FinExpert.e15.cz

Lze podnikat během mateřské?

Samostatná výdělečná činnost je pro maminky OSVČ omezena. Fakturovat může ale manžel.
Lze podnikat během mateřské?

Počet OSVČ platících dobrovolné nemocenské pojištění klesá. Podnikatelky plánující rodinu si však dobrovolné nemocenské pojištění platí, aby měly nárok na mateřskou. Mohou při mateřské nadále podnikat?

Samostatná výdělečná činnost je pro samostatně výdělečně činné maminky omezena. Když je totiž mateřská vyplácena z nemocenského pojištění ze samostatné výdělečné činnosti, tak nelze zároveň osobně pokračovat v samostatné výdělečné činnosti. Během pobírání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) nelze tedy fakturovat osobní činnost.

Přerušit či nepřerušit?

Většina samostatně výdělečně činných maminek tedy zpravidla během mateřské přeruší činnost. V některých případech to však není možné, protože by to mohlo znamenat velké ohrožení budoucnosti živnosti. Jak v tomto případě pokračovat?

  • Jestliže nelze živnost přerušit, protože s ohledem na budoucnost by to bylo velice riskantní, tak se nemusí živnost přerušit, ale samostatně výdělečně činná maminka nemůže činnost vykonávat osobně. Činnost mohou tedy nadále vykonávat např. zaměstnanci samostatně výdělečně činné maminky.
  • Další možností je třeba zřízení živnostenského listu pro manžela, který může během rodičovské dovolené maminku zastoupit. V tomto případě by činnost vykonával a fakturoval manžel. 

Nemůžete vykonávat osobně

Pro účely výplaty mateřské podepisují maminky čestné prohlášení, že po dobu výplaty mateřské nebou osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud je činnost vykonávána a fakturována někým jiným (např. manželem nebo zaměstnanci), tak je vše v pořádku.

Při pobírání rodičovského příspěvku nejsou omezení

Jakmile samostatně výdělečně činná maminka začne pobírat rodičovský příspěvek, který navazuje na peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou), tak již omezení vlastního výkonu a fakturace odpadá. Při pobírání rodičovského příspěvku lze již samostatnou výdělečnou činnost vykonávat. Ze zákona je tedy možné pobírat současně rodičovský příspěvek a vykonávat výdělečnou činnost.

Co když je podnikání vedlejším zdrojem příjmů?

Každoročně stoupá počet žen, které současně pracují na základě standardního pracovního poměru a ještě k tomu provozují samostatnou výdělečnou činnost. Jejich samostatná výdělečná činnost je pro ně vedlejším zdrojem příjmu. Hlavní příjem jim plyne ze zaměstnání. Když maminka potom čerpá peněžitý příspěvek v mateřství ze zaměstnání, tak může během mateřské vykonávat svoji samostatnou výdělečnou činnost. Mateřskou totiž dostává z příjmu ze zaměstnání, nikoliv ze samostatné výdělečné činnost.

  • Maminka na mateřské ze zaměstnání tak může během mateřské vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
  • Stejně tak platí, že maminky na mateřské ze samostatné výdělečné činnosti mohou zase být během mateřské zaměstnány.

Mateřská versus rodičovská

  • Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) se pobírá 28 týdnů, když se narodí více dětí tak 37 týdnů. Mateřská se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Je potřeba si podat žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou musí samozřejmě potvrdit ošetřující gynekolog. Tento tiskopis se následně předá zaměstnavateli. OSVČ předá tiskopis příslušné OSSZ. Pro přiznání mateřské je potřeby splnit zákonné podmínky (účast na pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech a účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou). OSVČ být účastna na dobrovolném nemocenském pojištění 180 dní v období jednoho roku před porodem.
  • Splňujeli maminka nárok na mateřskou, tak po jejím skončení čerpá rodičovský příspěvek. Délku pobírání rodičovského příspěvku si může maminka zvolit, podle toho se upraví výše rodičovského příspěvku. Souhrnná výše rodičovského příspěvku činí 220 tisíc Kč
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Myslím, že paní Hana si trochu plete pojmy - mateřsk...
Podnikatelka
9. 9. 2013, 10:51
No myslím, že autor článku se spíš snažil naznačit, ...
Lucie
12. 3. 2013, 11:30
To je ale nesmysl, že může fakturovat manžel. Dcera ...
Hana
20. 2. 2013, 13:48
Podnikanie pocas materskej je mozne a vhodne, pokial...
DensiaV
12. 2. 2013, 23:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená