FinExpert.e15.cz

Mají se vkladatelé bát o peníze?

Mají se vkladatelé bát o peníze?

Mezinárodní agentura Standard & Poor´s snížila ratingy předních evropských bank Barclays, Credit Suisse a Deutsche Bank. Upozornila na přísnější regulaci bankovních skupin s podnikáním v investičním bankovnictví a na nejistou situaci na finančních trzích.

Koncem června se přitom ministři financí zemí EU usnesli na novém mechanismu řešení bankovních krizí. Projde-li tento návrh příslušným legislativním kolečkem, ponesou pro příště náklady úpadku bankovních institucí jako první jejich akcionáři, věřitelé a velcí vkladatelé s úložkami nad 100 000 EUR. Teprve poté přispěchají na pomoc daňoví poplatníci. Tento mechanismus byl koneckonců již „vyzkoušen“ při záchraně Kypru před třemi měsíci.

Tyto dvě zdánlivě spolu nepříliš související zprávy jsou pro některé velké vkladatele znepokojující zprávou. Většina z nich totiž i na základě zkušeností s řešením poslední finanční krize vnímá bankovní vklady jako něco automaticky bezpečnějšího, než jsou ostatní nástroje peněžního a dluhopisového trhu. Uvedené zprávy by je však měly uvést do nové reality. Depozitní vklady jsou investice jako každá jiná a investor nese, respektive ponese, kreditní riziko jejich emitenta nezávisle na tom, zda se jedná o vklad či například o dluhopis.

Výjimkou zůstanou menší vklady, garantované v rámci národních systémů pojištění vkladů, kdy do vesměs 100 000 EUR (stejně tak je tomu i v ČR) zákonem zřízený fond garantuje 100 % jistiny včetně naběhlého úroku. Drobní střádalové tedy stále mohou podlehnout státem podporovanému „morálnímu hazardu“ a orientovat se při výběru instituce, které svěří své peníze, pouze dle výše nabízeného zhodnocení bez ohledu na její důvěryhodnost. I když i těm musí být při srovnání řádů velikosti objemu prostředků nashromážděných v příslušném fondu (v ČR desítky mld. CZK) a objemu pojištěných vkladů (v ČR stovky mld. CZK) jasné, že je ani tento mechanismus v případě globální finanční krize nezachrání. To je ostatně nepříjemná vlastnost každého pojištění. Každou pojišťovnu na světě by položilo, kdyby v jednom okamžiku nabourala všechna u ní pojištěná auta a nikomu to nepřijde divné.

Dívejme se tedy na bankovní vklady stejnýma očima jako na každou jinou investici a nespoléhejme pouze a jen na státní garance.

Autor je investičním manažerem společnosti Conseq.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Pavle, bohužel nemáte pravdu, když vlastníte peníze ...
xmart
17. 7. 2013, 20:49
Je to postavene uplne na hlavu, stale verim, ze neco...
Pavel
16. 7. 2013, 12:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená