Ministryně práce a sociálních věcí chce, aby zaměstnanci měli nárok na pět dní takzvaných sick days. Ministerstvo práce má do dvou měsíců v plánu dokončit návrh na jejich zavedení. Marksová chce, aby firmy povinně nabízely svým zaměstnancům plně placené volné dny na uzdravení. Plán by měl nahradit zamítnutí opětovného proplácení prvních tří dnů nemocenské. V případě, že projde sněmovnou, mohl by začít platit od poloviny roku 2017. Informovala o tom Ekonomika ČT24.
Sick days už někde využívají
Hrazené zdravotní volno platí svým zaměstnancům necelá čtvrtina firem. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory. Většinou jde o tři dny a méně. Na pět takzvaných sick days má nárok i všech 70 tisíc státních úředníků, kteří se řídí služebním zákonem.
Na náhradu mzdy vzniká nárok pouze za dobu pracovního poměru.
Michaela Marksová chce tuto věc prosadit i přes odpor firem. „Náš cíl je zřejmý, aby se zaměstnanci, kteří jsou nemocní, mohli léčit,“ uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Nemocný zaměstnanec může udělat obrovské škody, navíc přecházení nemoci má vliv na jeho dlouhodobé zdraví,“ uvedl již dříve.
Podle ODS a ANO by se mělo nechat rozhodnutí na firmách. S tím souhlasí i Svazu průmyslu a dopravy. Podle něj by mělo zůstat u benefičního programu a ne přejít na povinnost. Problém by byl v tom, že během sick days by zaměstnanci dostávali sto procent svého platu, nikdo by ale nemohl kontrolovat, zda jsou skutečně doma a nemocní. Návrh ministryně má však podporu většiny sněmovny. „Sick days je dobrý mechanismus, aby v tom případě, že skutečně onemocníte velmi na krátkou dobu, byla možnost zůstat doma,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.