FinExpert.e15.cz

Makro se zbavilo nevýdělečných zákazníků

Od začátku roku 2007 vyřadil obchodní řetězec okolo třista tisíc zákazníků.

Každý, kdo v minulém pololetí utratil v Makru méně než 2 000 Kč byl podle nových obchodních podmínek Makra vyřazen a přišel o svoji zákaznickou kartu. Počet registrovaných zákazníků se tak snížil přibližně na 750 tisíc z loňského více než milionu, uvedly Hospodářské noviny. Makro své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že se chce zaměřit na klíčové klienty, jejichž útraty jdou měsíčně do desetitisíců korun. V obchodech Makro mohou nakupovat pouze podnikatelé nebo zástupci organizací a firem, kteří zároveň vlastní zákaznickou kartu.

Podle Makra nebyly všechny zákaznické karty aktivní. V hodně případech zákazníci ukončili podnikání anebo mají vystavenou zákaznickou kartu na jinou svoji firmu. Na oplátku sjednotilo Makro hranici pro získání zlaté karty Makro pro klíčové zákazníky zejména z oblasti gastronomie a nezávislého maloobchodu. Nyní ji mohou získat  při měsíční tržbě více než čtyřicet tisíc korun (bez DPH). Měsíční obrat pro stříbrnou kartu je pak mezi dvaceti tisíci a čtyřiceti tisíci korunami bez daně.

Nové obchodní podmínky obchodní řetězec od loňského února testoval ve svých prodejnách v Ústí nad Labem a slovenské Nitře. Hranici minimálního nákupu však Makro nezruší a bude ji využívat i v letošním roce.

Makru v cenách konkurují hypermakety

Někteří současní i vyřazení zákazníci se vyjadřují o Makru spíše negativně. Původní myšlenka špičkového a speciálně zaměřeného obchodu pro podnikatele má totiž těžkou konkurenci na poli běžných hypermarketů. Je dnes již běžnou praxí, že pokud má Makro tzv. "akci" a nabízí výhodné slevy nebo ceny na určitý druh zboží, během několika dnů mají podobnou nebo totožnou nabíku mají i obchodní řetězce hypermarketů.

Jak platit v Makru bezhotovostně

Mezi nevýhody Makra patří i nutnost platit vše v hotovosti. Běžné platební karty Makro nepřijímá. Pokud chce zákazník Makra platit v tomto řetězci bezhotovostně, má jen tři možnosti:

Platební karta MasterCard Makro

Musíte si  zřídit si u Komerční banky speciální Makro účet, ke kterému dostanete embosovanou debetní kartu MasterCard Makro. Tu lze vydat i k jakémukoliv jinému účtu v Komerční bance. S touto kartou pak lze v Makru platit. Mimochodem, MasterCard z toho příliš nadšený není. Tato výjimka byla dohodnuta ještě před výměnou vedení v evropském MasterCardu. Nové by s ní nikdy sesouhlasilo, protože podle MasterCardu musejí mít všichni jeho zákazníci možnost platit kdekoliv bez obezení na jediný druh karty.

O.K. karta od GE Money Multiservis

Platil v Makru lze i jakoukoliv O.K. kartou od GE Money Multiservis, ale pouze se speciální cobrandovanou O.K. kartou Makro je možné využít bezúročné 50denní období pro nákupy v Makru.

Karty CCS

Lze s nimi platit pouze na čerpacích stanicích Makro.

Další článek


 

celkem 118 komentářů

Nejnovější komentáře

Kaufland = Lidl, oba maji jednoho vlastnika a berou ...
sa
24. 12. 2010, 14:12
ve velkoobchode ze zaplatis kartou? Dobrej forek.. ...
sa
24. 12. 2010, 13:55
Re: Stříbrná karta
zlatá karta
6. 9. 2008, 19:21
Stříbrná karta
Zákazník
1. 2. 2007, 15:17
NU...
Pavel
20. 1. 2007, 21:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená