FinExpert.e15.cz

Lyžovat v zahraničí bez cestovního pojištění je hazard

Praha 4. března 2015

Podle pojišťovny Wüstenrot a Europ Assistance se meziročně počty vážných úrazů Čechů na sjezdovkách v zahraničí dramaticky nezvyšují. Podle jejich interních statistik se nejvyšší pojistné plnění, které bylo za újmu způsobenou při zimních sportech, vyšplhalo na 4 miliony korun. Běžná částka za průměrné ambulantní ošetření v Rakousku vyjde až na 500 eur (14 000 Kč). Spoléhat se pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění je málo, protože to pokrývá jen část nákladů. Nikdy nepokryje spoluúčast a repatriaci ani léčbu v soukromých zdravotnických zařízeních. Podle vyjádření obou zástupců však tuto situaci bohužel podceňuje stále mnoho Čechů. Zejména mužů, kteří své síly na sjezdovce ve srovnání s ženami přeceňují a hazardují se zdravím. 

Přesto, že většina zimních areálů v České republice se každým rokem co do kvality zlepšuje, mnozí z Čechů cestují za lepšími lyžařskými podmínkami a službami do Alp. Mezi oblíbené destinace patří tradičně Rakousko, Itálie, Francie a Švýcarsko. Podle pojišťovny Wüstenrot a společnosti Europ Assistance stojí průměrné ambulantní ošetření v těchto zemích 250 euro až 500 eur. „Při vážném úrazu, kdy je potřeba například magnetická rezonance, se mohou náklady vyšplhat ale i na 2 000 euro,“ upozorňuje Petr Hájek z pojišťovny Wüstenrot. Transport vrtulníkem se běžně pohybuje mezi 3 000 až 6 000 eur.  Převoz sanitkou do nemocnice vyjde průměrně na 1 250 eur. Cenové relace jsou v každém státě odlišné. Podle interních statistik pojišťovny Wüstenrot jsou k úrazům na sjezdovkách více náchylní muži. „Vyplývá to z jejich rizikovějšího chování. Oproti ženám často přecení své síly, což se projevuje i ve vyšším množství úrazů,“ doplňuje Petr Hájek.

Evropský průkaz zdravotního pojištění nestačí

V některých případech je možné uplatnit evropský průkaz pojištěnce, tj. kartičku, kterou se dá běžně prokázat u lékaře i v České republice. Tuto možnost nabízí většina státních nemocnic, kde pacient respektive komerční pojištění doplácí pouze spoluúčast za péči. Ta se může pohybovat od 10 euro až po 250 euro za den hospitalizace. Nevztahuje se ale na asistenční služby, transport do nemocnic nebo převoz zpět do České republiky.

Absence cestovního pojištění může mít z pohledu financí fatální následky

O tom, že se sjednání cestovního pojištěn vyplatí, ví své i jeden z klientů pojišťovny Wüstenrot. Při lyžování v zahraničí se pan Pavel srazil s jiným lyžařem. Prakticky ihned byla přivolána horská služba, která po vyšetření obou zraněných zavolala pro pana Pavla vrtulník. Došlo k vážné zlomenině stehenní kostí a hluboké řezné ráně od hrany lyže na stehně, která masivně krvácela. Druhý lyžař odnesl srážku zlomeninou předloktí, podvrtnutím kolene a pohmožděninami. Pan Pavel byl po převozu do nemocnice ihned operován. Vzhledem k velké krevní ztrátě bylo nutné pacientovi podat po operaci krevní transfuzi. Po týdnu hospitalizace byl jeho stav stabilní natolik, že mohlo dojít k převozu pacienta sanitkou se zdravotním doprovodem do nemocnice v České republice k doléčení. 

V přepočtu na koruny se náklady pohybovaly okolo 150 000 Kč (počítán kurz 28 Kč/euro). Navíc pan Pavel musel uhradit odškodnění lyžaři, kterého srazil. Vzhledem k tomu, že nehodu zavinil, musel po ukončení vyšetřování zaplatit plnění ve výši dalších 150 000 Kč za léčení, bolestné a újmu na zdraví. Dobrá pojistka panu Pavlovi zachránila celkem 300 000 Kč, které by jinak musel hradit ze svého. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená