FinExpert.e15.cz

Lyžování ve Francii

Dlouhé a zajímavé sjezdovky, velmi dobré zázemí, rozsáhlá síť moderních lanovek, většina ubytování přímo u sjezdovky… Tak to je Francie.
Lyžování ve Francii

Francouzská lyžařská střediska leží většinou ve vysoké nadmořské výšce v Savojských Alpách, které proslavila olympiáda v Albertville v roce 1992. Jejich poloha umožňuje lyžování od prosince do konce dubna. Samotná střediska jsou většinou nepěkná a velmi stroze účelná. Ubytování, nemyslíme samozřejmě několika hvězdičkové hotely), lze přirovnat k našim studentským kolejím. Studia jsou počítána většinou pro čtyři až šest osob. Vše je spočítáno na centimetr čtvereční, různé vestavěné skříně, vysouvací postele…. Na druhou stranu: člověk sem nejede studovat architekturu, ale lyžovat. Při nákupu zájezdu se vyplatí kupovat tzv. balíčky, tedy týdenní ubytování s permanentkou. V hlavní sezoně jsou tyto balíčky pro nás poněkud drahé, ale v období mimo sezónu, tj. většinou leden a období od poloviny března do konce sezóny, jsou ceny i pro nás velice lákavé. Nejlepší střediska leží při hranicích se Švýcarskem a Itálií.

Nejdostupnější střediska ve Francii

K nejznámějším patří zcela zaslouženě Val ďIsere a Tignes. Olympijské Tignes (www.tignes.net) leží v nadmořské výšce 2100 m v srdci jedné z nejkvalitnějších sjezdařských oblastí „Espace Killy“. Tento prostor je společný pro Tignes a Val ďIsere. Tignes je modernější a mladší ze dvojice, proto je z hlediska ceny za ubytování pro naše občany příznivější. Lahůdkou mezi moderními vleky je podzemní lanovka na horu Grande Motte v délce 3,5 km s převýšením 932 m.

Mezi nejstarší, a bohužel i nejdražší střediska v zemí patří světoznámé Chamomix (www.chamonix.com). Pod masivem Mont Blancu najdete štyři samostatné lyžařské oblasti, které spojuje skibus. Výškový rozdíl oproti okolním horám činí 3800 m a 90 % sjezdovek se nachází v nadmořské výšce nad 2000 m. To zaručuje výjimečné lyžařské podmínky až do poloviny května. Aiguille du Midi - v nadmořské výšce 3842 m si uvědomíte, jak dlouho můžete jet na lyžích ledovcovým údolím Vallée Blanche, abyste mohli v údolí nasednout do vláčku Montenvers a odjet do Chamonix. Dvacetikilometrový sjezd s převýšením 2800 m je ovšem doporučován jen s horským vůdcem nebo zkušeným lyžařům. Výlet lze zvládnout za čtyři až pět hodin. Les Grands Montets - zčásti ledovcové lyžování si získalo nevídaný mezinárodní věhlas díky kvalitnímu sněhu až do května a neomezeným možnostem lyžování a snowboardingu ve volném terénu (převýšení 2000 m). Všechna lokální centra oblasti jsou přístupná se skipasem Chamski, jediným omezením je limit dvou jízd kabinou Lognan - Grands Montets (další za poplatek), navíc váš skipas platí i v italském středisku Courmayeur, kde jsou velice kvalitní sjezdovky.

Lyžařský region La Plagne (www.la-plagne.com) patří mezi nejkurióznější francouzská, ale i světová zimní střediska. Jde vlastně o deset různých středisek na obrovském lyžařském území (100 km2), rozděleném do dvou částí. Horní část zahrnuje vysokohorské svahy mezi ledovcovou oblastí Dôme de Bellecôte (3417 m) a jednotlivými, převážně moderními středisky ve výši 1800 až 2150 m. n. m. Nejvýše položené svahy jsou vyhrazeny pro letní lyžování ledovec de la Chiaupe. La Plagne je propojeno s oblastí Les Arcs supermoderní kabinovou lanovkou. Díky tomu můžete sjíždět celkem po 425 km sjezdovek v celé oblasti Paradiski. Unikátní atrakcí La Plagne je možnost svézt se ve čtyřmístném bobu přímo v olympijské dráze.
Sousední moderní středisko Les Arcs (www.lesarcs.com), leží ve třech částech dle nadmořské výšky (1600, 1800 a 2000 m), která jsou vzájemně propojena lanovkami a sjezdovkami. Geniální je propojení se sousedním La Plagne. Atrakcí Les Arcs je speciální trať pro rychlostní sjezdové lyžování tzv. letmý kilometr. Od roku 2002 je nejvyšší rychlostí dosaženou na lyžích rychlost 250,7 km/h. Taktéž černá sjezdovka s největším převýšením v Evropě (2026 m na sedmi kilometrech délky) je jistě pro mnohé skvělým lákadlem.

Ostrov slunce, zimoviště filmových hvězd, lyžařské srdce pohoří Grandes Rousses to vše je přes šedesát let staré lyžařské středisko Alpe d`Huez, kde byl postaven vůbec první lyžařský vlek ve Francii. Z 3330 m vysokého vrcholu Pic Blanc vede nejdelší černá sjezdovka v Evropě - Sarenne - dlouhá 16 km, s převýšením necelé dva kilometry. Pro nejnáročnější milovníky jízdy v hlubokém sněhu je vrchol Pic Blanc výchozím bodem, stejně jako pro odvážlivce zdolávající jednu z nejtěžších černých sjezdovek - Le Tunnel, jejíž název napovídá, že vede zčásti i tunelem vysekaným v hoře.

Úplně samostatnou kapitolou je oblast Tří údolí. Tvoří ji Courchevel, Meribel a Val Thorens/Les Menuires. Courchevel je nejluxusnějším z tohoto trojlístku. Zatímco Val Thorens je módní středisko plné snowboardistů, které ožívá hlavně po západu slunce. Obrovským plusem je vzájemná propojenost všech tří údolí a velice snadná orientace.

Andorra

Poněkud „exotickou“ lyžařskou oblastí jsou sjezdovky malého státečeku ležícího v samém srdci Pyrenejí na hranicích mezi Francií a Španělskem v Andoře. Andorra je nejvýše položenou zemí Evropy, prakticky celé území leží v nadmořské výšce nad 1000 m a je obklopeno horskými hřebeny vysokými až 3000 m, což spolu s vysokou vlhkostí od Atlantiku zaručuje perfektní sněhovou pokrývku po celou zimní sezonu. Naleznete zde kvalitní, pravidelně upravované terény pro sjezdové lyžování, snowboarding, technicky dokonale vybavená střediska a klidnější prostředí než v alpských zemích. Od této sezóny je novinkou propojení oblasti Pas de la Casa/Grau Roig (www.pasgrau.com) se sousední oblastí Soldeu/El Tarter (www.soldeu.ad) v jedinečnou lyžařskou oblast v Pyrenejích - Grandvalira.
Oblast Soldeu/El Tarter je nejrozsáhlejší lyžařskou oblastí Andorry. Kvalitní, pravidelně upravované sjezdovky (90 km) orientované především na sever spolu s moderními a výkonnými lanovkami a dokonalým systémem vysněžení, posouvají toto středisko na čelní místo v Andoře. Andorra patří mezi poslední bezcelní zóny, takže zvlášť lákavé je spojení lyžování a výhodného nákupu. Bohužel většinu lyžařů odrazuje poněkud dlouhá cesta.

V Evropě je spousta dalších lyžařských oblastí, které známe třeba jako místa pořádání Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Bohužel jsou z časového hlediska prakticky nedostupná. Vynikající jsou areály ve Skandinávii – Lillehammer, švédské Are a další. Snad v nedaleké budoucnosti budeme cestovat právě sem stejně jako třeba japonští turisté, kteří přicestují jen s kufrem svých osobních věcí a vše si půjčují na místě. Vzhledem k cenám v půjčovnách v zahraničí tato možnost není tak nereálná.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená