FinExpert.e15.cz

Maďarsko: Balatonská balada

Zachovalá historická města, skvělá vína, pozoruhodná příroda, bohatá historie a kultura, množství muzeí, galerií a lázní.
Maďarsko: Balatonská balada
Rozloha: 93 030 km2; délka hranic: 2 171 km; obyvatel: cca 10 milionů; nejnižší/nejvyšší bod: řeka Tisza 78 m / Kekes 1 014 m; Etnika: Maďaři 89,9 %, Romové 4 %, Němci 2,6 %, Srbové 2 %, Slováci 0,8 %, Rumuni 0,7%.

Barvy na vlajce byly poprvé použity v roce 1608 během vlády Matyáše II. Reprezentují: červená sílu, bílá věrnost a zelená naději. Až do roku 1945 byla ve středu vlajky znázorněna královská koruna.

Nejdeštivější maďarské měsíce jsou listopad, březen a duben; v tomto období tedy cestu na jih od Slovenska určitě neplánujte. Od konce dubna až do začátku října ale můžete počítat s velkým přídělem slunečního svitu - maďarský průměr je přes 2 200 hodin slunce ročně, což překoná jen málokterá evropská země. Záleží tedy jen na vás, zda pro návštěvu Maďarska zvolíte jarní či podzimní měsíce, kdy je sice chladněji, ale díky menšímu množství turistů si zemi můžete víc vychutnat, nebo si vyberete horké maďarské léto.

Klepněte pro větší obrázek

Cesta pro zhýčkané 

Maďarsko je stejně jako Česká republika členem Evropské unie. Z toho mimo jiné vyplývá, že pro cesty do Maďarska nepotřebujete vízum a ve státě se můžete bez dalšího povolení zdržovat až 90 dnů.

Z Prahy například do Budapešti to není tak daleko, abyste nutně museli kupovat letenku. Pokud se i tak rozhodnete pro cestu letadlem, nejlevnější letenky pravděpodobně dostanete u maďarské společnosti Malev. Zpáteční letenka s měsíční platností z Prahy do Budapešti na polovinu května stála i s poplatky asi 6 800 Kč. Srovnatelně levné jsou i České aerolinie (cca 7 100 Kč).

Výhodná cesta vlakem

Pravidelnou přímou linku z Prahy do Budapešti vypravuje autobusová společnost Eurolines. Autobus s Prahy–Florence odjíždí zhruba každý druhý den ve 22:15 a do Budapešti přijíždí následujícího dne v 6:15. Přes noc jezdí i zpáteční spoj (22:30–6:30), zpáteční jízdenka stojí okolo 2 070 Kč.
Pohodlná je cesta vlakem z Brna, odkud denně odjíždí několik vlaků Eurocity. Cesta trvá často necelé čtyři hodiny. Jednosměrná jízdenka stojí zhruba 1 036 Kč a za velmi výhodný zpáteční lístek zaplatíte kolem 1 330 Kč.

Po vlastní ose

V případě, že chcete jet vlastním autem, vám bude stačit platný český řidičský průkaz a technický průkaz. Zelená karta není potřeba, ale doporučuje se pro rychlejší a snazší vyřízení pojistné události. Pokud nejedete vlastním autem, musíte si zajistit ještě notářsky osvědčené povolení od právoplatného majitele, a to v maďarštině nebo angličtině.
Nejkratší cesta do Maďarska vede přes Slovensko, kde si při použití dálnice musíte pořídit dálniční známku. Možná je také cesta přes Vídeň, odkud pokračujte po dálnici na Győr. Jízda z Prahy do Budapešti trvá v obou případech kolem pěti hodin.

Forinty pod matraci nepatří

Maďarskou národní měnou je forint (Ft) . Návštěvníci spřáteleného socialistického Balatonu si jistě vzpomenou na „maďarské halíře“ – filléry, které již byly pro stále klesající hodnotu měny a praktickou nepoužitelnost zrušeny (slovo filléres v maďarštině znamená „levný“, takže po hliníkových mincích přeci jen něco zůstalo). Z důvodu nestabilní úrovně forintu rovněž mnohé obchody uvádějí ceny v eurech. Mince mají hodnotu od 1 do 100 Ft, nejnižší bankovka 200 Ft a nejvyšší 20 000 Ft.

Kromě hotovosti (ideální jsou eura a americké dolary) si určitě vezměte i mezinárodní platební nebo kreditní kartu. Především karty Visa, EC/MC a American Express jsou bez problémů přijímány v lepších restauracích, obchodech, hotelech, u čerpacích stanic a při pronájmu auta. S výběrem hotovosti z bankomatů byste také neměli mít problémy, což se vám může hodit, jelikož například v supermarketech, muzeích a při koupi lístků na vlaky a autobusy budete určitě potřebovat hotovost. Použití cestovních šeků se omezuje pouze na výměnu, protože žádný obchod je pro platbu nepřijme. Hotovost i cestovní šeky můžete měnit v bankách nebo pouličních směnárnách, přičemž poplatek nebývá prakticky nikde vyžadován. Kurzy se ale značně liší a dá se říct, že výměna v bankách je obecně výhodnější. Neměňte zbytečně mnoho. Prodat v Česku forinty za koruny nebo eura sice není nemožné, ale rozhodně je to nevýhodné.

V restauraci buďte slušní

Ve východní části Evropy jsou určitě i levnější místa pro pobyt, například Bulharsko či Rumunsko, ale Maďarsko i tak patří mezi méně nákladné turistické destinace. Jestliže budete jíst v obyčejných restauracích, jezdit veřejnou dopravou a bydlet v pronajatých pokojích, neměly by vaše denní náklady - bez velkého uskrovňování - překročit ekvivalent tisíce korun na osobu. Vaše náklady mohou být ale i výrazně nižší v případě, že budete bydlet v kempu a sami si vařit.

Spropitné má v Maďarsku tradici srovnatelnou s pěstováním vína. Kromě číšníků a taxikářů bude nějaké drobné očekávat třeba i pracovník u benzinové pumpy nebo šatnářka v divadle. Jestliže tedy chcete vyjádřit svoji nespokojenost s určitou službou, úplně stačí nedat dotyčnému žádné spropitné. V restauraci ale nikdy nenechávejte peníze pro číšníka na stole – je to považováno za hrubost. Stejně jako v Česku, i tady je zvykem zvýšit celkovou částku a po číšníkovi chtít zpět jen odpovídající hotovost.

Levněji než v kempu?

Ceny ubytování jsou v létě o něco vyšší než v jiných měsících, ale tento rozdíl není nijak propastný a některá ubytovací zařízení mají dokonce po celý rok stabilní ceny.
Přes čtyři stovky kempů nabízí dobrou možnost ubytování. Většina z nich je otevřena od dubna do září až října a kromě místa na stan (dva dospělí zaplatí od 1 700 Ft výš, nejdražší jsou letní kempy kolem jezera Balaton) nabízí také jednoduché chatky za částky od cca 5 000 Ft. Více najdete na www.camping.hu.

Přespání v hostelu stojí zhruba 2 000 – 3 800 Ft na osobu, dvojlůžkový pokoj přijde na 3 000 – 5 000 Ft na noc. Nejdražší jsou pokoje v Budapešti, což neplatí jen pro hostely. Většina hostelů má kuchyňku a nabízí možnost vyprání prádla. Podrobnosti hledejte na www.youthhostels.hu.

V době prázdnin, zhruba od prvního července do půlky srpna, můžete využít možnost, která je ještě levnější než mnohé kempy – studentské koleje. Cena za lůžko začíná na 1 000 Ft.

V cizině jako doma

V Maďarsku je velmi rozšířená nabídka ubytování v soukromí. Ačkoli za poslední roky potenciálních „domácích“ přeci jen trochu ubylo, stále byste neměli mít problém najít pokoj podle vašeho gusta. Ceny za přespání jsou velmi podobné částkám v hostelech. Nejdražší soukromé pokoje nejsou k dispozici v Budapešti, jak je tomu u ostatních typů ubytování, ale u Balatonského jezera. V případě, že na jednom místě zůstanete kratší dobu než tři dny, je většinou třeba počítat s cca 30% příplatkem. Většinu ubytování v soukromí je možné sehnat přes cestovní agentury. V případě, že se chcete o nalezení vhodného bytu pokusit předem, zkuste se podívat na stránky www.alfaapartments.com.

Od penzionů po paláce

Soukromých penzionů je v Budapešti podstatně víc než velkých mezinárodních hotelů a cena za dvojlůžkový pokoj s koupelnou začíná na poměrně přijatelných 9 000 Ft. Převážná většina z nich je velmi čistá a často mají vlastní restauraci.
Škála maďarských hotelů sahá od zanedbaných pozůstatků komunistických velkohotelů po pětihvězdičkové paláce. Nejlevnější (1–2 hvězdičky) jsou sice dražší než ubytování v soukromí, ale levnější než většina penzionů. Pokud chcete něco zvláštního a nehledíte na účet, můžete zkusit některý ze sítě maďarských hotelů vybudovaných v bývalých zámcích a panských staveních. Některé z nich mají ceny srovnatelné s penziony, ale ceny ve většině těchto paláců odpovídají jejich třem a více hvězdičkám. Pro hledání vhodného hotelu můžete zkusit stránky www.hotelsungary.com, www.hotelsinfo.hu

Důležitá telefonní čísla

 • policie – 107
 • lékařská záchranná služba –104
 • hasiči – 105
 • univerzální tísňové volání –112
 • mezinárodní operátor – 199
 • národní operátor – 198.

Maďarské cestování


Letadlem

Maďarsko je jen o málo větší než ČR, takže nezbytnost využití drahých vnitrostátních letů je i s ohledem na rychlost ostatních dopravních prostředků velmi sporná. Další informace případně hledejte na www.indicator.hu, www.farnair.com.

Vlakem

V zemi je téměř 8 000 kilometrů železničních tratí. Abyste je využili, můžete si koupit vlakovou permanentku Euro Domino Hungary, která vám v rámci jednoho měsíce umožní cestovat 3–8 dní za částku 48–113 EUR ve druhé třídě. Levněji je k mání pro cestovatele ve věku od 12 do 25 let. Cena za běžnou jízdenku ve druhé třídě je cca 800 Ft za 100 km dlouhou trať; jízdy na delší vzdálenosti jsou relativně levnější. Více viz www.mav.hu.

Autobusem

Autobusy využijete, pokud chcete vidět některá zastrčená místa, kam vlaky nejezdí. Ceny autobusových jízdenek jsou o něco vyšší než v co do komfortu srovnatelných vlacích druhé třídy, takže za jízdenku do vzdálenosti 100 km zaplatíte ca 1 000 Ft a dalších 1 000 Ft za každých následujících 100 km. Více viz www.volanbusz.hu.

Autem

Rychlostní limity pro osobní automobil v obci/mimo obec/na rychlostní silnici/ na dálnici jsou 50/90/110/130. Na konci března stál bezolovnatý benzín 95/98 oktanů zhruba 240/250 Ft, cena nafty/LPG byla cca 230/150 Ft. Pro jízdu po dálnici je potřeba koupit dálniční známku. Všechny další potřebné informace pro cestu autem najdete na stránkách společností ABA a ÚAMK.

Vyslanectví

Velvyslanectví Maďarské republiky
Českomalínská 20, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
provozní hodiny: Po–St, Pá 9.00–12.00  
tel.: 233 323 584
fax: 233 322 103
e-mail
 
Velvyslanectví ČR v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61, Budapest VI. 1064
úřední hodiny: Po–Pá 7.45–16.15
tel.: 00361/41 36 455
fax: 00361/32 12 642
e-mail, web

Internetové odkazy


 • www.madarsko.cz – základní informace o zemi v češtině
 • www.hungarytourism.hu – základní i detailní informace o Maďarsku (v angličtině)
 • www.holidayhungary.com, www.szallasinfo.hu – další stránky o maďarských hotelech
 • www.czechembassy.org/wwwo/mzv – stránky MZV ČR, aktuální informace o situaci v zemi
 • www.insidehungary.com – politika, kultura, obchod
 • www.aranyoldalak.hu – národní telefonní seznam
 • www.met.hu – aktuální předpověď počasí pro všechny regiony
Domluvte se v Maďarsku
Maďarština, která patří do skupiny ugrofinských jazyků, se podstatně liší od převážné většiny známých evropských jazyků. Speciální maďarská písmena a hlásky: a (výslovností se velmi blíží hlásce o), cs (č), é (výslovností se velmi blíží dlouhému í), gy (ď), ly (j), ny (ň), ö, ő, s (š), sz (s), ty (ť), ü, ű, zs (ž).
 • Ano/Ne – Igen/Nem
 • Děkuji/Prosím – Köszönöm/Kérem
 • Není zač!/Promiňte – Nincs miért/Bocsánat
 • Dobrý den/Na shledanou – Jo napot/Viszont látásra
 • Nerozumím – Nem értem
 • Kde/Kdy/Kolik? – Hol/Mikor/Hány, mennyi?
 • Kolik je hodin? – Hány óra?
 • Otevřeno – Nyitva
 • Vchod/Východ – Bejárat/Kijárat
 • Levné/Příliš drahé – Olcsó/Nagyon drága
 • Informace/Nádraží – Tájékoztatás/Pályaudvar
 • Směnit peníze/Účet – Pénzváltás/Számla
 • Muži/Ženy – Férfiak/Nök
 • 1/2/3/4/5 – Egy/Kettő/Három Négy/Őtt
 • 6/7/8/9/10 – Hat/Hét/Nyolc/Kilenc/Tíz
 • Pondělí/Úterý – Hetfő/Kedd
 • Středa/Čtvrtek – Szerda/Csütörök
 • Pátek/Sobota – Péntek/Szombat
 • Neděle – Vasárnap
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená