FinExpert.e15.cz

Mají rodiče platit nižší daně?

Liší se zdanění bezdětných občanů a rodičů s dětmi? Jak je to u nás a jak ve světě?
Mají rodiče platit nižší daně?

Vyspělé země světa se potýkají s nízkou porodností, a proto se snaží finančně rodiny s dětmi zvýhodnit. V Česku odvádí rodiče s dětmi na dani z příjmu méně než bezdětní občané z důvodu uplatnění daňového zvýhodnění, které i v roce 2011 činí 967 Kč na každé dítě měsíčně. Daňové zvýhodnění může uplatnit pouze jeden z partnerů.

Pro rok 2012 plánuje MF zvýšit daňové zvýhodnění na 1 117 Kč měsíčně na každé dítě. Daňové slevy pro rodiny s dětmi jsou moderní a nejlepší finanční rodinnou podporou. Světovým trendem je snižování státních dávek, jednou z možností je redukce rodinných dávek ve prospěch daňového zvýhodnění nebo daňových slev na děti, státní úspory by byly značné. Např. při narození dítěte by si v prvním roce mohly rodiny splňující zákonné podmínky zvýšit daňové zvýhodnění o 13 000 Kč.

Daňové zvýhodnění je levné a efektivní

Jednotlivé vlády podporují rodiny s dětmi formou státních dávek, jako jsou přídavky na děti, porodné, rodičovský příspěvek nebo nemocenských dávek jakou je peněžitý příspěvek v mateřství. Daňové zvýhodnění je přitom z těchto dávek nejlevnější a nejefektivnější.

Pro uplatnění daňového zvýhodnění se nezřizují žádná speciální místa ve veřejné správě nebo speciální formuláře. Uplatnění a využití daňového zvýhodnění je jednoduché. Při narození dítěte předloží zaměstnanec své mzdové účetní kopii rodného listu, OSVČ si uplatní daňové zvýhodnění sama v daňovém přiznání, kde kopie rodného listu tvoří přílohu přiznání.

Vyřízením a uplatněním daňového zvýhodnění se tedy nezabývá žádný úřad, není tedy zapotřebí každý rok vyplňovat nový tiskopis jako u přídavků na děti. Daňové zvýhodnění na děti je nejlepší ekonomickou pomocí rodičům. Je nejlevnější, nejspravedlivější a nejjednodušší.

Praktický příklad Zaměstnanec pan Modrý má dvě děti a hrubou mzdu 24 000 Kč, pan Zelený je bezdětný a má rovněž hrubou mzdu 24 000 Kč. Jak se liší čistá mzda obou zaměstnanců?

  • Čistá mzda pana Modrého je 20 434 Kč sociální pojištění 1 560 Kč, zdravotní pojištění 1 080 Kč a záloha na daň z příjmu 926 Kč. Celkové odvody tedy činí 14,9 %.
  • Čistá mzda pana Zeleného je 18 500 Kč sociální pojištění 1 560 Kč, zdravotní pojištění 1 080 Kč a záloha na daň z příjmu 2 860 Kč. Celkové odvody tedy činí 22,9 %.

Čistá mzda pana Modrého je tedy vyšší o 1 934 Kč než čistá mzda pana Zeleného z důvodu uplatnění daňového zvýhodnění na dvě děti. V Česku tak odvede zaměstnanec pobírající průměrnou mzdu mající dvě děti na povinných odvodech o 8 % méně než bezdětný zaměstnanec.

V případě, že je daňová povinnost nižší než daňové zvýhodnění, tak má občan nárok na daňový bonus. Z tohoto důvodu má občan mající hrubou mzdu 10 000 Kč uplatňující daňové zvýhodnění na dvě děti čistou mzdu 10 794 Kč a jeho čistá mzda je vyšší než jeho hrubá mzda. Bezdětný zaměstnanec s hrubou mzdou 10 000 Kč má čistou mzdu 8 860 Kč, tedy opět o 1 934 Kč nižší.

Jak je to v ostatních zemích?

V Česku tedy dosahuje čistá mzda bezdětného zaměstnance pobírajícího průměrnou mzdu 77,1 % jeho hrubé mzdy, u zaměstance se dvěmi dětmi dosahuje čistá mzda 85,1 % jeho hrubé mzdy. Tyto hodnoty patří mezi nejnižší z členských zemí OECD.

Nejméně se hrubá mzda od čisté mzdy u bezdětného zaměstnance liší v Koreji, kde čistá mzda dosahuje 87,9 % hrubé mzdy. Následuje Malta (83,1 %), Irsko (80,8 %), Španělsko (80,7 %), Estonsko (80,6 %), Japonsko (79,7 %) a Bulharsko (78,3 %). Nejvyšší rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou u bezdětného zaměstnance je v Belgii, kde čistá mzda dosahuje pouze 57,8 % hrubé mzdy. Dalšími zeměmi s vysokými odvody zaměstnance jsou Německo (58 %), Dánsko (59,2 %) a Maďarsko (61,7 %).

Nejvyšší zvýhodnění pro rodiče s dětmi je v Německu

Finanční podpora rodin s dětmi formou nižšího zdanění je v Česku na dobré úrovni. Nižší povinné odvody z hrubé mzdy pro rodiny s dětmi velmi dobrou pomocí. Rozdíl v míře zdanění bezdětného občana a občana se dvěma dětmi je v Česku jeden z nejvyšších v členských zemích OECD.

Vyšší rozdíl v míře zdanění je pouze v Německu (12 %), USA (10,4 %) a Nizozemí (9,3 %). Následuje Kanada (6,6 %), Polsko (6,5 %), Irsko a Španělsko (6,4 %), Francie (6,0 %), Slovensko (5,3 %), Švýcarsko a Itálie (5,0 %). Pouze v pěti členských zemích OECD nemá počet dětí vliv na míru zdanění, a to ve Švédsku, Mexiku, Finsku, Dánsku a Maďarsku.

Pramen: OECD, Tax Database, Table I. 6. ´All-in´ average personal income tax rates at AW by family type
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Souhlasím,snižte těm co nechtějí pracovat a mají kop...
TakTak
10. 5. 2011, 22:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená