FinExpert.e15.cz

Lucembursko otevírá pracovní trh

Lucemburská vláda uskutečnila převratné rozhodnutí, které povede k ještě většímu otevření evropského trhu práce pro občany těch států, které přistoupily k Evropské unii 1. května 2004, tedy i pro Českou republiku. Od 1. listopadu 2007 přestává platit přechodné opatření a pracovní trh v Lucembursku se tím pro občany Česka plně otevírá.

Pro české zájemce o práci v Lucembursku od 1. května 2004 platilo přechodné opatření, které omezovalo volný pohyb pracovníků. Už letos na jaře k některým oborům lucemburská vláda zjednodušila přístup, ale teprve od 1. listopadu 2007 budou pro občany České republiky platit skutečně stejná práva, která umožňují státním příslušníkům jedné země EHS stejný přístup k zaměstnání  v druhé zemi EHS, jaký mají občané tohoto státu. 

Dosud platí, že občan České republiky, který nastupoval do zaměstnání v Lucembursku, musel mít pracovní povolení. Od listopadu odpadne povinnost žádat o toto povolení prostřednictvím ADEM (Administration de l´Emploi) a Ministère des Affaires étrangères et de l'Immigration. Povinná bude pouze registrace pro účely sociálního pojištění, tedy u lucemburského úřadu sociálního zabezpečení Centre Commun de la Sécurité Sociale, kterou by měl provést s pracovníkem jeho zaměstnavatel. Ve smyslu pracovněprávních, sociálních a mzdových podmínek je uvolnění lucemburského trhu práce skutečně převratné. Teprve nyní se ukáže, zda se čeští pracovníci setkají s opravdu rovným a férovým zacházením, které jim dosud měl zajišťovat právě ADEM.     

Čeští EURES poradci intenzivně nastalou novou situaci sledují a jsou připraveni uchazeče o zaměstnání v Lucembursku informovat o nových aktuálních pokynech, a pomoci jim při vyřizování nutných formalit.  

O EURES 

EURES představuje celoevropskou síť poradenských kanceláří Eures (European Employment Services), na které se mohou obrátit zaměstnanci i zaměstnavatelé působící v členských státech a zcela ZDARMA mohou využít služeb jednotlivých EURES poradců. Evropské služby zaměstnanosti zajišťují především databázi volných pracovních míst, připravovaná výběrová řízení, životopisy uchazečů o zaměstnání, informace o životních a pracovních podmínkách či o legislativě a mnoho dalších informací.

V současné době pokrývá síť Eures 31 zemí, kterými jsou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie. 

Pro Českou republiku platí, že v každém ze 14 krajských úřadů práce najdete proškoleného EURES poradce, který vám zdarma poskytne poradenský servis – tzn. ukáže vám, jak si vyhledat pracovní místo v zahraničí, poradí jak kontaktovat zaměstnavatele a pomůže objasnit problémy, které vás mohou v zahraničí v té které zemi Evropy potkat. Dále v každém ze 77 okresních úřadů práce můžete využít služeb kontaktních osob EURES, které vám mohou poskytnout základní informace o této službě a práci v zahraničí.
 

Zdroj: tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená