvojlůžkový pokoj. Některé z nich ovšem vypadají spíše jako bunkr. Klasifikované hotely mají zhruba takovéto ceny za dvojlůžkový pokoj: 1*/ 2*/ 3–4* /5* – 120/200/250/od 1 000 výš.
Orientační ceny (v DR, rok 2002): bochník chleba – 1; rajčata 1 kg – 6; banány 1 kg – 10; Coca Cola 0,5 l – 6; balíček cigaret – 25; jídlo u stánku – 15; oběd v levné/střední/luxusní restauraci – 25/70/150; káva – 5; pivo – 13–15 v restauraci, v obchodě zhruba polovic. Jestliže jste s jídlem v restauraci spokojeni, je zvykem nechat asi 5–10% spropitné. Poštovné: pohled/dopis do 25 g do Evropy – 6,5/14,10 DR.

Počítejte s chaosem
Jestliže se vydáte do Maroka vlastním vozem, budete kromě ŘP potřebovat technický průkaz a zelenou kartu. Pokud si budete chtít půjčit automobil až na místě, musí vám být minimálně 21 let a váš řidičský průkaz musí být starý alespoň 1 rok. Pro cestu vlastním automobilem mimochodem nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale k zapůjčení automobilu je mezinárodní doklad další nutnou podmínkou. Většina půjčoven bude rovněž požadovat zaplacení vratné zálohy 3–5 tisíc dirhamů. Samotné půjčovné například za Fiat Uno na jeden den je zhruba 250 DR paušál a 2,50 DR za každý ujetý kilometr. Pokud si stejný vůz půjčíte na 3/7 dní, počítejte s částkou kolem 1 850 DR/3 300 DR bez omezení ujetých kilometrů. Nejvyšší povolená rychlost v zastavěných oblastech je 40–60 km/h; na silnicích/dálnicích je maximální rychlost 100/120 km/h. Dodržování rychlosti se poměrně přísně kontroluje, ale jinak počítejte s neobvyklým dopravním chaosem, který dá na frak většině existujících předpisů.

Po zemi – pomalu ale levně
Nejrychlejším a taky nejdražším způsobem cestování v Maroku je letecká doprava. Společnost RAM má dobrou úroveň a například jednosměrná letenka z Casablancy do Agadiru/Laayounen stojí 908/1 463 DR. Mladším 26 let poskytuje společnost výrazné slevy.
Ceny vlaků a autobusů jsou srovnatelné (viz „Pneumatiky vs koleje“). Celonárodní autobusová společnost CTM má v některých městech dokonce samostatné nádraží, ale pokud budete cestovat autobusy menších firem, můžete ušetřit asi 20 %. Koleje spojují většinu velkých měst a vlaky jsou pohodlné a rychlé. Jestliže chcete cestování vlakem využít co nejvíc, můžete si koupit některou ze dvou permanentek. Carte Fidelité stojí 149 DR, je určena starším 26 let a poskytuje 50% slevu na 8 zpátečních nebo 16 jednosměrných jízd. Carte Joune nabízí za 99 DR totéž těm, kteří 26 let ještě nedosáhli. 

Pozor na kapsáře
V hlavních turistických centrech jsou na denním pořádku kapesní krádeže, a proto dávejte na své věci bedlivý pozor. Kromě toho vám v těchto místech nic zvláštního nehrozí. To se ale rozhodně nedá říct o Západní Sahaře, která je zčásti zaminovaná a politicky velmi nestabilní. Obecně platí, že při cestách do pouště a do hor byste měli využít služeb zkušeného průvodce. Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování, pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Před cestou nezapomeňte na cestovní pojištění včetně pojištění léčebných výloh.
Důležitá telefonní čísla: Cacablanca: lékařská služba SOS – 022/25 30 49, policie – 19, hasiči 15. Rabat: lékařská služba SOS – 037/20 20 20. Telefonní čísla se v některých lokalitách mohou lišit, zejména u lékařské služby SOS.

Velvyslanectví

Velvyslanectví Marockého království
K Starému Bubenči 4, 160 00 Praha 6
úřední hodiny: Po-Pá 9.00–15.00
tel.: 233 320 267 (325 656)
fax: 233 322 634
 
Velvyslanectví ČR v Maroku
4,5 km Route des Zaers, Zankat Ait Melloul,
villa Merzaa, Rabat-Souissi  B.P. 410
úřední hodiny: Po, Čt 9.00–11.00
tel.:  0021237/755421
fax:  0021237/754393
e-mail: rabat@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/rabat

Pozn.: Kromě toho má ČR ještě honorární konzulát v Casablance (e-mail: Casablanca@honorary.mzv.cz).

Fast Facts:

Rozloha: 447,000 km2; obyvatel: 31 milionů; náboženství: muslimové 98,7 %, křesťané 1,1 %; hlavní město: Rabat; gramotnost: 43,7 %; etnika: arabští Berbeři 99,1 %, jiní 0,7 %, Židé 0,2%.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vizum?
alenka
17. 5. 2006, 14:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená