FinExpert.e15.cz

Malování: sami nebo s profesionály?

Malování je jedna z činností, které se čas od času nevyhne žádná domácnost. Je výhodnější tuto práci vykonat svépomocí nebo si najmout profesionály?
Malování: sami nebo s profesionály?

Rozhodnete-li se pro jeho malování, máte na výběr dvě varianty. Pokud chcete ušetřit a spokojíte s běžným způsobem vymalování, pusťte se do práce sami. V opačném případě svěřte svůj byt do péče profesionálům. Jejich služby oceníte zejména v případě potřeby obnovy povrchu stěn.

Malování svépomocí

I tato zdánlivě jednoduchá činnost se může i přes maximální snahu změnit v neúspěch. Důležité je se na krášlení svého domova dobře připravit a počítat s tím, že vás bude v každém případě stát nějakou korunu a čas.

V každé specializované prodejně se dá nakoupit vše, co budete pro malování potřebovat (viz tabulka). Důležitý je odhadout spotřebu barvy, která bude na vymalování potřeba. Nam ístě je vždy určitá rezerva. Před započetím prací si malovanou místnost připravte tak, aby v ní zůstalo co nejméně nábytku a předmětů. Věci, které se dají přesunout odneste, ostatní zakryjte nejlépe igelitovou plachtou. Poté oškrabejte starou omítku a zasádrujte případné praskliny v omítce.

Klasické malování bílou barvou představuje cenově nejlevnější a nejrychlejší způsob. Pořídit se dá v různých cenových relacích v závislosti na odolnosti a trvanlivosti nátěru, stupni bělosti a krycí schopnosti. Nezanedbatelnou roli hraje i značka výrobku. Odlišnou cenu pak mají barvy k tónování, které zakoupíte již za 40 Kč, ale i za 170 Kč za jedno balení. Dobře odhadněte a namíchejte potřebné množství barvy nutné na vymalování pokoje. pokud se stane, že si připravíte málo barvy, nemusíte napodruhé při míchání docílit stejného odstínu a vaše dosavadní práce vyjde v niveč.

Kolik zaplatíte profesionálům ?

Když se rozhodnete svěřit malování bytu odborníkům, připravte se na daleko vyšší výdaje. Firmy si většinou celou práci rozvrhnou na dva dny. První den se škrábe stará omítka, odstraňují se tapety, brousí a štěrkují se jednotlivé stěny. Samotné malování probíhá až druhý den. Ceny za přípravné práce závisí na znečištění  a poškození stěn. Firmy si obvykle účtují částku, která se pohybuje mezi 5-10 Kč/m2 plochy u stěn mírně porušených (praskliny, podřené stěny), při vysoké míře poškození vás práce malířské firmy přijde na cca 50 Kč/m2 plochy. Za položení ochranné fólie proti znečištění podlahy a nábytku zaplatíte 60-100 Kč.
Ceny za malování bílou barvou stojí zákazníka 15-25 Kč/m2, za barevnou stěnu připlatíte od 3-6 Kč/m2. Objednávka malířských prací v hůře dostupných místech nebo ve výškách prodraží konečné vyúčtování o další 3-5 Kč/m2.

Než zadáte malování konkrétní firmě, zjistěte si reference a dohodněte předpokládanou cenu. Objednávku dohodněte s dostatečným předstihem na pracovní dny v týdnu. Při malování o sobotách a nedělích  některé firmy účtují několikaprocentní přirážku. Společnosti také nabízí zákazníkům slevu při objednávce prací v zimním období, nebo při zadání většího objemu prací.

Ceník malířských prací

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená