FinExpert.e15.cz

Majitelé domů tvrdí, že nový cenový výměr pohrdá právním řádem

 

Nový cenový výměr ministerstva financí, kterým se od 15. listopadu stanoví maximální nájemné z bytu, neřeší problém nájemného a je pohrdáním právního řádu. Řekl to mluvčí Občanského sdružení majitelů domů v ČR Robert Axamit. Reagoval tak na to, že MF zrušilo dosavadní cenový výměr, o jehož oprávněnosti měl ve středu rozhodnout Ústavní soud. „Aby se tomu zamezilo, přijal se nový cenový výměr,“ dodal Axamit s tím, že úředníci, jež jsou za to zodpovědní, by měli rezignovat.

Návrh na zrušení původního cenového výměru, který porušoval práva majitelů domů, podal ombudsman Otakar Motejl již v březnu. MF však tvrdilo, že cenový výměr k nájemnému je právně v pořádku. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle mluvčího Petra Dimuna očekávalo, že soud výměr zruší.

MF v současné době ve spolupráci s MMR pracuje na zákonu o nájemném. Nájemné by se mělo zřejmě od roku 2004 nově vypočítávat podle tzv. místně obvyklého nájemného. To však je podle MF jiné než podle MMR. „Pokud je dnes v obci mnohem více bytů s regulovaným nájemným, pak je obvyklé nájemné to regulované,“ řekl minulý týden náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „Tím se vůbec nic neřeší,“ reagoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Petr Dimun. MMR prosazuje, aby se regulované nájemné a tržní ceny postupně přibližovaly.

Regulované nájemné podle Šulce přináší majitelům průměrně 15 až 25 procent zisku. „Jsou obce, které mají zisk ještě větší a jsou obce, které jsou ztrátové,“ uvedl Šulc. Důvody ztrátovosti vidí v tom, že obec z peněz získaných z regulovaného nájemného staví nové byty, nebo má velké režijní výdaje na bytovou správu, popřípadě chce rekonstruovat totálně zdevastovaný bytový fond. „Na to samozřejmě prostředky z regulovaného nájemného nestačí,“ doplnil Šulc.

Regulované nájemné kritizovala i Evropská komise. Pokračující regulace nájemného totiž podle ní svazuje mobilitu pracovních sil a odrazuje investory od výstavby bytů. Nový zákon o nájmu bytů by vláda měla dostat na stůl do konce roku.

V Česku bydlí v nájemních bytech asi třetina lidí. Regulované nájemné platí v 90 procentech těchto bytů. Na volném trhu je podle odhadu MMR asi 100 tisíc nájemních bytů, z toho asi 30.000 bytů je na černém trhu. Převážná většina bytů užívaných „na černo“, asi 20 tisíc, je přitom v Praze. Odhadem jde o černé transakce ve výši několika miliard korun ročně.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená