FinExpert.e15.cz

Lítejte po Evropě za pár korun

Ty tam jsou doby, kdy byla letecká doprava natolik finančně náročná, že si ji mohl dovolit jen zlomek české populace.
Lítejte po Evropě za pár korun

V posledních letech nejenže aerolinky neustále zlevňují své služby, ale objevují se též noví aktéři a konkurenti, a to nejčastěji v podobě nízkonákladových společností. Nezřídka se tak stane, že cesta do evropské destinace vyjde letecky mnohem levněji, nemluvě o úspoře času, než jízda vlakem či autobusem. Jaké jsou tedy principy fungování levných leteckých společností, jejich výhody a nevýhody?

V posledních několika letech rostou v rámci Evropské unie různé levné či nízkonákladové (tzv. low cost) aerolinky jako houby po dešti. Často se jedná o dceřiné společnosti zavedených leteckých dopravců, které se odtrhnou od mateřské centrály a dál operují samostatně. „Myslím si, že nízkonákladové společnosti jsou vítaným zpestřením trhu. Vyplnily totiž rezervy, které v daném segmentu byly, a koncovému zákazníkovi dnes a denně přinášejí velké výhody v podobě nižších cen letenek,“ charakterizuje levné aerolinky úspěšný podnikatel japonského původu a majitel cestovní agentury MikiTravel Tomio Okamura.

Finančně výhodné lety jsou však nabízeny za specifických podmínek, které vycházejí z principů fungování nízkonáklaových společností a se kterými je vhodné se seznámit.

Proč jsou low costy cenově výhodné

Levné letecké společnosti často létají v méně frekventovaných časech, nejčastěji v noci, a mezi jejich destinace mnohokrát patří regionální letiště vzdálená od centra dané metropole často i hodinu až dvě jízdy hromadnou dopravou, což je případ kupříkladu pařížského Beauvais nebo londýnského Stanstedu.

Specifika se týkají i samotné letenky – tu lze zpravidla pořídit jen přes internet, ovšem existují i výjimky, které palubní lístek vystaví v kanceláři nebo na základě telefonického rozhovoru. Online také probíhá veškerá komunikace s dopravcem – od koupě letenky přes seznámení se s přepravním řádem, změnu rezervací až po eventuální stížnosti či žádosti o doplňkové informace. Relativní novinkou je též odbavení přes internet, které často ušetří čas strávený v odletové hale.

Jsou levné letenky vždy levné?

Ceny letenek se mnohonásobně zvedají s rostoucí obsazeností jednotlivých letů a s přibližujícím se datem a hodinou odletu. Může se tak lehce stát, že zatímco vaše kamarádka zaplatila za rezervaci letu 890 Kč, vám hlásí rezervační systém o několik hodin později již částku 1390 Kč či vyšší.

„Obecně lze říct, že pokud si cestující rezervuje a zakoupí letenku s dostatečným předstihem, zaplatí za ní obvykle méně, než pokud se rozhodne do stejné destinace letět zítra,“ prozrazuje zlaté pravidlo nákupu letenek tisková mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková, přičemž připomíná, že tento princip nemusí platit stoprocentně. „Cenotvorba Českých aerolinií se odvíjí od desítek až stovek nejrůznějších faktorů, mezi které patří například čas, místo prodeje, destinace, datum letu a návratu nebo také výše poptávky na lokálním trhu a v celé síti společnosti či společensko-politicko-ekonomické události v dané destinaci,“ dodává.

Lze se při výběru co nejlevnější ceny řídit například ročním obdobím? Záleží na destinaci. „Například do Asie lze sehnat nejlevnější letenky v lednu a únoru, naopak nejdražší v červenci a srpnu,“ seznamuje nás se statistikami Tomio Okamura. V potaz je samozřejmě potřeba brát svátky typu Vánoce, kdy jsou aerolinie celkově vytíženy, stejně jako letní prázdniny, kdy mohou ceny vnitroevropských letů oproti měsícům mimo dovolenkovou sezónu mírně stoupnout.

Cena naskakuje s poplatky

V případě nízkonákladových společností se tak cenová hladina letenky může měnit v rozmezí několika minut až hodin. A ani tato finanční relace nemusí být finální. Specialitou low cost dopravců jsou totiž nejrůznější poplatky, z nichž některé mohou představovat stovky korun. Jako příklad může sloužit platba za zavazadlo k odbavení, které u levných dopravců zpravidla nebývá zdarma na rozdíl od příručního kufříku.

Poplatku se jindy nevyhnete ani u finančních transakcí, kdy se nakupujícímu strhne doplňková částka v řádu několik set korun při platbě kartou přes internet. Velké finanční sumy si také aerolinie účtují za různé druhy pojištění, které však není povinné – tudíž je jen na vašem zvážení, zda peníze navíc ze svého účtu uvolníte či nikoli. A konečně zpoplatněn je i výběr konkrétního sedadla v letadle či takzvaný přednostní nástup na palubu.

Bezpečností aspekty létání s levnými dopravci

Jedním z rozšířených mýtů okolo nízkonákladových dopravců je případné (ne)naplnění bezpečnostních standardů během letu. Mnoho lidí se vyhýbá low cost společnostem právě z obavy, že nízká cena letenky souvisí s nepříliš přísným prováděním bezpečnostních standardů letové dopravy.

Zde je však třeba mít na paměti, že letový provoz všech společností, tedy i těch levných, podléhá přísným pravidlům regulovaným na úrovni Evropské unie. O jejich dodržování se stará nejen Evropská agentura pro bezpečnost letecké dopravy (EASA) sídlící v Kolíně nad Rýnem, ale také sama Evropská komise tím, že pravidelně monitoruje dodržování bezpečnostních pravidel jednotlivými aerolinkami. Levný let tedy rozhodně neznamená kompromis mezi cenou a bezpečností cestujícího.

Nízká cena rovná se nízký standard?

Často se též lze setkat s lidovým názorem, že nižší cena automaticky implikuje nižší až nulový standard služeb. V případě levných aerolinek je to pravda jen do jisté míry. Ano, zpravidla nemůžete čekat občerstvení a nápoje zdarma, případně posezení jako v první třídě. V letadlech nízkonákladových společností mají cestující zpravidla méně místa na nohy, neboť sedadla jsou více namačkána na sebe, a to z logického důvodu pojmout co nejvíce zákazníků na jeden let.

Výše zmíněné však neplatí u všech levných letů. „V rámci letu ve stejné rezervační a cestovní třídě, do stejné destinace a ve stejnou denní dobu letu mají všichni cestující nárok na totožné palubní i mimopalubní služby,“ vysvětluje rovnost standardů u ČSA Hana Hejsková a dodává, že zákazníci v dražší cestovní třídě mají k dispozici více výhod a benefitů.

„Samozřejmostí je poskytování plného bezplatného servisu na palubě, který zahrnuje širokou nabídku nealkoholických nápojů, piva a vína i v ekonomické třídě, studené nebo teplé jídlo či lehký snack podle délky a doby letu, denní tisk a další služby,“ doplňuje tisková mluvčí Českých aerolinií. S dostatečným standardem za rozumnou cenu souhlasí i Tomio Okamura: „Na našich pravidelných letech se cestujícím dostane vždy stoprocentní japonské kvality a servisu, přitom za výhodné ceny. Těch dosahujeme díky velkým množstevním slevám, které dostáváme od hotelů, dopravních firem a dalších dodavatelů.“

Létat lze tedy komfortně a přitom výhodně, jen je potřeba vybrat si tu správnou leteckou společnost v závislosti na vlastních preferencích a požadavcích. Na zítřek chystáme přehled společností, u kterých můžete u nás levné letenky pořídit.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená