FinExpert.e15.cz

Malta

Malta si přes svoji malou rozlohu rozhodně zaslouží pozornost. Těm, kteří se o tom chtějí přesvědčit na vlastní oči, přinášíme několik cestovatelských tipů.

Malta leží ve Středozemním moři jižně od Sicílie a rozkládá se na několika ostrovech a ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo a Comino.

Království za koně, ostrovy za sokola
Zvláštní umístění ostrovů, které jsou položeny v blízkosti hlavních námořních cest a přesto jaksi mimo dosah, pravděpodobně zapříčinilo střídání dlouhých období izolace s násilnými epizodami vnějších zásahů. Ostrovy postupně kolonizovali a zase z nich odcházeli Féničané, Kartaginci, Římané, Arabové, Normané a Kastilci. Zřejmě nejvýznamnější událostí v historii Malty byl příchod rytířů řádu sv. Jana Jeruzalémského, kterým ostrovy v roce 1530 věnoval císař Karel V. Nájmem, který měl řád každoročně platit, byl Maltézský sokol – zlatá soška posázená drahými kameny, podle jiných údajů skutečný živý sokol. Pod vládou rytířů ostrovy vzkvétaly až do konce 17. století. Následujících 164 let (1800 – 1964) byla Malta Britskou kolonií.

Za čím a kdy vyrazit
Dnes je Malta samostatným evropským státem usilujícím o přízeň turistů. Pobřežní vody jsou ideálním místem pro vodní sporty; vyhlášené je především potápění. Díky krásné přírodě poskytují ostrovy prostor vyznavačům cyklistiky a pěší turistiky a na své si přijdou také milovníci architektury. Nejstaršími maltskými stavbami, a zároveň nejstaršími stavbami na celém světě, jsou megalitické chrámy (nejstarší pochází z 5. tisíciletí př.n.l.). Kromě toho se Malta může pochlubit více než čtyřmi stovkami starých kostelů a chrámů.
Ostrovy mají typicky středomořské podnebí, tedy horké suché léto a teplotně mírnou zimu, která je však velmi deštivá. Nejdeštivějším měsícem je ovšem říjen. Pokud chcete po ostrovech cestovat a poznávat je, jsou pro vás nejpříhodnější teplotně přijatelné měsíce od února do června, kdy navíc klesají ceny ubytování až o 40 %. Pokud se ovšem chcete především opálit a vykoupat v moři, jsou pro vás ideální letní měsíce.

Žádné zdržování na hranicích
ČR má s Maltou bezvízový styk pro pobyt nepřekračující 90 dní a jediné, co pro cestu potřebujete, je cestovní pas platný 90 dní od překročení hranic. Při vylodění nebo přistání budete sice muset vyplnit formulář (k dispozici v letadle i na lodi), který odevzdáte při překračování hranic, ale tato procedura vás zdrží minimálně. O prodloužení pobytu nad tři měsíce musí být podána žádost u imigrační policie. Minimální částka k pobytu není vyžadována a přihlašovací povinnost za vás automaticky splní ubytovací zařízení.
Pokud cestujete vlastním motorovým vozidlem, musíte mít kromě obvyklých dokladů navíc mezinárodní řidičský průkaz a mezinárodní zelenou kartu. Benzín v kanystrech dovážet nesmíte.

Přímo nebo oklikou
Stejně jako na každý jiný ostrov, i na ty maltské se dostanete buď vzduchem nebo po moři. Přímé letecké spojení z Prahy na Maltu provozuje společnost Air Malta, a to od 26.4. do 25.10. 2003. V tomto období odlétá přímá linka každou sobotu v 5.30 z Prahy a v 8.00 přistává na Maltě. Zpáteční let probíhá rovněž v sobotu brzy ráno; odlet je 2.05 z Malty a v Praze letadlo přistává ve 4.45. Měsíční letenka stojí 10 990 Kč a letištní taxy dělají dalších asi 1 500 Kč. Jinak lze cestovat s přestupem na některém z velkých evropských letišť. Například Austrian Airlines létá s přestupem ve Vídni a měsíční letenka včetně letištních poplatků stojí zhruba 10 000 Kč. Letadla přistávají na maltském mezinárodním letišti Luqa (www.maltairport.com), které leží asi pět kilometrů jihovýchodně hlavního města La Valletta.

Italská spojka
Zřejmě nejkratší pozemní cesta vede přes Simplon Pas do Milána a dál po italské dálnici Autostrada del Sole. Na jihoitalském pobřeží nebo na Sicílii se nalodíte na trajekt. Nejrychlejší trajekt odjíždí ze sicilské Pozzally, provozuje jej společnost Virtu Ferries (www.virtuferries.com) a cesta vysokorychlostním katamaránem trvá jen tři a půl hodiny. Od června do září jezdí trajekt denně, jinak pouze třikrát týdně. Jednosměrný/zpáteční lístek pro jednoho cestujícího kupovaný na Maltě stojí 25/35 ML (viz níže); zpáteční lístek v hlavní sezóně 40 ML. Za přepravu auta dáte 37/58 ML, motorky 19/31 ML a dostat přes moře kolo vás přijde na 5/8 ML. Na italské straně zaplatíte obdobné sumy v eurech.
Další trajekty jezdí ze sicilské Catanie dvakrát týdně, cesta trvá 12 hodin a jízdenky stojí 20/35 ML za přepravu jedné osoby a 35/55 ML za automobil. Z Reggio di Calabria jezdí trajekt jedenkrát týdně, cesta trvá 14 hodin a jízdenky stojí 24/45 ML na osobu a 40/60 ML na automobil. Obě trasy provozuje společnost Ma.Re.Si Shipping´s (www.sms.com.mt/maresi.htm). Lodní dopravu na Maltu provozuje také společnost Grimaldi (www.grimaldi.it). Pokud budete Maltu opouštět rovněž po moři, bude vám k ceně lístku automaticky připočtena odjezdová taxa 4 ML.

Silnější než britská libra
Místní měnou je maltská libra (ML), která se dělí na 100 centů. Nominálně je to měna ještě silnější než libra britská. Kurz k hlavním světovým měnám a české koruně byl na začátku března 2003 zhruba takovýto: 1 ML = 1,59 GBP = 2,31 EUR = 2,55 USD = 74 Kč.
Dovoz/vývoz místní měny je omezen částkou 50/25 ML. Vývoz liber ze země má ale vzhledem ke špatné směnitelnosti této měny pouze upomínkový smysl. Cizí měnu včetně cestovních šeků a šeků je možno dovézt bez omezení, přičemž prokazování minimální částky pro pobyt se nevyžaduje. Jste však povinni hlásit celním úřadům dovezené množství zahraniční měny při vstupu do země. Vyvézt můžete všechny zahraniční peníze, které jste neutratili.
Směnit můžete téměř všechny evropské měny ve směnárně na mezinárodním letišti, která má nepřetržitý provoz. Kromě toho lze samozřejmě měnit také v bankách, hotelech, směnárnách i některých turistických obchodech. Přístaviště, kam připlouvá trajekt, žádnou směnárnu nemá. Cestovní šeky se dají měnit v hotelech, bankách a směnárnách, přičemž banky mají nejvýhodnější kurzy, ale účtují si za transakci poplatek 20–25 centů. Při výměně šeků musíte předložit pas. V hotelech, restauracích, obchodech, cestovních kancelářích i půjčovnách automobilů můžete platit nejrozšířenějšími (Visa, EC/MC, American Express) typy kreditních karet.

Kempování zakázáno!
Maltská vláda se snaží udělat z návštěvy ostrovů luxusní záležitost. Volné stanování je zakázáno a na ostrovech neexistují žádné kempy, ale i tak se dají najít levná ubytovací zařízení. Jestliže si najdete nenáročné ubytování a v restauracích si budete vybírat ty nejlevnější pokrmy, můžete denně utratit kolem 12 ML. Hotel s bazénem a lepší restaurace zvednou denní náklady na 25 ML i výš. Adekvátní spropitné v restauraci je 10–12 % z ceny. Řidičům taxi se spropitné dávat nemusí. Pro bližší představu předkládáme orientační ceny v hlavní sezóně (rok 2002, ceny v ML): noc v hostelu pro 1 osobu – 5; jednodenní ubytování pro 1 osobu v hotelu nízké/střední/vysoké kategorie – 9/17/28; večeře v průměrné/luxusní restauraci – 6/12; hamburger, hranolky a nápoj – 2; láhev místního piva/vína – 0,30/1,30; mléko 1 litr – 0,28; minerální voda 1 litr – 0,19; bochník chleba – 0,15; 1 kilogram jablek/banánů/pomerančů – 0,36/0,42/0,46; známka na pohled nebo dopis letecky do Evropy – 0,16. Telefonování z místních automatů do zahraničí přijde o 20 % levněji v době od 18.00 do půlnoci a o víkendu; o 36 % levněji můžete telefonovat od půlnoci do 8.00.

Kdepak letadlem
Pro nejrychlejší přepravu mezi Maltou a Gozem slouží pravidelná letecká doprava z mezinárodního letiště Luqa na heliport Xewkija ma Gozu. Doprava je totiž zajišťována 26-místnými ruskými vrtulníky Mi-8, které v sezóně létají až osmkrát denně. Let trvá asi 15 minut a jednosměrný/zpáteční lístek stojí 17/25 ML.
Jiný způsob dopravy mezi dvěma hlavními ostrovy umožňuje trajekt, který jezdí z maltského přístavu Cirkewwa do Mgarr na Gozu. Je v provozu od šesti ráno téměř do půlnoci a přes léto jezdí i v noci. Intervaly mezi jednotlivými jízdami jsou cca 45–60 minut a plavba trvá asi 30 minut. Zpáteční jízdenka pro jednu osobu/automobil stojí 1,75/4 ML. V Cirkewwa ovšem nehledejte pokladnu. Při jízdě z Malty na Gozo se totiž nalodíte bez placení a zpáteční jízdenku si koupíte až před naloděním na zpáteční cestu.

Po čtyřech
Při vlastní dopravě po ostrovech máte možnost využít husté sítě autobusových spojů, které paprskovitě jedou z Valletty. Jízdné je 15–50 centů, máte ovšem možnost zakoupit si permanentku na 1/3/5/7 dní, která stojí 1,50/4/4,50/5,50 ML a umožňuje neomezené cestování.
Pokud nemáte na ostrovech vlastní vůz, můžete si jej půjčit v některé z místních autopůjčoven, které vyžadují věk řidiče 25–70  let. Za příplatek cca 4 ML/den (přirážka za plné pojištění) si může vůz půjčit i řidič ve věku 21–25 let, ale musí řidičským průkazem disponovat nejméně 2 roky. Pro řízení vypůjčeného vozidla si bez rozdílu věku musí řidiči nechat potvrdit svůj řidičský průkaz na policejním prezidiu ve Florianě. V hlavní sezóně vás půjčení malého automobilu na jeden týden přijde asi na 65–90 ML; v této částce je již zahrnuto pojištění a neomezený počet kilometrů. Autopůjčovny na Gozu jsou o něco levnější.
Na Maltě se jezdí vlevo, nejvyšší povolená rychlost je 64 km/h, v obci 40 km/h. Jeden litr benzínu stojí zhruba 32–35 centů.

Můžete být v klidu
Asi největší nebezpečí, které vám na ostrovech hrozí, jsou kapesní krádeže, ale ani ty nejsou příliš časté. Pozor si ale dávejte v autobusech, na letišti, na nádražích a v tlačenicích na tržištích a památkách. Zvýšenou pozornost věnujte vašim kapsám také v barech a na plážích v oblasti Paceville. Pokud ovládáte angličtinu, nebudete mít problém se domluvit. Vedle maltštiny – semitského jazyka s románskými a arabskými prvky – je totiž úředním jazykem také angličtina.
Mezi ČR a Maltou není uzavřena mezistátní dohoda o poskytování bezplatné lékařské péče. První pomoc je poskytována zdarma, ale velmi nákladný pobyt v nemocnici je pouze za úhradu, proto nezapomeňte před cestou uzavřít kvalitní cestovní pojištění. Vážnější lékařské zákroky se soustřeďují do dvou nemocnic: St. Luke´s Hospital na ostrově Malta (tel. 241251) a Craig General Hospital na ostrově Gozo (tel. 556851).
Důležitá telefonní čísla: policie – 191 (112), hasiči – 199, první pomoc – 196, pomoc motoristům – 21242222, 21333332.

Vyslanectví

Konzulát Maltské republiky
Perlová 1, 110 00 Praha 1
tel.: 221 667 360
fax: 221 667 387

Honorární konzulát České republiky na Maltě
Piazza Celsi, 2, Naxxar, NXR 03
úřední hodiny: Po–Pá 8.00 – 14.00 (od 24.6. do 30.9. až do 16.00)
 tel.:  00356/214 138 93
fax: 00356/214 141 20
e-mail: naxxar@honorary.mzv.cz

Pozn.: Nejbližší maltské velvyslanectví je v Berlíně, nejbližší velvyslanectví ČR s působností pro Maltu je v Římě.

Fast Facts

Rozloha: 316 km2; obyvatel: 398 000; nejvyšší bod: Ta`Dmejrek 253 m.n.m.; náboženství: římsko-katolické 91 %; silnice: 1 742 km, z toho 65 km polních cest; etnika: pouze Maltézané (potomci starověkých Kartaginců a Féničanů se silnými italskými a středomořskými prvky).


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená