FinExpert.e15.cz

Manželé Hilarovi řeší problém: Kam se stavebkem?

V minulých soutěže Pět statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.
Manželé Hilarovi řeší problém: Kam se stavebkem?

Našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu. Úplná pravidla hry najdete na www.fondmarket.cz.

Manželé Hilarovi jsou spolu něco přes šest let a bude jim končit první doba fixace úroku u jejich hypotéky na nový byt. Současně mají naspořené nějaké prostředky na stavebním spoření. Zvažují, zda umořit část svého hypotečního dluhu nebo zda spíše prostředky výhodně uložit, tedy investovat. Pomůže opět Pět statečných?

Jaké bude naše doporučení?

Rozhodnutí závisí především na tom, jaké úrokové sazby ekonomika zrovna nabízí. Pohybujeme-li se ve velice nízkých úrokových sazbách, jako Česká republika v době nedávné, bývá nejvýhodnějším řešením si tyto sazby zafixovat co nejdéle, např. na 5 let a na tento časový horizont směřovat i svou investici – prostředky ze stavebního spoření.

Budou-li naopak úrokové sazby vysoké, je třeba reálně posoudit, zda tato střednědobá investice bude schopna vygenerovat takový výnos, který nám dražší úrok u hypotéky pokryje. To je aktuální zejména v této době, kdy úrokové sazby u pětiletých fixací hypoték přerostly pět procent. V našem konkrétním případě jsme byli optimisty ohledně dalšího vývoje na kapitálových trzích a předpokládali jsme, že pětiletá investice do podílových fondů smíšeného typu vynese Hilarovým vice jak úroky u hypotečního úvěru a poradili jsme naspořené prostředky investovat.

Manželé je tak mají možnost kdykoli využít k různým jiným účelům, což byl i jeden z důvodů, proč se oba rozhodli pro investici. Petr proto souhlasil a pak požádal Pět statečných o vysvětlení a následně vypracování nabídky pro jednorázové uložení svých úspor na dobu pěti let.

Smíšené fondy

Smíšené fondy jsou pojítkem mezi akciovými a dluhopisovými fondy. Investují do akcií, dluhopisů, nástrojů peněžního trhu a zpravidla mohou držet větší množství peněz v hotovosti pro případnou zajímavou investici. Jejich investiční strategie záleží na statutu fondu, v zásadě může být aktivní nebo pasivní.

U aktivně řízených smíšených fondů velmi závisí výnos fondu na osobnosti portfoliomanžera. Smíšené fondy se člení na dynamické (s převahou akciové složky) nebo defenzivní (s převahou dluhopisové složky). Jejich výnos se tedy pohybuje ve velmi širokých mantinelech od 5 – 10 %. Volatilita fondu rovněž závisí na zvolené investiční strategie, jakož i investiční horizont, který je 3-5 let v závislosti na podílu akciové složky.

Pro praktickou realizaci jsme opět připravili vzorek šesti konkrétních produktů, které by měly Petrovi pomoci v rozhodování a které jsou pro jeho investiční cíl vhodné. Možností je ale samozřejmě daleko vice. Pro “Pět statečných” je tato šestice produktů výchozí pro třetí etapu jejich soutěžení.


Nabídnuté produkty

Mezi produkty najdeme tentokráte šest podílových fondů.

Pioneer dynamický balancovaný – smíšený fond zaměřený především na evropské akcie a české dluhopisy.

ISČS - ČS balancovaný OPF – smíšený fond defenzivnějšího zaměření pro opatrnější investory.

ČPI – OPF smíšený fond – smíšený fond s globálním akciovým portfoliem.

IKS balancovaný dynamický – smíšený fond s akciovou složkou zaměřenou na střední Evropu. Zaměřený spíše dynamicky.

ING Index Linked Fund II Czech Continuous Click Fund Euro – smíšený fond (zaklikávací) s ochranou kapitálu. Konzervativní varianta.

ČPI – OPF živé planety – dynamičtější investice do smíšeného fondu se zaměřením do sektorů „života na zemi“.


Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: To jsou rady...
chvojka
14. 5. 2008, 15:42
To jsou rady...
Pet
18. 3. 2008, 11:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená