FinExpert.e15.cz

Máme vysoké nebo nízké daně?


Rio  |  19. 11. 2012 12:29

Nevím jak vy, ale v mém případě dělají daně (skryté pod nejrůznějšími eufemismy) celých 56,6%! (jsem zaměstnanec)

Spočítejte si rozdíl mezi superhrubou mzdou a koncovou kupní sílou (tj. očištěnou o DPH). Přijde vám to být normální? Zkuste si spočítat, kolik v každý pracovní den "odevzdáte" státu a porovnejte si jaké "služby" za to dostáváte. Tak drahý šmejd byste si nikdy v obchodě nekoupili... A pak teprve se zeptejte, jak jsou v ČR vysoké/nízké daně.

Jinak prosím čtenáře, aby si všimli perverznosti věty z článku: "Na rovné sazbě daně z příjmu profitují nejvíce občané s nadstandardními příjmy". Jestli spravedlivé daně, tak jedině rovná daň, jinak je to jen závistivý trest za snahu a za úspěch. Pro daně na této úrovni se víc hodí slovo "krádež" a tam lze jen obtížně akceptovat slovo "profitovat".

 | 
diplodokus  |  19. 11. 2012 18:35

ja jsem myslel, ze dane se plati, aby se zaplatily vydaje statu. A on je to vlastne ve skutecnosti trest, jak tady ctu... Nebylo by lepsi vydelit vydaje statu poctem obyvatel, aby vsichni platili spravedlive stejne? Treba uklizecka s prijmem 10 000 by z nej uhradila 8000 na danich, stejne jako treba generalni reditel z platu 100 000. Ona sice pak ta uklizecka pojde hladem, ale co, vzdyt tady prece takove socky nepotrebujeme, ze...

 | 
poddaný  |  19. 11. 2012 20:43

Výdaje státu, to jsou především pastelky pro koupení voličů ve volbách, sociální systém na který jaksi nemáme (jenom není taktické to voličům říct a opakovat - kdo by takového politika volil), naporcovaní medvědi, následovaní mzdami úřednického nádoru, malé domů politiků a na ně přilepených lobbistů. A až PAK se platí skutečné výdaje (a když má politik světlou chvilku, tak jsou to výdaje účelně vynaložené, ne jen pomníček "tady jsem vládl já"). Konec konců "chléb a hry" jako metodu uklidnění davu znali již ve starověku. Takže ano, daně jsou trest, bohužel, protože většina co není dána zákonem padne na blbosti.

K Vašemu příměru o uklizečce ... předřečník neříkal "všichni stejnou částkou", ale "rovná daň" což znamená stejnou sazbu. Beru násobek průměrného platu, ale nevšiml jsem si že bych potřeboval násobek silnic (jezdím MHD), násobek lékařské péče, nebo že by moje děti studovaly 3x více škol. Nebo že by Policie ČR měla s mým majetkem řekněme 3x větší starosti. Jednak poté co odevzdám většinu svého výdělku na medvídky, pastelky atd už na bytnění majetku moc nezbude, a jednak naposledy když mě vykradli, řešila situaci pojišťovna a ne Policie, ač ukradené věci stály více než 5000,-. Samozřejmě z pojistky kterou si platím já přímo a ne skrze stát, který by pojistné s nejvyšší pravděpodobností prožral.

 | 
diplodokus  |  19. 11. 2012 21:45

no ja vim co je rovna dan, ale dan "vsem stejnou castku" by prece byla jeste spravedlivejsi, ne? No a co tedka napisu bude mozna pro vas sokujici odhaleni, ale bohatsi lidi neplati vic "za trest", ale kvuli tomu, ze pokud by meli platit vsichni stejne, tak na to ti chudsi mit proste NEBUDOU... Vsude jinde na svete si to lide uvedomuji a vsude jinde na svete (az na par vyjmek v vychodni evrope) maji progresivni zdaneni, protoze si uvedomuji, ze i ty mene honorovane povolani jsou pro fungovani spolecnosti nezbytne. To je neco podobneho, jako otazka primeho a neprimeho zdaneni. Podle nasi vlady je lepsi sroubovat dane nahoru u neprimeho zdaneni, tj. zvedaji nam DPH, protoze prime zdaneni je "trestani uspesnych". Ono se to na prvni pohled muze zdat, ale na druhy pohled, pokud se lidem diky vyssi DPH vsechno zdrazi, firmam a podnikatelum klesne odbyt no a pak uz jim muze byt fuk, ze by ze zisku platili mensi dane, protoze misto zisku budou mit ztraty... A vzhledem k tomu, ze tuto jednoduchou uvahu vlada neni schopna pochopit, tak jsme tam kde jsme a placame se ted v recesi ackoliv okolni staty vesele rostou.

 | 
Fugas  |  20. 11. 2012 07:47

Oba i ta rovná daň (všichni stejnou sazbou) je ve skutečnosti progresivní, protože se na začátku odečítá nezdaňovaná částka všem stejná. Sice celkově nízká progrese, ale progrese to je - míru progrese je možné ovlivnit výší nezdaňované částky.

 | 
poddaný  |  20. 11. 2012 12:20

Omlouvám se, ale nepochopil jste nadsázku. Je jasné, že daně se neplatí za trest. Na druhou stranu TAK vysoké daně jsou trestem za kradoucí politky - a to trest nejen pro "bohaté".

Zdanění fixní částkou je dost možná spravedlivější, ale neúnosné - právě proto, že rovný podíl na nákladech je přiliš vysoký. Ale aby se náklady státu snížily... no, to je příliš odvážné. Každopádně za sebe akceptuji "nespravedlnost" ve formě rovné sazby výměnou za to, že mně rozvášněné davy popelářů, kopáčů, holičů a číšníků nerozsápou. Co už nevidí je, že v mé profesi těžko budu moci dělat totéž (a za tytéž peníze) do důchodu.

Horší než mírná nerovnováha způsobená dotovaním "chudších" vrstev je ale fakt, že ti, co jsou zvýhodněni (nižší plat - nižší odvody avšak stejná nebo dokonce vyšší konzumace díky sociálním programům) chápou tuto nerovnováhu jako naprosto nedostatečnou a chtějí stále více a více.

Slyšel jsem někdy od odboráře "Děkuji, že díky vašim výdělkům naši odboráři dostávají sociální dávky a další podpory" ? Nanejvýš "musíte platit víc, je to vaše morální povinnost". To je hrůzné - neuvědomovat si, že příjemce milodaru (brutálně řečeno) by měl sklapnout a velmi se snažit aby jej příště nepotřeboval ... ne řvát že chce více. Takové kdysi vyhazovali i od chrámových dveří.

 | 
help  |  20. 11. 2012 19:49

Podstatné je kolik pracovních dní v roce pracuji "na stát"tedy na daně a kolik dní si vydělávám "do své kasy".Orientačně je to definováno jako DEN DAŇOVÉ SVOBODY v daném státě. Vše závisí na ceně jednotlivé práce . Metař dělá na státní kasu měsíce, ˇUnijní poslanec to stihne spíše v týdnech a vrcholný manažer polostátního podniku spíše v úrovni dnů.

 | 
poddaný  |  23. 11. 2012 08:49

Zapomněl jste dodat, že ne proto, že by měl vysoký manažer či Eúředník tak vysoký plat, ale především proto, že jak současná šlechta (politici, eúředníci) tak vedoucí velkých firem mají možnost úpravami zákonů (politici, úředníci) nebo vhodným nastavením poměru platu a dalšich kompenzací (manažeři) daně neplatit vůbec.

Můj plat je určitým násobkem průměru, a jelikož jsem hloupý zaměstnanec, můj Den daňové svobody připadne na stejný den, jak ten metařův - má-li též dvě děti.

 | 
Transalp  |  20. 11. 2012 09:03

Pokud bychom počítali 5 mil. nějak aktivních lidí a státní rozpočet 1 bil. pak je to na každou uklizečku 20 tis. ROČNĚ, tj. 1666,- měsíčně, čumíš, co. Dneska ta tvá uklizečka platí jistě víc. Nemluvě o tom, kolik by se ušetřilo na výběru, zpracování atd. atd.

 | 
diplodokus  |  20. 11. 2012 09:18

je to 200 000 rocne, nauc se pocitat

 | 
xls  |  19. 11. 2012 12:56

Jedna stránka je oficiální zdanění, druhá skryté. A to skryté, které je umožněno vytvářením zlodějských oligopolů-monopolů, je naprosto vražedné, protože se mu nelze vyhnout a likviduje ve svém důsledku jakoukoli ekonomickou aktivitu: dodavatele energií, tepla, vody, komunikačních služeb, hypermarkety, mýtné, .... Ostatní obory skomírají, tihle šroubují bez problémů každoročně ceny nebo je drží na několikanásobku cen ve srovnatelných zemích.

 | 
Tom  |  20. 11. 2012 09:58

Velmi zlodějská u nás je struktura daní. Zatímco v Německu jde nejvíc na důchodové a zdravotní, což z hlediska čerpání má transparentní a osobní charakter, u nás je nejvyšší anonymní daň, která se ze státního rozpočtu nejlépe rozkrádá a na důchody pak nic nezbude.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená