FinExpert.e15.cz

Manuál chytrého seniora, maroda i alergika: Jak šetřit na lécích!

Už v roce 2008 utratil každý Čech za léky a lékaře průměrně 463 Kč měsíčně.
Manuál chytrého seniora, maroda i alergika: Jak šetřit na lécích!

Slovo spoluúčast se dnes leckomu příčí v hrdle; jeho význam zredukoval na regulační poplatky a doplatky za léky. Přitom znamenalo cosi pěkného: že se někdo na něčem podílí spolu s někým jiným.

Už v roce 2008 utratil každý Čech za své nemoci (čili za léky a lékaře) průměrně čtyři sta šedesát tři korun měsíčně. Tedy z vlastní peněženky, zdravotní pojištění v to samozřejmě nepočítáme. Vyplývá to z loni uveřejněné studie Evropského výběrového šetření o zdraví v  ČR (EHIS).

Tip: Proč vás nezaměstnám

Novější údaje bohužel k dispozici nejsou. Zprůměrovaná čísla je tak jako tak třeba brát s rezervou. Jinak na tom je osmdesátiletá, chorobami zkoušená stařenka a jinak dvacetiletý mladík v rozpuku sil. Od roku 2008 finanční spoluúčast pacientů dále narostla. Už tehdy však podle výzkumu každý desátý člověk platil za zdravotní péči přes tisícovku měsíčně.

Poslední změna nastala před měsícem a půl, kdy pojišťovny přestaly hradit dalších tři sta šedesát léků – mezi nimi prostředky na alergie, bolesti kloubů nebo kožní problémy. Někteří si tak měsíčně opět připlatí až stokoruny.

Ceny se mění i několikrát za měsíc

Zorientovat se v cenách a doplatcích za jednotlivé léky není jednoduché. Mohou se totiž několikrát změnit i během jediného měsíce. „Změny v průběhu jednoho měsíce jsou obvyklé. Důvodem je souběh tří faktorů: nová pravomocná rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv o cenách a úhradách jednotlivých léčiv, doprodeje distribučních firem a lékáren, které trvají maximálně tři měsíce po změně, a také změny cen iniciované samotným výrobcem, který reaguje na konkurenci,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Tvorba cen léků je složitý proces. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stanovuje maximální ceny léků na předpis prostřednictvím správních řízení, která porovnávají ceny v rámci zemí Evropské unie. „Na cenu léku má také zásadní vliv hodnota úhrady zdravotní pojišťovnou. Právě zdravotní pojišťovny a výrobci léčiv jsou ze zákona účastníky správních řízení. Spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv spoluzodpovídají za přiměřenost cen léčiv, nákladů ze zdravotního pojištění a výše spoluúčasti pacientů,“ popisuje Lubomír Chudoba. Dodává však, že řada léků na předpis úředně stanovenou maximální cenu nemá. „Pak záleží na cenové politice výrobců. Stejně jako u cen volně prodejných léků – ty nejsou nijak regulovány,“ pokračuje prezident České lékárnické komory.

Zjišťujte, ptejte se, podělte se

Dalším důležitým hráčem jsou samotné lékárny – ceny i doplatky za léky se v nich totiž liší. Klidně i o desítky korun. Podle prezidenta České lékárnické komory tato situace zdaleka není ideální. „Měli bychom jednoznačně následovat většinu zemí Evropské unie, které mají u léků předepsaných lékařem stanovené pevné ceny,“ míní Lubomír Chudoba.

Dokud to tak nebude, nezbývá, než abychom se sami starali, jak výdaje za léky krotit.

První rada, pro ty, kteří chtějí ušetřit, zní: ptejte se. Dřív než si lék koupíte, porovnejte si ceny lékáren ve vašem okolí. Žádná vyčerpávající centrální on-line databáze cen zatím neexistuje. Ve vyhledávači ministerstva zdravotnictví najdete nejvyšší možnou cenu léku i nejvyšší možný doplatek (pokud jsou stanovené) stejně jako aktuální průměrné ceny a doplatky v lékárnách. Údaje o konkrétních prodejnách však scházejí.

„Díru na trhu“ se rozhodl zaplnit nedávno vzniklý portál Doplatky.eu. „Většina lidí nemá přehled o tom, kde a kolik se za jaký lék doplácí. Po návštěvě lékaře nejčastěji zajdou s receptem do nejbližší lékárny nebo do té, kterou mají během dne ‚po cestě‘. U mnoha léků kvůli tomu přicházejí o nemalé peníze. Srovnávacím portálem Doplatky.eu chceme tuto situaci změnit,“ uvádí zástupkyně projektu Barbora Ruttkay.

Projekt nabízí prostor pro sdílení informací o doplatcích léků v jednotlivých lékárnách. „Pro jeho fungování je nezbytná vzájemná solidarita návštěvníků. Ceny konkrétních léků jen zřídka zveřejňují samy lékárny. Proto návštěvník portálu nemůže pouze očekávat, že zjistí cenu doplatku, ale po příchodu z konkrétní lékárny by měl také cenu sám zadat, čímž pomůže ostatním i sobě,“ pokračuje Barbora Ruttkay.

Limity informačního webu jsou jasné – zdaleka všechny lékárny s ním nespolupracují, proto hodně závisí na aktivitě uživatelů. Těžko může pružně reagovat na neustálé změny cen v jednotlivých lékárnách. Hodit se vám však může jeho další užitečná funkce: když do vyhledávače zadáte účinnou látku léku, který chcete koupit, zobrazí vám všechna jeho levnější generika – čili léky, které obsahují stejnou účinnou látku a mohou vám posloužit stejně dobře za míň peněz..

Zvídavými dotazy na levnější generika byste měli častovat i lékárníka. Jako podnikatel, který chce vydělat, vám přirozeně sám levnější varianty vnucovat nebude. Nestyďte se proto zeptat.

Kolik můžete ušetřit?

Pro představu: Voltaren emulgel na bolesti svalů a kloubů koupíte za sto osmdesát korun, jeho kolegu se stejnou účinnou látkou Veral Neo Emulgel nabízí tatáž lékárna za stovku. Zatímco za proslavený růžovák Ibalgin 400 zaplatíte 45 korun (balení o 24 tabletách), za Ibumax se stejnou účinnou látkou dáte třicet čtyři korun (a v balení najdete o šest tablet víc). A tak bychom mohli pokračovat téměř u všech léků.

Totéž platí, když si vyzvedáváte medikament, který vám předepsal lékař. V řadě případů je totiž možné nahradit i takový lék stejně účinným generikem. Nejde to přirozeně vždycky, zejména když obsahuje lék kombinaci více složek, za zeptání v lékárně ovšem nic nedáte.

Když vám lékař na jeden recept předepíše více léků, nic vás nenutí koupit je v jedné lékárně, pokud se vyplatí vyzvednout si každý jinde. Od letošního ledna už třicetikorunový poplatek neplatíte za každou položku na receptu, ale pouze za recept „na jehož základě došlo k výdeji prvního balení z předepsaných léčiv“, tedy pouze v první lékárně, kde budete léky z něj pořizovat.

Nezapomeňte, že volně prodejné léky bez předpisu dnes můžete nakupovat i přes internet. Elektronické lékárny na svých webech ceny zveřejňují a umožní vám si je porovnat. Nebo si aspoň udělat malou rešerši, abyste v kamenné lékárně dokázali cenu posoudit. A jako u každého jiného zboží většinou bývá výhodnější větší balení.

Rozhodně ale vždy neplatí, že levněji nakoupíte ve větším řetězci lékáren. „Řetězce obecně v jakémkoli oboru většinou investují značné částky do marketingu (třeba letáků). A snaží se občany na příkladu několika vybraných produktů přesvědčit, že jsou levnější. Ale že mají užší sortiment, že u ostatních produktů mohou být v porovnání s konkurencí naopak mnohem dražší a jaká je skutečně kvalita jejich služeb v porovnání s ostatními…, o tom se občan dozví již těžko,“ říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Pozor: Doplatek a započitatelný doplatek není totéž!

Nezapomínejte, že pokud vaše poplatky a doplatky za zdravotní péči (včetně léků) přesáhnou roční ochranný limit pěti tisíc korun, pojišťovna vám zbytek peněz vrátí. Jak postupovat, zjistíte v našem starším článku: Poplatky ve zdravotnictví: kolik za co a kdy už nemusíte platit

Započítávání doplatků za léky do ochranného limitu, je však složitější, než by se mohlo zdát. Zákon rozlišuje dva rozlišné termíny: doplatek a započitatelný doplatek. Do ochranného limitu se automaticky nezapočítává vše, co v lékárně za léky na předpis doplatíte. Počítá se pouze takzvaný započitatelný doplatek, který může být i desetinásobně nižší. „Doplatky pacienta se započítávají pouze ve výši doplatku na nejlevnější na trhu dostupné léčivé přípravky s obsahem stejné léčivé látky a se stejnou cestou podání,“ vysvětluje ministerstvo zdravotnictví. Výši započitatelného doplatku každého léku najdete spolu s maximálními a průměrnými cenami léku ve výše zmiňovaném vyhledávači ministerstva zdravotnictví.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Bohužel takových lidí jako jste Vy, v lékárnách není...
kk
27. 8. 2012, 00:14
Tak kdo jste?Lékárník?Doktor?Vše dost neuvěřitelné.
petr384
25. 8. 2012, 09:49
Češi jsou velice bohatí. Chovám se ke svým pacient...
josef
25. 8. 2012, 09:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená